wikimania 2011@


כאתנוגרף חובב חשבתי שכנס   2011 wikimania המתקיים בימים אלה בחיפה יכול להיות הזדמנות פז להציץ לקהילת הויקיפדיסטים. קהילה של אנשים התורמים חלק נכבד מזמנם לכתיבת  ועריכת ערכים בויקיפדיה, ללא תמורה כספית כלשהי. יומיים בכנס כזה הם לא באמת בסיס מספיק לאבחנות משמעותיות אלא רק התרשמויות, וזה כל מה שיש כאן.

מסתבר שקהילה זו, רק בת 10 שנים, היא כבר נשוא מספר לא מבוטל של מחקרים אתנוגרפיים, ויש לא מעט מאמרים, ואף ספרים שפורסמו בנושא. בציטוט של אחד המחברים:

"Wikipedia's most fascinating and unprecedented aspect isn't the encyclopedia itself — rather, it's the collaborative culture that underpins it: brawling, self-reflexive, funny, serious, and full-tilt committed to the project, even if it means setting aside personal differences. Reagle's position as a scholar and a member of the community makes him uniquely situated to describe this culture"

ויקיפדיה עצמה, המאמרים שבה והאופן שבו הם נכתבו, על ההטיות הבלתי נמנעות שיש בהם מספק כר נרחב למחקר תרבות. יש מספיק מאמרים (3.5 מיליון באנגלית, 120 אלף בעברית)  המאפשרים לעשות מחקרי תרבות  מעניינים על מדגמים משמעותיים מבחינה סטטיסטית. למשל –  פילוח הנושאים בויקיפדיה בשפות שונות. בפינית ואוקראינית יש מספר דומה של מאמרים, אך באוקראינית יש הרבה יותר מאמרים על אסטרונומיה ומכרות בעוד בפינית יש הרבה יותר מאמרים על ספורטאים ומשחקי מחשב. בעצם – זה רק מראה במה מתעניינים הגיקים בשני המקומות.

היות הקהילה מורכבת בעיקר מגיקים לבנים ממין זכר גורמת גם להטיה מגדרית לא מודעת, אך מובהקת, ולשימוש בביטויים לא תקינים פוליטית כלפי מיעוטים ואוכלוסיות ילידיות. ממסד ויקיפדיה מודע לזה, ומנסה להעלות מודעות ולגייס כותבים ועורכים ממגזרים שנוכחותם קטנה יותר. השנה הוענק פרס לבחור מקזחסטן שהעלה את מספר הכותבים בקזחית מ 14 ליותר מ 230 בשנה אחת. (בעברית יש כ 640 כותבים). גם אחוז הנשים בכנס היה גדול מחלקן היחסי באוכלוסיית הכותבים שכן מלגות הוענקו בהעדפה מתקנת לנשים.

אגב – הנשים שהגיעו היו מן הסוג הגיקי למופת. כמו זו שתמונה מטה (שימו לב לכתובת הקעקע על ידה הימנית)

אמנם אין תמורה כספית לכותבי הויקיפדיה (זה אפילו אסור), אך בתוך הקהילה הזו, הדי סגורה, נוצרה סביבה המתגמלת את חבריה בתחושת קהילה, בהערכה הדדית ובמתן ערך שנותן להם יותר מתמורה כספית שולית. למעשה, בתחרויות כתיבת מאמרים המתרחשות בתוך הקהילה, ההצטיינות בתוך הקהילה חשובה להם הרבה יותר מפרס בעל ערך כספי. די ברור שגם אם היה תגמול כספי כלשהו, הוא היה סמלי לחלוטין בהתחשב בכמות הזמן הנדרשת לכתוב ערך טוב. כך שזה כנראה אחד הסודות של הצלחת ויקיפדיה  – היכולת של המנגנון ליצור קהילות – ברמה של נושא מסוים, שפה מסוימת ועד קהילה גלובלית הנפגשת אחת לכמה זמן, פיסית או וירטואלית.

אבל בצד תחושת הקהילתיות החזקה שנוצרה בקרב הכותבים והעורכים, יש גם נטייה, טבעית כנראה, לא לקבל בקלות חברים חדשים בקהילה, למרות המטרות המוצהרות של הקהילה. כותבים חדשים מותקלים על ידי הוותיקים בים של חוקים, תקנות ו Bots העוברים על מאמרים חדשים ומוחקים ללא רחמים כל מה שחורג מאיזה נורמה שלכותבים חדשים לוקח זמן להפנים ולהסתגל. התוצאה – ירידה הדרגתית ומתמדת במספר הכותבים, במיוחד כאלו שכתבו יותר מפעם אחת. לא קטסטרופה עדיין, ויש בהחלט מודעות לעניין.

אפילו העובדה שאין עדיין, אחרי 10 שנים ומיליוני ערכים שנכתבו, מעבד תמלילים פשוט כמו למשל זה שבו אני כותב את הבלוג הזה, אומרת משהו. זה שצריך לדעת לכתוב במשהו שמזכיר TEX, עם Post Processor המשתמש בתבניות ותגים כמו בשנות ה 80, אי אפשר להסביר לדעתי אלא ברצון לא מודע להפריד בין" יודעי הח"ן – המעגל הפנימי", ל"המונים הלא רחוצים שם בחוץ".

ועוד כמה דברים על ויקיפדיה:

היא בהחלט מחזקת את ההגמוניה של השפה האנגלית. יש רצון אמנם להגדיל את מספר הערכים בשפות אחרות, אך יש חוסר פרופורציה מובהקת. יש הרבה מאמרים גם בגרמנית וצרפתית, אך בהרבה שפות רוב הערכים הם בעיקר על נושאים ספציפיים למקום ולשפה, ולגבי ידע כללי יש צורך לדעת לקרוא את ויקיפדיה באנגלית.

אין ויקיפדיה ביוונית עתיקה – כי יש איסור על ויקיפדיה בשפות מתות. אך יש 100000 ערכים ב Volapuk, שפה ממוצאת שכמה תמהונים עוד משמרים באירופה. השפה חביבה על גיקים. יש ויקיפדיה בלטינית, בתירוץ שזו שפתו של הותיקן.

אין לויקיפדיה פתרון לשפות שאין להן שפה כתובה.

יש ויקיפדיה בלדינו. אך מסתבר שיש 17 תעתיקים שונים ללדינו, (אורתוגרפיות) ומתי המעט שעוד יודעים לדינו מתקוטטים ביניהם באיזה תעתיק להשתמש, ומוחקים מאמרים של אחרים שלא נכתבו בתעתיק לו הם רגילים. מצד אחד – חבל על הפיצול. גם כך בקושי יש מסה מספיק גדולה של דוברים. מצד שני  – ויקיפדיה לא צריכה להיות זו שמוחקת את הגיוון והריבוד התרבותי הקיים בקהילות היהודיות השונות. מה עושים? לא יודע.

יש בעיות גם בישום כל אחד משלושת עקרונות היסוד של ויקיפדיה שהם:

Verifyiability: הכוונה לאפשרות לאמת את הכתוב במאמר על סמך מקורות חיצוניים, כאלו שהודפסו על נייר. מקורות אלקטרוניים, (כמו למשל ויקיפדיה עצמה), אינם אמינים מספיק. גם אתר של ממשלה המוסר למשל מידע לתושבים לא יהיה אמין מספיק על פי הבנתי, אלא אם כן אותו משרד ממשלתי טרח גם לכרות כמה עצים כדי לעשות מהם נייר. יש פה להבנתי גם בעיה מהותית ככל שהעולם נוטש את הנייר המודפס כאמצעי להפצת מידע וגם בעיה פרקטית, במיוחד בעולם הפחות מפותח שם חלק הרבה יותר קטן של תיאור העולם מכוסה על ידי חומר מודפס – בשל מחסור במשאבים, קושי בהפצה, ומחסור בקוראים.

No Original Reserach : אם למשל מישהו רוצה לכתוב ערך בויקיפדיה על תוצאות עבודת המאסטר שלו, ובכך להביא לידיעת קוראי הויקיפדיה את חדשות המדע המעודכנות ביותר, אין הוא יכול לעשות זאת, אלא עליו לדאוג לפרסום מודפס כלשהו שאותו הוא יוכל לצטט. נכון שדרישה זו מאפשרת לויקיפדיה לסנן חומרים לא ראויים, שכן להם עצמם אין ברוב המקרים אפשרות לעשות מה שנקרא Peer Review,  אך זה גורם לחומר המדעי להיות מיושן מעט. חוץ מזה – בעולם הפחות עשיר אין באמת יכולת ממשית לאנשים לפרסם את עבודתם, וזה מהווה מחסום של ממש להגדלת מספר המאמרים בשפות לא אירופאיות.

Neutral point of view: איך אפשר לכתוב ערך "נייטרלי" על משהו כמו מלחמת העצמאות? ניטרלי במובן זה שאי אפשר לגעת מה דעתו של הכותב ושהניסוח יהיה מקובל על דעת כל הצדדים. הניטרליות היא משהו שלעולם לא ניתן להשגה בעולם האמתי. אשליית הניטרליות היא אחד הצדדים של התופעה עליה הצביע היידגר, ההיבריס האנושי הגורם לנו לחשוב שביכולתנו לתאר את העולם בצורה מושלמת ומוחלטת, למרות היותנו אנו חלק מאותו עולם. כאילו האדם יכול לצאת מעולמו של עצמו, ומנקודת מבט חיצונית, ונייטרלית, לתאר את מה שהוא רואה. קישקוש.  ומה שמתמיה עוד יותר, שזה כל כך מובנה בנו, שקשה לנו אפילו לשים לב עד כמה המשימה בלתי אפשרית.

ולמרות הכל, ויקיפדיה היא דבר נפלא – אם מבינים מה היא כן ומה היא לא. ואם רק יואילו לספק WYSIWYG editor, אני מבטיח לשבת ולכתוב כמה ערכים לויקיפדיה העברית. (לה יש כבר עכשיו פי ארבעה ערכים מלאנציקלופדיה העברית)

ותודה לבני שהביא את הכנס לתשומת לבי!

6 מחשבות על “wikimania 2011@

 1. מסכימה אתך שוויקיפדיה היא דבר נפלא. אני שואבת ממנה הרבה מאד נחת.
  חלק מהמגרעות שתיארת נראות לי סוג של "מחלות ילדות" שיתגברו עליהן בסופו של דבר. למשל, עקרון היסוד של הנאוטרליות: איך מתמודדים אתו באנציקלופדיה "רגילה", ולמה ויקיפדיה צריכה להיות, בעניין הזה, יותר קדושה מהאפיפיור? ובדרישה לאמת דברים על פי מקורות כתובים על ניר – זה מזכיר לי קצת את ההוא שלא מוכן להצטרף למועדון שמוכן לקבל אותו. הם יִגדלו גם מִזה, אני חושבת.

   • לגבי אשר עידן, לא הייתי בוחרת להיות סטודנטית שלו, וכנראה גם לא הייתי מצביעה עבורו אם היה מציע את עצמו לאיזשהו מינוי. וגם – יש לי תחושה שהוא מתפעל מאד מעצמו. ובלשון המעטה, נחרדתי כשהבנתי ממנו ש"הרוב צודק". אני הרי מגדירה את עצמי תמיד במיעוט:)
    ת ו ד ה

 2. פינגבק: געגועים למולדת שלא הייתה | השין גימל

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s