ה[צ/ס]תה


הייתה פה פרצה שקראה לגנב, והגנבים הגיעו בריצה. לאור היום.

חברות הביטוח עומדות להרוויח מאות מליוני שקלים מהכרזת גל השרפות האחרון כפעולה מלחמתית. מצד שני, אזרחים רבים ששילמו פרמיות שנים רבות לאותן חברות הולכים להיפגע – לא בגלל שהם "יצאו פרייארים" ושלמו על ביטוח אלא בגלל שהכיסוי הממשלתי לנזקי תכולת הבית של מס רכוש מוגבל ל 100,000 ש"ח ולרבים הנזק גדול בהרבה, וכן, היה להם כיסוי מוגדל שעליו הם שלמו. חברות הביטוח לא צריכות לשלם כלום במקרה שהשרפה מוגדרת כפעולה מלחמתית, אפילו לא את ההפרש בין הכיסוי הממשלתי לפרטי.

בינתיים שמעתי את סגן שר האוצר יוצא לרדיו ומספר בהתרגשות שחברות הביטוח, ברוב טובן,  לפנים משורת הדין, יסכימו לכסות אצל מבוטחיהם את הפער בין הכיסוי לנזקי תכולה של המדינה לזה הפרטי, גם כשהשרפות יוכרו כפעולה מלחמתית. בסך הכל עשו אתם עסקה: עשרות מליונים במקום מאות מליונים.

כשבצד אחד של המשוואה מישהו עומד לצאת ברווח כל כך גדול ומצדה השני של המשוואה כל פוליטיקאי דרדס יכול בדיבור בעלמה, ללא צורך בשום ביסוס עובדתי, להפוך אסון טבע לפעולה מלחמתית, אין לי כלל ספק שהלופ הולך להסגר בדרך כזו או אחרת, שהמשוואה תאוזן גם כספית. גם אותם פוליטיקאים יצאו נשכרים, כספית, מאותה הכרזה. זו שחיתות שפשוט אי אפשר למנוע.

וכשפוליטיקאים גזענים, כמו למשל נפתלי בנט ("רק מי שהארץ לא שלו מסוגל לשרוף אותה"), גלעד ארדן ( "טרור הצתות") מירי רגב ("פרעות תשע"ז") ובנימין נתניהו יכולים באותה הזדמנות לגזור גם קופון גזעני מהכרזות שכאלה, ולהסית עוד ועוד את האוכלוסיה היהודית בזו הערבית, להסית אנשים בשכניהם לרחוב, לעיר, למדינה, לאזור, אז קל להם אפילו עוד יותר לצאת בססמאות דמגוגיות ומופרכות כמו "אינתיפדת האש", לא משנה כמה זה הולך לעלות לאוצר המדינה. כיסם האישי לא הולך להיפגע, להפך.15181564_1247471958660988_44948239581551173_n

אפשר גם להניח שציבור הלא מבוטחים בממוצע יותר ימני מציבור המבוטחים (אני מוכן להתערב על זה), כך שאותם פוליטיקאים מהימין יכולים גם להראות כמיטיבים עם העם, וגם לדאוג יותר לבסיס התמיכה שלהם.

לבי לבי עם אותם אנשים שבתיהם נשרפו ולא היה להם כיסוי ביטוחי. אני חושב שהמדינה כן צריכה לעזור במקרים כאלה, כשזה כוח עליון, לא רק פעולה מלחמתית. צריכה להיות קרן לכיסוי נזקי טבע שכאלה, לא רק לחקלאים. ואופן הפיצוי צריך להיות כזה שיבטיח כיסוי מינימלי לכל אחד, ויאפשר לאנשים לרכוש לעצמם כיסוי מוגדל. כמו שיש פוליסות בריאות פרטיות שרק משלימות את הכיסוי של קופות החולים. כי האקלים משתנה, ישראל הופכת יותר יותר צחיחה, והשרפות הולכות להיות יותר ויותר שכיחות.

גל השרפות, שאני מקווה שנגמר, לווה בשימוש נרחב במילים "הסתה" ו"הצתה". נכון לשעת כתיבת הרשומה הזו, אין אף מקרה מוכח של הצתה בתוך גבולות הקו הירוק, אבל יש מקרים רבים של הסתה. לא הסתה להצתה (בה הואשם בטעות עיתונאי פלסטיני-ישראלי שדווקא כתב כתבה סטירית כנגד השמחה לאיד של פלסטינים על השרפות), הסתה של פוליטיקאים ימנים נגד האזרחים הערבים, הסתה שאפילו פוליטיקאים מהשמאל נסחפו בה.

אני מוכן להמר שגם בהמשך לא יוכח אף מקרה של הצתה בתוך גבולות הקו הירוק. נכון לעכשיו, אפילו המשטרה, בראשות המפכ"ל הדתי-משיחי אלשיך, זה שנתניהו מנופף מעל לאפו מינוי עתידי לראשות השב"כ, יוצאת נגד ההכרזות האלה, ומודיעה שלא נמצאה עדות להצתה אפילו לא באחת מ 1773 השרפות שהיו בגל השרפות הזה. אבל נמצאו עדויות להסתה בכל 1773 השרפות, של הממשלה.

אישית, החמצנו את כל ההתרגשות סביב השרפה בחיפה. יצאנו ביום רביעי בבוקר לירושלים, להתקין את העבודה של זוגתי בביאנלה לרישום (שווה לבקר), ותכננו ממילא לשהות בירושלים ותל אביב עד הפתיחה במוצאי שבת. השרפה החלה ביום חמישי, ודי הוציאה אותי מהריכוז במהלך השיעור על הרצאות האסתטיקה של הגל, אבל זו בערך הייתה ההשפעה. זה והיובש בשפתיים מהרוח המזרחית הזו.

ניסיתי מאד לעקוב מרחוק אחרי התפשטות האש, אבל זה לא היה פשוט. המידע לא סופק בצורה אמינה, לא על ידי העיריה (שהזדרזה לפנות עשרות אלפי תושבים ולהבטיח ל"לוחמי" האש שולי ביטחון רחבים ואולי מוצדקים) ולא על ידי רשות הכיבוי. אבל עד כמה שהצלחתי לעקוב, האש התפשטה ממזרח העיר למערבה, מדלגת בעזרת הרוח המזרחית מחורש אחד לשני, עד שנעצרה בשטח החשוף שמעל חוף הכרמל. לא נראה לי שהיו מוקדי הצתה בו זמניים. גם קשה לי לקבל את הטיעון שההצתה הראשונה, ליד גשר פז ותחנת כיבוי האש הראשית של חיפה, נועדה לנטרל את שרותי הכיבוי, ולראיה השרפה הזו כובתה חיש קל על ידי שרותי הכיבוי שלא היו צריכים לנסוע הרבה, אבל לא לפני שגיצים בוערים ממנה הועפו בקו ישר מערבה משם, אל החורש סביב רמות ספיר ואחרי כן לרוממה, אחוזה, רמת אשכול וכל הדרך למטה לרמת פרס.

הנה למשל הסרטונים האלה של חיפה שצולמו ברחפן אחרי השרפה כדי להבין את קו ההתפשטות.

אפשר לראות עד כמה חיפה הייתה ירוקה ולא צפופה לפני השרפה ואלו שטחים אדירים של חורש נשרפו. חיפה עדיין מאד לא צפופה ועדיין ירוקה מאד. מצד שני, הסיכון משרפות עדיין גדול.

אני יכול אולי להאמין שהשרפה סביב ההתנחלויות נווה צוף וחלמיש נבעה מהצתה, למרות שמאות שרפות בכל רחבי המזרח התיכון, כולל רבות בישובים ערביים, קרו בו זמנית. למשל ראו את המפה מטה, של אירועי שרפה במהלך 24 שעות בלבד.cydgf41wqaaggj0

למה אני יכול להאמין שבשטח הכבוש היו הצתות? כי זו שיגרה שם. המתנחלים, כשהם לא מציתים בתי משפחות ערביות (דוואבשה, לא דראושה, לידיעת רינו צרור) או נערים ירושלמים (אבו חדיר), מציתים שדות ומטעי זיתים של פלסטינים כמעט מעשה יום ביומו וצריך להיות צדיק יותר מהאפיפיור שלא ליזום גם הצתות בכוון השני. גם האיום של שר הפנים דרעי בשלילת אזרחות היא איום די ריק על אנשים שישראל שוללת מהם אזרחות כבר חמישים שנה. לאור זה, אפשר אולי להבין את אמירתו של נפתלי בנט: "רק מי שהארץ לא שלו מסוגל לשרוף אותה" אם מבינים ש"מי" הם המתנחלים ו"הארץ" היא הגדה המערבית, זו שהיא לא שלהם, זו שאותה הם שורפים.

 

2 מחשבות על “ה[צ/ס]תה

  1. אני לגמרי בעד ההסדר שהצעת (שמקביל לקופות החולים וביטוחים משלימים) – ולפחות לפי חדשות הערב מסתמן שזה מה שעומד לקרות. נקווה רק שהם לא ימסמסו את זה וימשכו את זה בלי סוף. ומעבר לזה יש לקוות שילמדו לשתוק קצת לפני שהם יודעים על מה מדובר – הם יחסכו לעצמם ולכולנו הרבה כאב ראש.

    אשר לסטירה של העיתונאי ההוא – זה כל כך מביך שאני לא יודעת מה אפשר עוד להגיד על זה, חוץ מאשר להדגיש את הצורך הדחוף בהוראת ערבית בארץ.

    ובאשר לאפיפיור וצדיקותו – כאן אני חוששת שאני לא מסכימה. כדי לא ליזום הצתות מכל סוג, צריך להיות הגונים והגיוניים. זה מספיק. האפיפיור יכול לנוח.

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s