הדלתות


קהל היעד של הרשומה הזו הוא ציבור הבונים את ביתם. זה על משהו הקשור לדלתות שכדאי לשים לב אליו בשלב התכנון. שלא כסוגיית מפלסי המשטחים חשופי הגשם עליו כתבתי כאן, כלל זה אינו בבחינת יהרג ובל יעבור. אבל טוב לדעת.

לא למדתי ארכיטקטורה ואני גם לא יודע אם זה משהו שלומדים או לא, אבל אפשר לנסח את זה בפשטות ככה: דלת לא אמורה להיות צמודה לדופן של קיר. לא לקיר הניצב אל מישור הדלת כאשר היא סגורה.

אפשר לנסח את זה גם כך: משקוף צריך להיות צמוד לקצה של קיר. לא לדופן של קיר.

זה לא משנה אם הקיר הוא מימין או משמאל לדלת. אבל אם הדלת נפתחת אל הקיר, ידית הדלת תתקע בקיר ואי אפשר יהיה לפתוח את הדלת לגמרי. גם אם הדלת נפתחת לכוון השני, גם זה לא רצוי.

שרטוט כמובן שיעזור, אז הנה (Visio חלש בעברית):Drawing1

 

על הדלת להיות בתוך מישור של קיר. מימין ומשמאל לה, צריך שיהיה קטע של קיר (במישור הדלת הסגורה) של לפחות (נאמר) 20 ס"מ. כך משני עבריה – גם בחדר שאליו נכנסים וגם בחדר שממנו נכנסים.

ברור לי כמובן שיש אילוצים.  החדרים קטנים, צריך להשאיר מקום לרהיטים בחדר, והצמדת הדלת לקיר מפנה יותר מקום. בביתנו אגב, רוב הדלתות לא עונות לקריטריון מעלה, ולא בגלל שהאדריכל לא ידע את מלאכתו. הוא בקיא ומנוסה. אבל יש אילוצים, ובים האילוצים, עניין הדלתות ירד בסדר הקדימויות.

גם כך זהו מאבק בפני עצמו (שאולי מפקח בניה ראוי היה יכול להתמודד אתו ביתר הצלחה) לדאוג שגובה מפתח הדלתות לא יתכרסם על ידי הרצפים, שהרוחב הפנימי של הדלתות יישאר כזה שיאפשר מעבר של רהיטים, ואולי גם מעבר לכיסא גלגלים (משהו שלא הצלחנו לקיים אצלנו).  יש פתרונות לכל דלת ודלת, פתרונות אדריכליים. למשל – יש דלתות הזזה הנבלעות לתוך כיס בקיר גבס למשל. הכל פתיר.

מה הנזק? יש לנו דלתות שקשה לסגור, יש דלתות שקשה לפתוח. אבל בעיקר יש פשוט את התחושה החללית הלא נעימה הזו של התחככות בקיר תוך כדי המעבר בדלת. משהו כמו מעבר במסדרון צר בין שני קירות.

חוץ מזה, פרקטית תוך כדי בניה, כשהמשקוף לא צמוד לקצה קיר, בלתי אפשרי לקצץ קצת בקיר כאשר הבנאים לא השאירו מקום לדלת ברוחב תקני ואז מתפשרים על דלת יותר צרה. ולא, אי אפשר להשקיע משקוף בתוך קיר –  אפילו שיקוע חלקי  לא נראה טוב, וכמובן פוגע בפונקציונליות.

זהו בגדול מה שצריך לדעת מי ששוכר ארכיטקט שיתכנן עבורו בית. יש כמובן כללים מדוקדקים והרבה יותר מפורטים לארכיטקטים, לתכנון משקופים ודלתות. למשל אלו:

הייתם חושבים שתכנות השרטוט היו יכולות לבדוק חריגות מכללי תכנון באופן אוטומטי, מה שבמקום העבודה האחרון שלי נקרא Design Rule Check או בקיצור DRC. שם אלו היו "בתים" לטרנזיסטורים – מעגלים משולבים. הבעיה באדריכלות של בתים לאנשים היא שדברים כמו דלתות, חלונות ומדרגות הם לא עצמים לוגיים שחלק מהאפיון שלהם כולל חוקי תכנון. ברוב המקרים זו פשוט קבוצה של קוים שאי אפשר לבדוק לגביהם עמידה במפרטים, ולכן גם לא בודקים.

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s