כְּשׁוֹשַׁנָּה בֵּין הַחוֹחִים


יש המזהים את השושנה המוזכרת בשיר השירים "כְּשׁוֹשַׁנָּה בֵּין הַחוֹחִים, כֵּן רַעְיָתִי בֵּין הַבָּנוֹת"[ לא כוורד כפי כנהוג לחשוב אלא כשושן צחור.  השושן הצחור גדל בכמה מקומות בכרמל, קרוב לבית אורן  .כשראיתי אותו לראשונה שם, הוא נראה לי כמין צמח תרבות שבטעות נקלע אל הטבע. 

אבל לא, זהו גיאופיט הגדל באופן טבעי בדרום אירופה ותפוצתו מגיעה עד לצפון ישראל. הוא אכן מהודר מאוד ולכן מגדלים אותו גם באופן תרבותי למכירה, למרות שאני לא בטוח אם הזן התרבותי זהה גנטית לטבעי.

בכל אופן זהו פרח נדיר ויפיפה וחשבתי שאם הוא גדל באופן טבעי בכרמל, אז למה לא באפיק הנחל שליד ביתי (אשר על הכרמל)? וכך, לפני כמה שנים שמתי את פעמי אל "זרעים מציון" בכרם מהר"ל, מקום המתמחה באספקת זרעים ופקעות של צמחי בר לפרוייקטים ההורסים את הטבע ומתחייבים לשקם אותו. כל עשרות אלפי החוטמיות שלאורך כביש שש? ממנו. הוא מסנן את העפר מעבודות העפר ומפריד את הפקעות, אוסף זרעים לפני תחילת העבודות, ואחרי כן, מרבה את החומר הצמחי בחממות שיש לו מאחורי הבית. עסק ראוי מאד ויפה מאד. רכשתי שם פקעות וזרעים בעבר, והייתה לי הצלחה לא רעה אתם.

לא כך עם השושן הצחור. היו לו פקעות של שושן צחור, שהיו מיועדות לשיקום השטח לאחר פרויקט גדול כלשהו, אני כבר לא זוכר מהו, יתכן שמנהרות הכרמל. אם אתם לא רואים הרבה שושן צחור סביב פתחי המנהרות, זה כנראה בגלל שאו שמדובר היה בפרוייקט אחר, או, שפשוט קשה עם השושן הזה.

רכשתי 15 פקעות כמתנה לזוגתי שתחייה ליום הולדתה. הן היו מאד קטנות, וציון אכן הציע לי לחכות קצת, אבל התעקשתי, בכל זאת  – יום הולדת. חוץ מהמחיר המפולפל, הייתי צריך גם להביא לציון מכתב אישור מהאקולוג של רשות הטבע והגנים המאשר שאני רשאי לקנות את הפקעות – בכל זאת – צמח מוגן. הייתי צריך להראות לו לאקולוג איפה בדיוק אני הולך לשתול את הפקעות, ואחרי התעקשות מה, קיבלתי את המכתב, רכשתי את הפקעות, והבאתי אותן הביתה.

הן היו קטנות מדי להטמנה בשטח, והייתי צריך לגדל אותן כמה חדשים, אלא שאחת אחרי השנייה הן מתו לי. חלקן הוציאו עלה קטן, חלקן גם לא זה. פשוט לא היו לי לא התנאים המתאימים ולא הידע. שניים שלושה שרדו כשנה, בלי להתפתח. בסופו של דבר, התייאשתי מכל העסק. ואת תערובת השתילה שבה ניסיתי לגדל אותן, מחזרתי לאדניות במרפסת.

עבורו מאז כשנתיים. פעמיים יצאו באדניות מיני עלים שיתכן והיו עלי שושן צחור, אבל לא גדל גבעול מרכזי ולא פרח. לא ברור מה זה היה. השנה יצא מין גבעול משונה וגבוה מהאדנית, שכמעט עקרתי – לא קישרתי בינו לבין אותן פקעות מאז. למעשה, שכחתי מהן.

ופתאום,  בראש הגבעול צץ לו לתדהמתי פרח של שושן צחור, ועוד אחד, ויש עוד ניצנים.
יפה או לא?

DSC05074

עוד, מויקיפדיה: 

שושן צחור מסמל עבור הנוצרים את בתוליה של מרים, אם ישו (באנגלית הוא מכונה "Madonna Lily"). ציורים רבים שנעשו בידי אמנים אירופאים מתקופות שונות בהיסטוריה, מתארים את מרים עם פרח השושן הצחור. הפרח בולט במיוחד בציורי הבשורה, בהם מופיע המלאך גבריאל לפני מרים, לבשר לה כי תלד את בנו של האלוהים, לעתים קרובות כשהוא אוחז בידו את הפרח.

חשיבותו של השושן הצחור כסמל בדת הנוצרית, גרמה לאיסוף ולעקירה רבה של בצלי שושן בארץ-ישראל על ידי צליינים מאירופה, החל בתקופה הצלבנית בארץ ישראל. בתחילת המאה ה-20, נדמה היה כי הצמח, שככל הנראה היה נפוץ בעבר, נכחד מהארץ.  בשנת 1925 התגלה בצל של שושן ברכס פקיעין אחר כך, המין התגלה גם באזור נחל יגור בכרמל.

עם השנים התגלו עוד מספר אתרים בארץ שבהם גדל שושן צחור, אך הצמח עודנו נחשב בסכנת הכחדה. כיום השושן הצחור גדל בישראל, לפי הידוע, בכרמל (גם אצלי!) ובשלושה אתרים בגליל העליון: נחל כזיב, הר שזור ורכס פקיעין. בתי גידול אלה חשובים מאוד לשימור,משום היותם גבול התפוצה הדרומי של המין.

 

 

8 מחשבות על “כְּשׁוֹשַׁנָּה בֵּין הַחוֹחִים

  1. יגעת ומצאת – גם אם באיחור ובהיסח הדעת. איזה פרח יפה.
    ואשר לחוטמיות הזיפניות – באמת שמתי לב שיש המון כאלה בכביש שש. חשבתי שהן צומחות שם מקדמת דנא. גם הן יפות-תואר, רק השם שלהן נוראי.

    • שם אכן מגוחך…גם את אלו ניסיתי לזרוע, אך מקץ כמה שנים, מה שנקלט וממשיך להתרבות הן דווקא אלו האדומות, הזן התרבותי, ולא הוורודות, הזן הטבעי. באסה…

  2. אכן יפהפה!
    השושן הצחור פורח בחודש מאי (יתכן בקרוב) בפארק הכרמל. במספר מקומות קרוב לצומת של נחל כלח עם השביל האדום המוביל משוייצריה הקטנה לבית-אורן.

  3. פינגבק: בגלריה של האקדמיה | דרכי עצים

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s