כוכב גאולת האספסוף


"חז"ל מספרים שנהר יש בירכתי עולם ושמו סמבטיון, שמרוב יראת שמים הוא פוסק לזרום בשבתות. אילו במקום נהר מיין היה זורם נהר זה בפרנקפורט – אין ספק שיהודי קהילה קדושה זו היו כולם מקפידים בשמירת השבת. ברם אלוהים אינו עושה אותות כאלה. מן הסתם נקוט הוא בתוצאה הבלתי נמנעת שדווקא הנכנעים והעלובים ביותר יהיו החסידים ביותר. והנראה שאין אלוהים מבקש שידבקו בו אלא בני חורין. וכדי שיוכל להבחין בין בני חורין לבין נפשות עבדים, מן הסתם לא די שיסתיר מהם את פועלו בעולם….. רוצה איפה אלוהים לבור את התבן מן הבר, צריך שלא זו בלבד שלא יועיל אלא גם יזיק ממש. ואין מנוס מכך: צריך הוא לנסות את הבריות. לא די שיעלים את דרכיו מן האדם, הוא צריך אף להטעות אותו. הוא צריך להקשות על האדם, אף למנוע ממנו אפשרות לראות את פועלו למען יהיה סיפק ביד האדם להאמין בו ולבטוח בו באמת, היינו מתוך חירות".

"צריך איפה שיידע האדם, שלעיתים מנסים אותו מו השמיים למען חירותו…"

הקטעים מעלה, מתוך המבוא לחלק השלישי של "כוכב הגאולה", ספרו מ 1921 של פרנץ רוזנצוויג, מדברים על מה שכונה תכופות "הסתר פנים". מונח בו משתמשים בתיאולוגיה של המאה העשרים כדי להסביר תופעות כמו מלחמות העולם לדור שהחל להאמין אמונה משיחית ממש בתבונה, בנאורות, במסלול הישר קדימה ולמעלה של האבולוציה האנושית. דווקא ההתנסויות האלו, של המלחמות הנוראות הללו, אמורות להראות שהאל כבר חושב שהמין האנושי בגר דיו, ויכול גם ליפול ולקום בלי התערבות אלוהית ישירה. סוג אחר של דרך ליישב את הסתירה בין השואה לקיומו של אל, אחרת מ"נסתרות דרכי הבורא".

לי בכל אופן, ההסבר הזה עוזר להבין איך זה קרה שהאספסוף הציף את האינטרנט.

אני עוד זוכר, בערגה מסויימת, את הימים בהם היית צריך מחשב בשביל לגשת לאינטרנט, מה שהגביל את הגישה לאנשים משכילים יחסית. ועוד לפני כן, את התקופה שהאינטרנט היה "חנוניסטאן".

לא שכולם היו שם מאד שמאלנים. ממש לא – בקרב אנשים העוסקים בהנדסה יש רוב די ברור לימין. אבל לא היה הגועל נפש הגזעני והמיזוגני הבוטה הנחשף במקומות כמו פייסבוק וטוויטר, של אנשים שאינם מנסים בכלל להסתתר. לא היו ההתבטאויות שבהן שמונה שגיאות בשבע מילים, לא היו העילגות והבורות. כל זה החל כאשר הגישה לאינטרנט עברה ברובה לטלפונים, מכשיר ההופך את השימוש בו כה אינטואיטיבי, עד שאיפשר את הפיכת האינטרנט למדיום של האספסוף.
הצייצן טראמפ לא היה נשיא ארצות הברית אלמלא הטלפון החכם.

ומי פתח את השער לאינטרנט לאספסוף הזה? גיקים כמוני, שפיתחו את הטכנולוגיות שאיפשרו לכל זב ומצורע לגשת לאינטרנט ולשפוך שם את מררתו. למה עשינו את הזה לעצמנו?

ראשית, פשוט לא הבנו את ההשלכות. וכמובן האמנו בחזון היפה של דמוקרטיזציה של הגישה לידע האנושי. בלי מחשב, רק עם טלפון זול (שבסופו של דבר עולה בדרך כלל יותר ממחשב). לא הבנו שהפתח שנפתח הוא לכוחות הריאקציה, לבורות, לרשעות. שפתחנו את הפתח לנשיא אמריקאי המכחיש התחממות גלובלית ולטיפוסים כמו "הצל". שאפשרנו לפוליטיקאים פופוליסטים לעקוף את כל החסמים בדרך לשלהוב ההמון. שבמקום יותר דמוקרטיה נקבל דיקטטורה.

אז אולי זו באמת דוגמה ל"הסתר פנים"? אולי מי שטוען שהוא מאמין בדמוקרטיה, זו הדרך לבחון את אמונתו זו? אם היא אמיתית, הוא ימשיך להאמין גם כאשר הוא צריך לוותר על עמדת היתרון שלו, למשל בגישה לאינטרנט. גם כאשר הגישה לאינטרנט הפכה באמת יותר (מדי?) דמוקרטית והדיעות הנשמעות שם, מה לעשות,  אוזניים תצילנה?

האם רק "הנכנעים והעלובים ביותר" רק הם "החסידים ביותר" של דמוקרטיזציה של הגישה לאינטרנט? או שצריך להתנסות בצונאמי של השנאה והגזענות המציפים את המרשתת ועדיין להאמין, בכדי להיחשב "בן חורין"?

בלי שום קשר דווקא לאמונה באלוהים. כנראה שכל אמונה, בכל דבר, צריכה שהמאמין בה יעבור סוג של התנסות שתבחן את אמונתו, גם נוכח קשיים. גם כאשר צצות תופעות לוואי לא צפויות של המעשים שהם הפועל היוצא של האמונה הזו. קשיים כאלה עשויים להפריך את האמונה, כמו שכשל בניסוי עשוי להפריך היפותזה מדעית. אבל הם מבחן שכל אמונה צריכה לצלוח.

2 מחשבות על “כוכב גאולת האספסוף

  1. גם בדפוס נכתבו הרבה דברי בלע, אז נבטל את הדפוס? לא, אלא תהא אישה בוררת מה היא קוראת, ומה היא כותבת ומי החברות שלה בפייסבוק.

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s