נשר אנליטיקס


צמוד לכניסה של סניף "רמי לוי" בנשר יש דוכן הימורים מהסוג הממלכתי. זה שלוקח כסף מאנשים שאין להם ובונה עם הכסף הזה מרכז ספורט ברמת אביב (למשל). וכמובן מממן משכורות עתק למקורבים כמו העלוב במיל עוזי דיין. ביום שישי ישבו שם סביב שולחן שישה גברים, בגילאי 50-65 להערכתי, כולם חובשי כיפות (סרוגות, בגוונים שונים של כחול) ודיברו אחד עם השני, בקול רם. בכל זאת זו סביבה מאד רועשת, עשרות עגלות עמוסות מתמרנות מסביב בכניסה לסופרמרקט גדול, יום שישי, אחד עשרה בבוקר, בהמולת קניות שכבר מוגברת לקראת חג הפסח.

אבל הגברים האלו לא באו לקנות אוכל. הם באו לקנות תקווה. בידם האחת הם אחזו (לא מוכן להשבע שכולם, אבל רובם) את טופס ההימורים שכבר מילאו ועוד לא מסרו, או זה שהמכונה מילאה עבורם. אני לא בטוח איך זה עובד, אבל הם כנראה עדיין לא ידעו אם הם זכו או לא (אני ידעתי – הם לא..). הם החזיקו את הטופס ביד האחת, סיגריה בשניה, אוחזים עוד קצת בתקווה שמשהו ישתנה בחיים שלהם. שלשם שינוי, המזל יהיה לצידם.

יש לא מעט דברים שהייתי יכול לנחש לגבי הגברים האלה. כמו למשל מצבם הסוציו-אקונומי, ההשכלה לה (לא) זכו, הנטיה הפוליטית שלהם, הארץ ממנה הוריהם היגרו לישראל, איך יראה סל המוצרים שלהם בסופר (אם הם ולא נשותיהם היו עושים את זה) ודעותיהם בעוד מגוון לא קטן של נושאים. הייתי יכול להרהר גם על המתאם בין האמונה שלהם באלוהים והאמונה שלהם במפעל הפיס. וכל זה אפילו בלי להקשיב לשיחתם או למבטא שלהם. אבל אם הייתי אומר פה משהו מכל הדברים שהייתי יכול לנחש, הייתי חוטף על הראש. עצם ההצהרה בפיסקה זו, שאפשר לנחש, כבר יכולה להחשד באי תקינות פוליטית.

אבל לתוכניות הלמידה הממוחשבת, ה"למידה העמוקה", אין שום בעיה לעשות את זה. איש לא יכול להאשים תוכנה באי תקינות פוליטית, גם כאשר תוכנות אלו משמשות להטיית מערכות בחירות, באנגליה, בארה"ב ובסבירות די גבוהה גם אצלנו. איש אינו מזין תוכנות אלה במערכות של חוקים שהובנו חברתית. התוכנות האלו מגלות בעצמן את ההבניות החברתיות של האנשים שאת הדטה שלהם היא מנתחת. כולל הבניות שהאנשים עצמם לא מודעים לקיומן, גם לא מדענים מתחום הסוציולוגיה או הפרסום. הן מייצרות קטגוריות של מיון אנשים שההגיון מאחוריהן לא בהכרח ברור או ניתן להסבר בשפה של בני אדם, אבל הן תקפות סטטיסטית. אם לדוגמה הייתי אני מייצר נוסחה המראה מתאם בין מספר שגיאות הכתיב בפוסטים בפייסבוק של אדם לנטייתו לגרש מבקשי מקלט, אפשר היה לטעון שזו אך דיעה קדומה שלי. כשתוכנה עושה את זה, על בסיס מאות אלפי ואולי מיליוני פוסטים בנושא, אי אפשר לטעון טענות כאלה.

את החצי השני של המשוואה הנדרש להטיית דעת הקהל בכלל ותוצאות בחירות בפרט, ייצור המסרים עבור קהלים ספציפיים, (זה שהחצי הראשון במשוואה איתר ומיין,) אני לא בטוח שאפשר עדיין לייצר באופן ממוחשב. ההנדסה החברתית הסמוייה והגלויה באמצעות מסרים וחדשות, מפוברקות או ממויינות בקפידה, היא כנראה בעתיד הקרוב עדיין מקור פרנסה לבני אדם. היא יכולה להיעזר בכלים ממוחשבים, למשל לבדיקת יעילות המסרים הנשלחים ובכך לאפשר חידוד המסרים על פי המשוב המתקבל. אבל כלי הנדסה חברתית כמו ישראל היום, אתר וואלה וערוץ 20 עדיין צריך לאייש בבני אדם. אבל כיוון שהמסרים לשלושתם מגיעים כולם מאותו המקום, מ"קירבת" ראש הממשלה, לא צריך לזה המון אנשים.

זוקיני לא היה להם שם, בסניף רמי לוי בנשר, שורש החזרת שמצאתי שם היה מכוער וקשה לקילוף, והתורים בקופות היו זוועה, אבל לפחות יצאתי עם תובנות. גם זה משהו.

3 מחשבות על “נשר אנליטיקס

 1. נו, שוין. כתבת על ההבניה של "ישראל היום" ולא כתבת על ההבניה של "הארץ" ושל ערוץ עשר ושל האוניברסיטה. אז למי תצביע? גם מפלגה היא הבניה ומי שחושבת שההבניה של חד"ש, המשותפת או מר"צ טובה מההבניה של המפלגות "הימניות" – לדעתי, כל המפלגות ימניות בעצם הגדרתן – ממשיכה להצביע ולהאכיל את ההבניה.
  אז מה אני מציעה? התנגדות. הימנעות. הגירה פנימית. ומה שכתבת על קוני כרטיס מפעל הפיס… תקף גם לחכמות ון־ליר.

  • ברור שגם "הארץ" מייצר הבניה. אלא שנדרשים יותר בני אדם לייצר את ההבניה הזו,
   והיא יותר עשירה בתוכן מזו שיוצאת מפנקסו של יאיר הון. לגבי מפלגות: אני עדיין
   לא במקום בו את, ועדיין מתפקד ומצביע. אפילו בפריימריז. עוד לא אבדה תקוותנו.

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s