מחאה!


אני מאד מוטרד מההפיכה הפשיסטית המתרחשת עלינו בימים אלה. קשה לי עם המחשבה שהיותי יהודי יחדל להקנות לי את זכויות היתר שהיו לי פה עד כה, בהשוואה ללא יהודים בכלל ולפלסטינים בפרט. אלו שבעלי האזרחות הישראלית ואלו שסתם "חוסים" תחת הריבונות שלה כבר חמישה עשורים.

עד כה הצלחתי לישון בלילה למרות משטר האפרטהייד שלו אני משלם מיסים. אבל שיפגעו כך בזכויותי? מה אני, ערבי? לא יעלה על הדעת. אז החלטתי לעלות לירושלים ולמחות ליד הכנסת ביום בו מפרקים היודו-פשיסטים את הרשות השופטת ומסירים את הבלמים ממרכבת השלטון.

אבל כיוון שיש לי ציפיות נמוכות מהיכולת של הפגננות רגועות ושלוות להסיט את דחפור ה D9 ממסלולו הישיר על בית המשפט, וגם חשד שרכבת ישראל לא תעמוד בעומס העולים לירושלים, החלטתי לנסות ולקבל החזר יותר טוב על השקעת הזמן, לנסוע לירושלים יום קודם, ולבלות ערב ובוקר עם בני וזוגתו הגרים שם. וגם להכנס למוזיאון ישראל לשעתיים, בין שעת פתיחת המוזיאון לשעת התחלת ההפגנה. יש כמה תערוכות שרציתי ממילא לראות, ואם אראה אותן, ואת בני, אז גם אם ההפגנה תהייה הוצאת קיטור לבטלה, יותר בקטע של הרגעת המצפון, ההחזר על ההשקעה יהיה יותר גבוה.

אז ראיתי את העבודות של זוהר גוטסמן השתולות באגף הארכאולוגיה, את העבודות של מירב וחליל ואת התערוכה מאד מרשימה של סיגלית לנדאו. ואז, יצאתי את המוזיאון, כולי טעון באמנות משובחת, מתוך כוונה לצאת, לחצות את הכביש אל הכנסת, ולהצטרף להפגנה. אבל זה לא מה שקרה. המשטרה לא אפשרה להתקרב אפילו לטווח שמיעה אל הכנסת, ותיעלה את כל מאות אלפי המוחים סביב כל קריית הממשלה אל אזור גן הוורדים (המסכנים, שנרמסו ברגלי המוחים). היה מאד צפוף, המון אנשים כועסים ממש. אך ההפגנה הייתה גם רחוק מהעין וגם רחוק מהלב של מהרסי הדמוקרטיה שהמשיכו בשלהם בוועדת החוקה תוך סתימת פיות כל המתנגדים והמוחים. בלי לתת ולו פתחון פה סימלי לכל המומחים שבאו לתת עדות על אופיה המזיק של ההפיכה שבדרך והשלכותיה.

אז מה יהיה? המיעוט החילוני ליברלי הולך לטעום מעט מהתבשיל שמדינת ישראל, כולל הרשות השופטת ובית הדין הגבוה לצדק בפרט, הטעימה את האוכלוסיה הלא יהודית שתחת שלטונה. בג"ץ כבר לא יוכל לספק למדינת ישראל בעיני העולם את הכסות החוקית כביכול לעוולות הכיבוש, ומדינת ישראל תהפוך פחות ופחות פופלרית בעולם. האוכלוסיה היהודית עליה אני נמנה כנראה שלא תיפגע ישירות חזק מדי, היא רק תצטרך לאטום את האף יותר חזק. נשים יפגעו יותר מגברים, להטבים יותר מסטרייטים, ולא יהודים יותר מיהודים. כרגיל, רק יותר חזק.

מחשבה אחת על “מחאה!

  1. חולקת עליך – גם האוכלוסיה היהודית, גברים כנשים, ייפגעו קשות מהמהלכים האלה שהם רק תחילתו של תהליך. בהמשך תוגבל הזכות להפגין ולמחות, אולי זכות השביתה, וחוקים דתיים יחייבו את כלל האוכלוסיה. חופש הביטוי שלך כמי שמתנגד למשטר יוגבל.

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s