קרטון ונייר


יש פריזאים שמעדיפים נייר ויש כאלה שמעדיפים קרטון.

הסוג הראשון ממלא את מאות חנויות הספרים שיש בכל פינה בפריז, אף לא אחת מהן של רשת כלשהי. חלקם גם קונה ספרים אצל מוכרי הספרים שארגזי הפח הירוקים שלהם מונחים על מעקי הרחובות הגובלים בנהר, אם כי מוכרי ספרים אלה בעצם מכוונים יותר לקהל התיירים, ומוכרים גם מזכרות וחוברות קומיקס נוסטלגיות.

כשמזג האויר קר, רוב מוכרי הספרים שלאורך הסיין לא פותחים את הדוכנים שלהם.
כשמזג האוויר קר, אז באה לידי ביטוי חיבת חלק מהפריזאים לקרטון.

את הפריזאים האלה פגשנו כבר בלילה שבו הגענו לפריז, כאשר המונית הורידה אותנו בפתח ה Cite, אכסניה לאמנים מכל העולם, הנמצאת על גדת הנהר, ברובע הרביעי. הפריזאים האלה שכבו אחד בצד השני, מכורבלים בשקי שינה ושמיכות, באכסדרה המקורה של בניין ה Cite, הפתוחה אל הנהר. בעבורם, קרטון הוא מצרך מבוקש, בכדי לבודד את מקום משכבם מהרצפה המאד מאד קרה.

אלא שאת הקרטון הזה הם לא יכולים להשאיר שם באכסדרה, או בכל המקומות האחרים בהם הם מעבירים את הלילות המאד מאד קרים של פברואר. הם צריכים או למצוא מקום מוגן מגשם להסתיר אותו, או למצוא חדש לפנות ערב.
קרטון ונייר-002

אחד מהם מצא לקרטון שלו מקום תחת אחד מארגזי מוכרי הספרים, בתקווה שזה לא יפתח אותו במשך היום. אחר, מצא מקום מתחת לאחד הגשרים. אבל בניגוד למה שחשבתי, דרי הרחוב, ה"קלושארים", דווקא לא ישנים מתחת לגשרים. הרוח הנושבת לאורך הנהר עזה מאד, ואין ממש מקום טוב לישון בו.DSC01794

הרוב, מחכים ליד פתח אחד הסופרמרקטים לפנות ערב, אז מוציא אחד העובדים לרחוב עגלת זבל גדולה מלאה בקרטונים, שעליה מתנפלים מיד עשרות דרי הרחוב ומרוקנים אותה תוך שניות. זה צד אחד של מעגל המחזור של קרטונים. את הצד השני, למחרת בבוקר, עוד לא גיליתי.

למצוא קרטון זה חלק מהפתרון. חלק אחר הוא לתפוס את אחד המקומות שבהם יוצא אוויר חם ממנהרות הרכבת התחתית או מאחד המרתפים. ממש בפינת הרחוב הראשי הסמוך, ריבולי, יש שלושה הודים הרובצים יום ולילה באמצע המדרכה, מעל פתח שכזה, וחוסמים את המדרכה לחלוטין. גם המדרכה מצדו השני של הכביש לא לגמרי פנויה, כי באישון לילה הם עושים עליה את צרכיהם.1457684134365

זה ממש ברחוב ראשי של פריז והצרפתים מתעלמים. בכלל, הצרפתים מאד סובלניים לדרי הרחוב והקבצנים. יש הרבה פריזאים חובבי קרטונים  – העיר רוויה בקבצנים שיושבים עם כוס קרטון לפניהם ברחובות, חלקם עם כלב, למשוך את תשומת ליבם של חובבי הכלבים, חלקם עם ילדים.

אלו עם הילדים הם בעיקר צוענים, שלכל אחד יש מקום מרבץ קבוע למשך היום, בו הם ישובים (על קרטונים כמובן), שעונים על קיר ומכורבלים בשמיכות צמר ומעילים. את הלילות הם מעבירים במקום אחר, כנראה לא ברחוב. קיבוץ נדבות הוא המקצוע שלהם, חלק מתרבות "הנגד" שמגלמים הצוענים בכל מקום. אבל לאלה אני אף פעם לא נותן כסף – מפריע לי, שכמו החרדים אצלנו, הם מונעים מילדיהם לצאת אי פעם ממעגל העוני. כמו החרדים, הם משמרים תרבות של שנור.DSC01898

בניגוד לחרדים אצלנו, מוזר בעיני שהצרפתים לא אוכפים את חוק חינוך החובה (שאני מניח שיש אצלם) על ילדי הצוענים. מה עם ה Egalite? ומה עם ה Fraterinte? חרות, אחווה ושוויון חרוטים פה מעל לכל פתח של בניין ציבורי. זה לא כולל את הצוענים? או שאולי אלו אינם אזרחים.

חוץ מהצוענים ודרי הרחוב, יש את הנגנים ברכבת התחתית. אלו ברובם לא מנגנים במנהרות, אלא עולים ויורדים מהרכבת, ומנגנים לקהל ה"שבוי" בליווי פס-קול מוקלט. חלקם אפילו מנגנים לא רע. יש אפילו הרכבים של שניים שלושה, עם כלי נשיפה. אפילו טובה כבר ראיתי פה ברכבת. קונטרבס עדיין לא. את אלו אני מפרנס ברצון, ויש לי הרגשה שאלו, עם ערב, לא צריכים לצאת לציד קרטונים.

ויש גם את אלו ששיכורים מדי מכדי לחפש קרטון, וזה היה יום ממש קר.20160302_100821

הכברתי רוב מילים על צד הקרטון הפריזאי, ומעט על צד הנייר. הצרפתים הם עם שמרן, וספרים הם מעדיפים בנייר. כנראה, כי חנויות הספרים פה בפריז מדהימות, ושוות רשומה או שתיים בפני עצמן. כמו כל דבר בפריז, בעיר כה גדולה יש מקום להתמחות, ולכן יש פה חנויות ספרים המוקדשות לנושאים ספציפיים, לפעמים צרים מאד אפילו, כגון ספרי מסעות (לא מדריכי נסיעות). והן כל כך יפות, ומפוזרות בכל פינה בעיר, ואנשים עומדים בהן בנחת, ומעלעלים, וגם קונים.

אישית אני כבר לא כל כך קורא בנייר, אבל זה צד של השמרנות הצרפתית שאני דווקא יכול לחבב, בניגוד למשל למנהגי העישון שלהם, לבישת הפרוות, והעובדה שאין מה לחפש פריטים טבעוניים, או אפילו צמחוניים, בתפריטים המוצגים מחוץ למסעדות צרפתיות.

מחשבה אחת על “קרטון ונייר

  1. פינגבק: מעילי הכחול | דרכי עצים

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s