לעזוב את אפריקה


אף אחד לא רוצה להשאר באפריקה, זה ברור. לא ברור לי למה המצב כל כך על הקרשים כמעט בכל מקום ביבשת העשירה הזו, אבל זה ככה. כל מי שיש לו מספיק כוח, שכל ואנרגיה בורח משם.

יש סיבות ידועות: מדינות שעוצבו על ידי שלטון קולוניאלי שהן בעצם אוסף של שבטים עוינים, שלטון שהועבר מהשולט הקולוניאלי למקורבים ילידים מושחתים המשרתים את אותן המדינות ששלטו שם קודם. אבל ברמה הפרוזאית ביותר,  הומחשו לי הסיבות דווקא בביתן אחד בביאנלה לאדריכלות בוונציה השנה, הביתן של "אדריכלים אפריקאים צעירים".

את הביתן, שהיה ממוקם באחת הסמטאות של וונציה, לא במתחם הראשי, היה אתגר למצוא, אבל התעקשתי – הייתי סקרן מה אמצא בו. ומה שמצאתי היה מדכדך. אולי פרוייקט אחד, באי לאמו שבקניה (הייתי שם וגם כתבתי על זה..) של בית מלון מחומרים טבעיים. אבל הרוב, היו דברים כמו "גדר לשוק גמלים". עוד יותר מדכדך היו הטקסטים המופלצים שליוו כל בדל עשייה שכזה, כאילו שהמילים הגדולות, המכילות את כל מילות המפתח הנדרשות, יכולות לכסות על העובדה שבאפריקה, הדבר היחידי שמשגשג הוא נגיף האבולה. ראו למשל הטקסט הזה, של ארכיטקט מגאנה, בשם Corbina Banning. מסתבר שהגדר היא לא סתם גדר, אלא field of operation…נו שויין.פלצנות או מה?

ראבאק, כולה גדר של שוק גמלים.. לא ברור למה הארכיטקט הזה נמצא באריזונה ולא בגאנה?

אפריקה מתרוקנת מהמוצלחים שבתושביה, ולנו אין שכל לנסות ולקלוט, מרצון – לא מכפיה, ולו מתי מעט מהם. יש פה כ 50 אלף מבקשי מקלט שמשרד הפנים פשוט לא מטפל בבקשות המקלט שלהם, כדי שיוכל להמשיך ולקרוא להם "מסתננים", כדי שיוכל להמשיך ולצפצף על החוק הבינלאומי. לפחות יש את בג"ץ, שנראה היום כמו עלה תאנה נידף בסרט פורנו, שלפעמים מכסה חלקית איזו ערווה.

יצא לי להכיר כמה ממבקשי המקלט הנמצאים פה בחיפה, ולנסות ולסייע לכמה מהם: בחיפוש דירה, בפניות לביטוח לאומי, בעזרה לקבל את שכרם מהמעבידים שלהם. כל אלו שפגשתי, הם אנשים נמרצים, אינטליגנטיים, עובדים קשה. הלוואי עלינו עוד כאלה.

גם בתל אביב, בכל פעם שאני עובר באזור התחנה המרכזית, אני רואה את היזמה, המרץ וההשקעה של מבקשי המקלט מאריתראה וסודן. על כל מסעדה אתיופית שפתחו עולי "ביתא ישראל", שברובן קשה למצוא אוכל של ממש, אלא הן יותר מיסבאות, יש עשר מסעדות אריתראיות וסודניות המתפקדות כמו שצריך, למרות שהן ברובן צריכות "מנהל קש" ישראלי, בחלק מהמקרים ערבי ישראלי שיושב לו ומעשן נרגילה כל היום בעוד האריתראי, הבעלים האמתי שלא יכול לקבל רישיון עסק, מתרוצץ, עובד קשה ומתפעל את העסק. מזכיר את השותף הארי שיהודים היו צריכים להכניס, בתקופת הביניים לפני שנשלחו סופית למחנות. אין לי ספק שיש פה תהליך של ברירה טבעית, שמביא אל פיתחנו את היותר מוכשרים, היותר נמרצים מתושבי המדינות האלה.

אבל זה טבעי. להגיע מאתיופיה הקריטריון היה אך ורק קשר ליהדות. להגיע מאריתראה הקריטריון הוא יוזמה, מרץ, כושר השרדות. כוח לשרוד את החטיפות והעינויים של הבדואים בסיני.

פספוס רציני. זוהי אוכלוסיה נוצרית אדוקה, שבסכסוך האזורי שלנו תהיה תמיד או נייטרלית או לצידנו. שמוכנה לעבוד קשה, במלאכות שכל הבכיינים בשכונת התקווה שרוצים להעיף אותם מפה, בחיים לא יסכימו לקחת. הם גרים בדירות שאף ישראלי לא היה מוכן לגור בהן, תאמינו לי – ראיתי לא מעט מהדירות האלה.

אבל אנחנו לא חושבים משום מה שמדינה עם כלכלה מפותחת כמו שלנו יכולה לקלוט 50,000 איש. בירדן יש היום 615,000 פליטים סורים. בעיראק 215 אלף. בטורקיה 843 אלף. בלבנון 1,185,000. כן: מיליון מאה שמונים וחמישה אלף. רק אתמול פתחה טורקיה שעריה ל-60,000 פליטים כורדים שברחו מאימת דאע"ש ונכנסו אליה. שישים אלף ביום אחד. אבל אצלנו 50,000 פליטים זו סכנה מספיק גדולה כדי לכלוא אנשים ללא משפט, ואיום על הזהות היהודית של המדינה. פחחח…

חבל שאפריקה מתרוקנת בדיוק מאותם האנשים שהיו יכולים אולי להוציא אותה מהבוץ, אבל האנשים האלה כבר הרימו ידיים מאפריקה. הם היו מעדיפים להגיע לאירופה, שם הם יכולים להסתופף בוונציה תחת הגשר, במרחק נגיעה מיאכטות אדירות מימדים של מיליארדרים, המגמדות את בתי וונציה, ולנסות למכור משקפי שמש מזויפים. למה הם עושים את זה כולם באותו מקום במקום להתפזר בעיר? יש לי חשד ששוחד לשוטר מקוף ספציפי אפשר להם לעמוד במקום הזה דווקא.DSC06401

ישראל היא ברירה פחות טובה מבחינתם, גם אם היינו מתייחסים אליהם אחרת. כי באירופה אפשר לחיות רק מהפירורים שנופלים מצלחות האירופאים. יש אפילו לא מעט ישראלים שעושים זאת. אבל בהינתן שהם כן הגיעו הנה, במאמץ אדיר מבחינתם, ישראל תהייה נפסדת אם לא תקפוץ על ההזדמנות ותקלוט אותם בצורה מסודרת, מבחירה.

וזה עוד כשחושבים עליהם כ"משפרי תנאים", לא ככאלו שנמלטים – כי הברירה של כל אלו שעדיין לא גורשו מפה היא או מוות או שרות כפיה לכל החיים בארץ מוצאם. אבל כל מי שעוד נשאר כאן, מסודאן ואריתראה, הוא בדיוק כזה. אלו מדינות שהחוזרים אליהם לא מאריכים חיים. אלו אנשים שעל פי אמנות שישראל חתומה עליהם, אסור לה לגרש. אבל בלי שום קשר, ישראל יכולה לקלוט כמה עשרות אלפי בורחים מאפריקה, אפילו כמה מאות אלפים, גם כאלה שסכנה ברורה ומיידית לא מרחפת מעליהם, וכדאי לה לעשות את זה.

נכון, זה יפגע בהכנסות קבלני כוח האדם המביאים פועלים זרים, שרובם קיבלו רשיונות בזכות היותם אנשי ש"ס (בתקופת אלי ישי) או אנשי ליכוד.  אבל למדינת ישראל ככלל, כדאי לקלוט את האנשים האלה. הם הולכים להיות נכס כלכלי, לא נטל. רק צריך לאפשר להם להתפזר בארץ, לא להישאר בדרום תל אביב. בחיפה למשל, אין את החיכוכים האלה, כי אין פה ריכוז כזה גדול.

פעם הייתי אומר שזה בגלל שאין בחיפה הרבה לאומנים גזעניים, אבל ההפגנה בה השתתפתי בזמן מלחמת צוק איתן גרמה לי לחשוב שנית על זה. כי ראיתי שם רצח בעיניים, של האנשים שמעבר לרחוב מוריה, שאני חושד שהיו רובם חיפאים.

ואפרופו גזענות: רשות האוכלוסין וההגירה מפרסמת כל רבעון מסמך מעודכן עם "נתוני זרים בישראל". הטבלה מטה היא מתוך הדו"ח של הרבעון השני, 2014.Fullscreen capture 24092014 095254

שימו לב לנתון על "תיירים ללא אשרה בתוקף", 93000 איש. לא במקרה הנתון הזה מעודכן ל סוף 2012. כי מה שמסתתר מאחורי השורה הזו הם כל אותם האנשים שבאו הנה לעבוד, "לגזול עבודה מפי הישראלים" על פי הדמגוגיה של שרי הפנים, שהגיעו כתיירים ונבלעו בשטח. אף אחד לא מעדכן את המספר הזה, כי אף אחד לא מוטרד ממנו. ולמה? כי פה מדובר בעצם על "מסתננים השוהים כעת בישראל שצבע עורם לבן". מספרם כפול מהמספר בשורה הראשונה, שם הניסוח היה צריך להיות: "מסתננים השוהים כעת בישראל שצבע עורם שחור".

אם מסכמים את "עובדים זרים לא חוקיים" עם "תיירים ללא אשרה בתוקף", מגיעים ל 106,568 בעלי עור לבן הנמצאים פה שלא ברשיון, לעומת 48,212 בעלי עור שחור. אבל רק את בעלי העור השחור רוצה הממשלה לכלוא ללא הגבלת זמן, ולגרש באמצעים מפוקפקים למדינות לא ידועות. רק את האנשים שהגיעו הנה כדי להימלט ממוות או עבדות אנו רוצים לגרש.

צייר: דוד ריב

צייר: דוד ריב

את הפולנים, הרומנים, הקולומביאנים שבאו הנה לא מסכנת חיים אלא רק מטעמים כלכליים נטו, אנו מקבלים בעצימת עין ברורה. כי אנו יודעים שאנו צריכים את מבקשי העבודה האלה. רק שלא יבלטו לנו בשטח עם עור שזוף מדי.

מחשבה אחת על “לעזוב את אפריקה

  1. אז מסתבר שהאזורים העניים ביותר באפריקה הם האזורים שהיו בעבר העשירים והמפותחים ביותר, שבהם סחר העבדים הכה בצורה החמורה ביותר. מאמר משובח בנושא:
    Nunn, Nathan (2008) ‘The Long-term Effects of Africa's Slave Trades’, The Quarterly Journal of Economics 123 (1): 139-176.
    וכדי להבין את המנגנונים שפועלים היום חובה לקרוא את Thomas Pogge וגם את Leif Wenar.
    אשמח לשלוח לך את המאמרים! חפש אותי בפייסבוק 🙂

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s