כולנו אינטרסקס


למדתי בפעם הראשונה על שכיחות הלידות של תינוקות בעלי איברי מין משני הסוגים רק לפני כחודש, בכנס החוג לפילוסופיה של אוניברסיטת חיפה, המתקיים כל שנה בבית דניאל. נושא עבודת התזה לתואר שני של סטודנטית בחוג הוא עיסוק פילוסופי בסוגיה הסבוכה מאד הניצבת לפני ההורים: האם "לנרמל" כירורגית את התינוק למין אחד או אחר בשלבים מוקדמים מאד של חייו, והאם לספר לו על זה בהמשך.

עושה שרושם שהרופאים מפחידים את ההורים בהשלכות בריאותיות לא רצויות של השארת המצב הקיים, וזה, יחד עם החשש (המוצדק) של ההורים מסבל שיגרם לילד מכל סטיה שהיא מהנורמה, גורמים לכך שאחוז מאד גבוה של המקרים נופל תחת אזמל המנתחים. מנתחים פלסטיים בדרך כלל המייצרים פין או וגינה במקום בו הם נעדרים, ו/או מסירים את האיבר שאינו תואם למין שהם החליטו שהיילוד צריך להשתייך אליו.

החשש הזה של ההורים, הוא מאותו הספקטרום של "אם לא נימול את בננו, יצחקו עליו בגן" שגורם להורים אתאיסטים לחלוטין לקפד את עטרת הפין של בנם בגיל 8 ימים, בלי להשאיר לו את האופציה להחליט בעניין בהמשך חייו. להחזיר עטרה ליושנה זה מסובך מאד, ולראיה, אפילו ש"ס כשלו בזה.

ושוב אתמול, בסינמטק החיפאי ראיתי את "גוף שלישי" המתאר את סיפורם (המרגש) של שני מקרים. של עופר כהן, אינטרסקס יהודי דתי שלו איברי מין משני הסוגים, שהוריו לא רק השאירו לו, אלא גם הסבירו לו עד כמה הוא מיוחד, ועד כמה אין לו במה להתבייש. ועושה רושם שעופר אכן חי את חייו, אמנם בגפו, לא מתוסכל ולא אומלל. סביבתו, פונה אליו בלשון זכר, ובבית הכנסת, הוא בצד של הגברים. ושל סוזן, אינטרסקס, מוסלמית, החיה כאישה, ושגילתה במקרה שהיא לא תוכל ללדת כי יש לה רחם מנוון, ושהיה לה בלידתה דגדגן שנראה כפין ושהוסר לחלוטין. אדם אמיץ, שהקים/ה פורום אינטרסקס ושמוביל/ה את שינוי התקנות לגבי ניתוחי "נירמול" בתינוקות.

לכו לראות את הסרט, באמת. חשוב שיותר אנשים יהיו מודעים לעניין. זו לא תופעה שולית. ההערכות נעות בין 2% מהיילודים (בערך כאחוז הלידות של ג'ינג'ים, רק לצורך השוואה) לבין 0.1%, אבל השוני בהערכות נובע מהמנעד המאד רחב של מצבי אינטרסקס. ברוב המצבים אגב, 80% ומעלה, היילוד הוא באופן בולט בעיקר זכר או בעיקר נקבה.

ההתערבות הכירורגית הבוטה בגופם של אותם התינוקות, הובילה אותי לחשוב שבעצם,
כולנו אינטרסקס. על כולנו מופעלים הרי מנגנוני נירמול. אצל חלקנו המנגנון מופעל על הגוף, אצל כולנו, המנגנון מופעל על הנפש. הנפש של כולנו מעוצבת על ידי החברה כך שתיכנס בדיוק לאחת משתי קטגוריות (שהן בעיקר מובנות חברתית): גבר או אשה.

כולנו נולדנו עם סט של תכונות שאת חלקן נהוג לאפיין כ"גבריות" ואת חלקן כ"נשיות", והגוף המנטלי של כולנו עובר תהליכי נירמול בכדי לחזק את התכונות המנטליות התואמות את המין הביולוגי המוצהר שלנו ולהחליש את אלו התואמות את המין הביולוגי השני. אינטרסקס קשים לחברה, כי הם מדגימים שאין באמת רק שני מינים ביולוגיים, ולכן הם אנרכיסטיים, לכן הם גורמים לנו לפקפק גם בצורך לנרמל את הנפש האנושית. אינטרסקס הם יותר עוכרי שלווה ומעוררי מחשבה מטרנסג'נדרים, כי אצלם זה בגוף, והגוף הוא יותר "פיזיקלי" מהנפש. זה לא "רק משהו שעבר על מישהו בילדות" כפי שיש כאלו שהיו רוצים לחשוב על רצף ההתנהגויות המיניות והמגדריות המכונסות באופן גס תחת השם להט"בק.

מה שעוד מעניין, ולא חשבתי עליו קודם, הוא שכל עניין התיקונים הכירורגיים הוא  חדש יחסית, ומונע על ידי קיום הטכנולוגיה. מזה שמנתחים פלסטיים יודעים למשל לייצר פין מאמת היד של אדם, ולהשלים את אמת היד מהרגל ועוד ועוד לוליינות ניתוחית. אבל לידות אינטרסקס היו מאז ומתמיד, ומסתבר שדתות מסורתיות, כולל היהדות, ידעו להתייחס, לקבל ולהכיל את העניין.

דתות מסורתיות מצד שני היו הראשונות לנרמל כירורגית את קהילת הזכרים שלהן, הן האיסלאם והן היהדות הנהיגו ברית מילה. האיסלאם לפחות דוחה את ברית המילה לגיל הנעורים, מציב אפשרות בחירה בעניין למאמיניו, בניגוד ליהדות.

שלט מחוץ לבית כנסת בארה"ב (ראיתי פעם תמונה אבל אני לא מוצא אותה…)

Join us, and get 10% less

מחשבה אחת על “כולנו אינטרסקס

  1. מעוניינת לקבל טלפו של מקים הבלוג. רוצה לצרף ידי טוב.

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s