פריז עיר האהבה


הגשרים החוצים את נהר הסיין מאיימים לכרוע תחת כובד "מנעולי האהבה", love-locks, שזוגות מצמידים לכל מה שרק אפשר להצמיד פה על הגשרים, ואם לא על הגשרים, בקרבתם.

לא ברור איך התחיל העניין הזה, אבל די ברור שהעסק כבר לא בשליטה. בשני גשרים שהיו בסכנת התמוטטות מידית הורדו המנעולים ומעקה הגשר הוחלף במעקה שהמתכננים חשבו (בטעות..) שאי אפשר להצמיד אליו מנעולים. הם לא לקחו בחשבון שאנשים ישתלשלו בחבל אל תחתית המעקה, מבחוץ.

ובגשרים אחרים, שחישובים הנדסיים הראו שיוכלו לשאת את המשקל, אפילו התקינו מעקות שימשכו אליהם את המנעולנים. אפילו מאפשרים לרוכלים (ממוצא הודי, כמה לא מפתיע), למכור מנעולים בצורת לב, ששם העיר אפילו חרוט עליהם, ממש על הגשר.

1-DSC03120-001

מהנדסי העיר באו אל ראשת העיר פריז, אן הידלגו, וביקשו ממנה שתעשה משהו בעניין, אולי תציב פקחים, אולי לפחות תציב שלטים שהדבר אסור. אבל לא, "פריז היא עיר האהבה", אמרה ראש העיר,זה מה שמביא אליה תיירים, ואסור לעשות שום דבר שיפגע בתדמית הזו.

פתרון אחד שנוסה, היה להקים אתר וירטואלי, שבו יוכלו אנשים להצמיד מנעולים וירטואליים לכל מיני אתרים בפריז. זה לא עבד. אולי בגלל שלא חייבים להיות פיזית בפריז בכדי להצמיד שם מנעולים, ולכן זה לא מרגיש "ממשי" מספיק. אולי, אם היו נותנים אפליקציה שתאפשר להצמיד מנעולים וירטואליים רק לאתרים שבהם נמצאים פיזית באותו רגע, זה יהפוך יותר "ממשי".  אלא שרוב מצמידי המנעולים הם תיירים, ולרובם אין חבילת גלישה סלולרית. אז צריך שיספקו wi-fi על כל גשר.

העניין הזה, של להיות פיזית בפריז, מביא לפה גם את הזוגות הסיניים, שעליהם שמעתי מאוניקו, המאפרת ההונגריה הטבעונית שעובדת כרגע כאו-פר פה בפריז, שאותה פגשתי באחד האירועים של טבעונים בפריז (פוגשים שם אנשים מעניינים..). היא ניסתה ללא הצלחה להשתלב כמאפרת בשוק הזוגות הסיניים שטסים לפריז כחודש לפני חתונתם, לכמה ימי צילומים בשמלת כלה וחליפת חתן באתרים "המקובלים" לצילום חתונות סיניות של פריז, שמה שמשותף להם הוא שרואים את מגדל אייפל ברקע.

אלא שהזוגות הסיניים האלה, מביאים אתם לשלושה ימי צילומים בפריז גם צלם אישי, מסריט אישי, מעצב שיער אישי ומאפר/ת אישי/ת. ואחרי שלושה ימים כל הפמליה חוזרת לסין, שם יופק ספר מהודר בכריכה מפוארת עם צילומי החתונה המבוימים מפריז, ספר שכל אורח בחתונה יקבל למזכרת.

הזוגות האלו לא בהכרח מאד עשירים, חלקם פשוט נוהג כמו ציבור מסוים בישראל ששופך כסף גדול שאין לו על חתונות פאר. ראיתי לא מעט כאלה בקריירת צילום החתונות שלי בזמן לימודיי. הם מוכנים לעשות הכל בכדי לייצר איזו דימוי של נישואים מושלמים, כולל לעמוד על הגשר בשמלת כלה לבנה, מערבית במקורה, ללא שרוולים, בקור העז של פברואר בפריז.

הצילומים האלה כל כך מבוימים ומזויפים – הרי החתונה בכלל עוד לא התקיימה, שנשאלת השאלה למה לא מצלמים אותם שם בסין על רקע של פוסטר עם מגדל אייפל. או – למה שלא יוסיפו את פריז בפוטושופ? בסכום שעולה הגיחה לפריז אפשר לממן עבודת פוטושופ מהסרטים.

אז לא, חסרה "ההילה", אותה הילה שוולטר בנימין גורס שאובדת לעבודת האמנות בעידן השיעתוק הטכני. ולכן ימשיכו אנשים לבוא פיזית לפריז להצטלם, וזוגות ימשיכו להצמיד מנעולים לכל דבר פיזי שאפשר, כמו למשל אותן טבעות לאורך רציפי הנהר, שבעבר, היו קושרים אליהן ספינות. ומספיק שמישהו מצליח להצמיד את המנעול הראשון – מאותו הרגע אפשר לפתוח שרשור..1-DSC03105-001

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s