תווך ישיר


בסוף חודש יולי האחרון אבי נפטר. חמישה חדשים אחרי כן כבר מסרתי לקונה את המפתחות של דירתו. בין לבין, לא היה קל.

אבי גר באותה הדירה כמעט חמישים שנה. בששת השנים הראשונות מתוכן, עד שהתגייסתי, גרתי שם גם אני. אין לי הרבה זכרונות טובים מהתקופה בה גרתי בדירה, ויש לי עוד פחות זכרונות טובים משנותיו האחרונות של אבי בדירה, שנים במהלכן כמעט ולא יצא מתחומי הדירה. הדעיכה שלו לוותה בדעיכה מקבילה של הדירה, (אף שהמטפל שלו דאג להשאיר אותה נקיה.) הביקורים אצלו בשנים האחרונות היו מדכאים, מכמירי לב, יותר ויותר מתסכלים ככל שנוכחתי שאני לא באמת יכול לעזור לו.

שמחתי להפרד מהדירה, ושמחתי במיוחד שזה נגמר די מהר. גם המפגשים עם המתווכים השונים החלו כבר לצאת לי מכל החורים. אחד הדברים שגיליתי במהלך המכירה הוא שיש בחיפה הרבה יותר משרדי תווך ממה שיכולתי לדמיין, עשרות. חלקם משרדים של איש אחד או שניים, חלקם משרדים שבהם צוות של עשרות מתווכים, שגם מתחרים אחר עם השני על אותן הדירות.

הופתעתי לגלות שלמודעות שפרסמתי באתר יד 2 ובקבוצות הרלוונטיות בפייסבוק לא הגיב אף לא אדם פרטי אחד. כן הגיבו עשרות מתווכים, שכולם רצו להפגש ולראות את הדירה. אלא שלא לקח לי הרבה זמן להבין שהם לא באים לראות את הסחורה העומדת למכירה. הם באים לשווק לך סחורה אחרת, את עצמם. להסביר לך למה כדאי לך למסור להם את הדירה לתווך, ועדיף באופן בלעדי.

בחלק מהמקרים השווק העצמי היה ממש אגרסיבי, בחלק מהמקרים הוא אפילו היה מושקע. היו מתווכים שבאו כבר מצויידים בתכניות הבניין והדירה, בדקו את אפשרויות ההגדלה ואת זכויות המוכרים והקונים. הראו רצינות. היה להם כל מה שצריך, חוץ מקונים…

בא גם מישהו ממשרד המכנה את עצמו "רשת התווך הישיר". המתווך מה"רשת" הזו, (לה יש משרד אחד בלבד, אבל אולי כוונות להתרחב בעתיד), לא הבין אפילו ששם המשרד שלו הוא אוקסימורון, גם לא כששאלתי אותו אם אין סתירה בין "ישיר" לבין "תווך".

בסופו של דבר, נאלצנו (אני ושלושת שותפי לירושה) לשלם דמי תווך, למתווכת שבאה עם קונים, קונים שהתלהבו ובסופו של דבר גם קנו. אבל אם זה לא היה קורה, כנראה שהייתי מוסר את הדירה למשרד תווך כזה או אחר. אולי בבלעדיות, לאחד מאלו שנראו יותר יסודיים.

מה לעשות, אני חייב להודות שיש להם, למתווכים, ידע ונסיון שלי אין. מי שהדגים לי את זה היה אחד המתווכים, אחרי שסיפרתי לקונה שהגיע עמו עד כמה היו שנותיו האחרונות של אבי בדירה הזו קשות ועצובות , איך הוא נמוג בישיבה בכורסה שלו. "אסור לך להגיד דברים כאלה", הסביר לי. קונים, במיוחד קונות, מושפעים מאד מתחושות, מאינטואיציה. זה לא הכל מטראז' וכווני אוויר.
לקונים הבאים כבר שיקרתי. סיפרתי להם עד כמה נפלא וטוב היה לי לגדול בדירה הזו, עד כמה היו מאושרות השנים בהן אבי גר שם. זה עבד. הדירה נמכרה, ואפילו יחסית מהר. טוב, כרמליה היא שכונה מבוקשת, והדירה, יש בה פוטנציאל.

כמובן שבדיעבד אני מייסר את עצמי שאולי המחיר שביקשנו היה נמוך מדי. הוא אמנם היה מבוסס על הערכת שמאי, אבל הדאיג אותי שרוב המתווכים לא ניסו לדרבן אותנו להוריד את המחיר, להגיד לנו שהמחיר לא ריאלי. כי הרי אפילו המתווך שמייצג אותך, האינטרס האמיתי שלו מנוגד לשלך. אף שהוא מקבל אחוז או שניים ממחיר הדירה, הוא מעוניין בעיקר שהדירה תימכר מהר, ודרכו. להשיג את המחיר הגבוה ביותר עבורך זו עדיפות שלישית בשבילו. ולכן מתווכים תמיד ינסו לשכנע את המוכר, גם אם הם מייצגים אותו, להוריד במחיר.

עוד אמרו לי המתווכים שכדאי להראות לקונים את הדירה כשהיא ריקה מחפצים. די ברור לי שזה נכון במקרה של דירה ישנה ומוזנחת כמו זו של אבי. בארצות הברית המתווכים אף מעצבים מחדש את הבית העומד למכירה בעזרת מעצב. הם מרהטים את הבית  ברהיטים שהם שוכרים לצורך זה (עניין השכרת הרהיטים מפותח מאד בארה"ב, גם אנחנו עשינו את זה כשבאנו לשם לשליחות). מצד השני דמי התווך שם הרבה יותר גבוהים, 5-7 אחוזים ממחיר המכירה.

פינוי הדירה מחפצים לא היה לי קל. כתבתי על זה פוסט שלם, וגם חצי שנה אחרי, עוד לא נרגעתי ממראה תכולת הדירה מושלכת ברחוב. את השלב הממש סופי של הפינוי, מהמחסן של הדירה ומה"בויידם" שלה, כבר העברתי לקונה, תמורת תשלום צנוע לאחד הפועלים שיעבדו שם בשיפוץ. זה הרבה יותר קל כשאין לך שום רגש ביחס לחפצים המושלכים.

לא הייתה קארמה טובה בדירה הזו. אני שמח שהדירה ותכולתה, כולם מאחורי. גם למתווכים לא אתגעגע.

מחשבה אחת על “תווך ישיר

  1. מאמינה לך. לדעתי חבל לדאוג בעניין האפשרות שיכולת להשיג יותר, אין לזה סוף. העיקר שסודר, וזהו.
    אבל האוקסימורון של התיווך הישיר מצחיק (:

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s