לאיטליה יש גבול


איטליה משתבחת בזה שיש לה "גבול טבעי" עם כל שכנותיה. עם אוסטריה, הגבול הזה הוא קו פרשת המים באלפים, קו שחלקו עובר על קרחון.

עד כאן טוב ויפה. עד שהגיעו בני האדם, והתעקשו לגדל ולאכול בעלי חיים. ובשביל לייצר את הבשר הזה עבורם, וגם את החלב והצמר, צריך לגדל מיליארדי בעלי חיים. התעשייה הזאת היא הגורם המשמעותי ביותר לפליטת גזי חממה, יותר מכל אמצעי התחבורה בעולם יחד, יותר מיצור החשמל בעולם כולו. חלק גדול מהגז הנפלט הוא מתאן, הנוצר מנפיחות בעלי החיים, וגז זה גם תורם לכל יחידת משקל הרבה יותר להתחממות הגלובלית מאשר פחמן דו חמצני (CO2).

איך זה קשור לגבול בין איטליה לאוסטריה? פשוט. בשר –> גזי חממה –> התחממות גלובלית -> עליית הטמפרטורה –> הקרחון בראש האלפים החל להתמוסס. אז קו הגבול בין שתי המדינות השתנה. ולא רק זה, הוא משתנה כל הזמן, משעה לשעה אפילו. גם הגבול של איטליה עם שוויץ וגם עם צרפת זז.

למי זה בכלל אכפת? מסתבר שגם לאיטלקים וגם לאוסטרים. נכון, הם עדיין מסכימים שהגבול הוא קו פרשת המים. אבל הם רוצים לדעת, למען הסדר הטוב, איפה בדיוק הקו הזה בכל רגע נתון. נאמר אם מישהו יזדמן שם למעלה אל ראש ההר, וישבור רגל. את מי הוא צריך לתבוע?

אז הם הקימו מתקנים מצדי הקרחון, המודדים אותו בלייזר באופן רצוף יום ולילה, מצויידים במערכת GPS מאד מדויקת הם מתווים את קו הגבול בכל רגע ורגע. אם יורד שלג, הגבול זז. אם יש שמש ויש המסה יותר מהירה, הגבול זז. אם הרוח מעיפה את השלג, הגבול זז. והמתקנים האלה, משדרים באופן רצוף את ממצאיהם לשתי המדינות, ושם מפקחים יכולים לראות בכל רגע נתון על צג את קו הגבול. מרתק מן הסתם להסתכל על זה, בערך כמו להסתכל על צבע מתייבש, אני מניח.הגבול 1-001

בביאנלה לאדריכלות בוונציה השנה, הייתה במבנה ה"ארסנלה" תערוכה בשם monditalia, איטליה היום. שם יכולת להניח דף נייר ועליו מפה של אזור הקרחון תחת פלוטר, ללחוץ על כפתור ואז הפלוטר היה משרטט לך על גבי המפה את קו הגבול לאותה השניה ממש. בעצם, יתכן שעד שהוא גמר לשרטט את הקו, חלקו הראשון של הקו כבר לא היה מדויק. אולי בגלל זה הם בחרו טוש עבה לפלוטר…

אולי זה משל לזה שאתה לא יכול להיכנס לאותו הנהר פעמיים.

עמדתי מול הפלוטר הזה, וחשבתי לעצמי עד כמה טוב לאיטלקים. לכל בעיות הגבול שלהם, ואין הרבה כאלה, יש פתרון הנדסי. הפתרון אולי מסובך ומתוחכם, אבל הוא משחק ילדים לעומת מה שנדרש פה באזור בכדי שלמדינת ישראל יהיו גבולות שמישהו בכלל יודע מהם.

ולא שלא היו לאיטלקים ענייני גבול. הגבול הדרומי שלהם עבר בזמנו בלוב ובאתיופיה, והם לא היו מעצמה קולוניאלית סימפטית במיוחד. בלוב, הם בנו מחנות ריכוז במדבר והעבירו לשם שליש מהאוכלוסיה. מאות אלפים מתו במחנות האלה, שגם את הארכיטקטורה שלהם הם הציגו לראווה שם, בביאנלה לאדריכלות. אבל היום, בניגוד לעם היושב בציון, האיטלקים כבר בשלב הפוסט-קולוניאלי של הלאומיות שלהם. הם הבינו מה חשוב: לעשות חיים, ללכת לים (לא כדי להפציץ ממנו את עזה), להשתזף, ואחרי כן לאכול טוב בטרטוריה הצופה על הגלים. ובונגה-בונגה מפעם לפעם.images

אצלנו לעומת זאת, יש החושבים שגדר ההפרדה היא בפועל קו הגבול. אלא שתוואי הגדר פרקטלי, מרוב רצון לנגוס במובלעות הפלסטיניות בינות לגושי ההתיישבות, ורק שליש ממנה נבנה (מה שממחיש שלא הגדר היא שהפסיקה את הפיגועים). ובכל מקרה, זוהי גדר "רק לצרכיי בטחון", לא?

ויש החושבים שצריך לשרטט את הגבול כך שלא יהיו יותר יהודים במדינה הפלסטינית ולהפך. מה שמביא אותי לפריט המסוים מטה, מהתצוגה בביתן הדרום אפריקאי בביאנלה, שתיאר את קוי הגבול בין מדינת הלבנים של דרום אפריקה ל"מדינות" האוכלוסייה השחורה (מסומנות בלבן דווקא), שבהן ירוכזו כל השחורים.  קצת מזכיר את תוואי גדר ההפרדה שלנו. המטרה מנוסחת שם ליד המפה במפורש, בהחלטת ממשלה: אפס אזרחים שחורים במדינה הלבנה.

דרום אפריקה

גם אצלנו יש לא מעטים, אפילו רבים, ש"קו גבול" שכזה לא נראה להם מופרך. בכל אופן פחות מופרך ממדינה דו-לאומית בין הים לירדן.

2 מחשבות על “לאיטליה יש גבול

  1. אכן. ואני לא זוכר שמישהו בצד שלנו אי פעם טען שזה לא מקובל. לא מבין למה. אולי אין הרבה ישראלים שהמחשבה לעבור לגור במדינה ערבית מלבבת אותם, גם אם מדינה זו היא על חבלי ארץ קדושים.

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s