העם עם הגולן


לא נדרש הרבה. רק שלושה ימים של נופש, בעונה הנכונה, ואני כבר בעד סיפוח רמת הגולן. המדרונות הצבועים סגול בצמחי עכנאי (לא בטוח אם "שרוע" או "יהודה"), המעיינות, העתיקות, המרחבים הריקים (יחסית) והאויר הקריר – עשו לי את זה.DSC08230

וכמובן מה שקורה מעבר לגבול הסורי. המפה המפחידה שעיתון הארץ פרסם הבוקר, המראה שהמדינה האיסלאמית כבר שולטת ברוב חלקי סוריה וארגונים קיצוניים אחרים שולטים ברוב החלק הנותר.סוריהיש הבדל ברור בין הגדה המערבית ורמת הגולן. ברמת הגולן המשך השליטה הישראלית לא שוללת את זכותו לעצמאות של עם אחר המונה מיליוני אנשים. ברמת הגולן, "רק" גירשנו כמה עשרות אלפי סורים, לחלק אחר של סוריה, ואת הטיהור האתני הזה השכלנו לעשות מהר וביסודיות – כבר בימים הראשונים אחרי מלחמת ששת הימים. מחקנו כל זכר לישובים הסורים של רמת הגולן, למעט ארבעת הגדולים בצפון הרמה שחשבנו אז שתושביהם הדרוזים יעבירו את נאמנותם אלינו. והם יעשו זאת, ברגע שישתכנעו סופית שרמת הגולן אין דינה לחזור לידי סוריה בשום שלב. בכל מקרה – הם בלי ספק שמחים כרגע שהם נמצאים מהצד הזה של הגבול.DSC08126

אפשר עדיין לראות פה ושם בשטח, שורות סדורות של שיחי צבר, עדות לישוב שנמחק, כמו בכל כך הרבה מקומות בתוך גבולות ישראל. כמו למשל זה בתמונה מעלה, מאחורי מאגר שעבניה, מזרחה מצומת דליות, בדרך בשביל הגולן אל "גלגל הרפאים" / רוגום אל הירי שכשמו כן הוא  – הלכנו והלכנו, ולא ראינו אותו, וחזרנו על עקבותינו. כנראה שרואים אותו רק מהאוויר. או שלא הלכנו מספיק.רוגוםהאתר מעלה הוא מסוג של עתיקות שאפילו קנאי דאעש לא יטרחו להשמיד, אבל יש לא מעט אתרי עתיקות ברמת הגולן שעבור המורשת העולמית אולי עדיף שלא יהיו בתוך גבולות של חליפות איסלאמית. ואם אני כבר בקטע ריאקציונרי, חשוך אפילו, אני לא יכול שלא להודות שכאשר ראיתי את אותו הסרטון שבו אנשי דאע"ש מנתצים בחדווה, בששון ותוך שימוש בכלי עבודה חשמליים (שלא היו באים לעולם אם היו היו בשלטון,) את עתיקות מוזיאון מוסול, חשבתי שביזת חלק עתיקות המזרח הקדום בידי גרמניה צרפת ובריטניה הייתה בדיעבד דבר טוב – חבל שלא לקחו יותר. תושבי המדינות האלה כיום לא חושבים שזו המורשת שלהם, ולכן הם מנסים להכחיד אותה. ואם זו לא המורשת שלהם, אז זו המורשת של כל המין האנושי, וכל האמצעים כשרים לשמר אותה. ועדיף במקום בו יש את האמצעים והרצון לעשות את זה. ואותו הדבר נכון גם למצרים. המצרים של היום הם לא באמת צאצאי הפרעונים הקדומים.DSC08166

מדינת ישראל, גם היא לא בדיוק אחד מהמקומות האלה שבהם נשמרים דברים על פי ערכם לכלל האנושות. כי השחזור של אתרי עתיקות בישראל הוא מאד סלקטיבי. כספים מוקצים לו בעיקר על פי תרומת האתר לחיזוק הוכחת הקשר בין העם היהודי לשטח כזה או אחר. ולכן, אתר "עין קשתות", אום-קאנאטיר, זוכה לשיחזור מדוקדק באמצעים מדעיים מתקדמים, בעוד אתר סוסיתא, המפואר ממנו פי כמה, וגם חשוב ממנו, לא ממש זוכה לחשיפה ולשחזור, כי הוא הלניסטי וביזנטי.

אז בחזרה לנושא – בניגוד למנהגנו, אחרי מאמץ קשה ומרוכז להקמת תערוכת היחיד של זוגתי שתחייה, בבית האומנים בתל אביב, ולפני שעוד סמסטר מרוכז (אני לא יודע לעשות את זה דליל…) מתחיל, יצאנו ל"צימר". לא סתם צימר, צימר כפול ג'קוזים, פנימי וחיצוני, ואם זה לא מספיק, אז הייתה לו גם בריכת שחייה פרטית קטנה, לא מחוממת. מדהים כמה הנאות מושחתות צריך לספק לאורחים כדי להתחרות בשוק הזה..אז היה כיף, והיה מאד יפה, והתחילו אצלי מחשבות כפירה, אנוכיות במודע, לגבי האפשרות של השארת השטח הזה בידינו.

כי הנסיבות באמת שונות משטחי הגדה המערבית. ממילא גבולות סוריה אינם גבולות היסטוריים – סוריה ההיסטורית כללה גם את לבנון וגם את ארץ ישראל, והגבולות של 1948 נקבעו למעשה על ידי הסכם שרירותי בין שתי מעצמות הקולוניאליות – אנגליה וצרפת. נכון שיש בו הגיון טופוגרפי מסוים, אבל בטכנולוגיה הצבאית של היום, אין לזה באמת משמעות. חוץ מזה, סוריה היא מדינה מאד גדולה בשטח, ומאד לא צפופה, (ביחוד אחרי הטבח ההמוני של השנים האחרונות) כך שוויתור על אחוז קטן משטחה לטובתנו לא נראה לי כמו סיבה לסכסוך מתמיד. אפשר יהיה להגיע להסכם אתם גם עם סיפוח השטח, קל וחומר אם כבר נפתור את הסכסוך שלנו עם הפלסטינים על פי מתווה יזמת השלום הסעודית למשל. אפילו נדמה לי שדובר בזמנו על חכירה רבת שנים, פתרון שאסד האב לא פסל.

מצד שני, סוריה היא מה שעומד בינינו לנתיב יבשתי אל אירופה. אולי זה כן שווה וויתור.

טוב, בשלב זה – אני עם הגולן. אני מקווה שלא אנודה מחוגי השמאל…

 

 

3 מחשבות על “העם עם הגולן

 1. אל חשש, לא תנודה מחוגי השמאל. אתה פשוט לא שם. במדינה הקשה בה אנו חיים, נשים רבות קרויות שמאל או מחזיקות מעצמן שמאלניות בעוד הן ימניות לגמרי. פשוט כך:
  ימין דואגת לקבוצה שלה.
  שמאל דואגת לכול.
  אם אתה בעד הגולן, אינך חושב על גבעת הצעקות. אינך חושב על כל התושבים שגורשו. אינך חושב על בעייתם של הדרוזים בגולן. http://zochrot.org/he/booklet/49913. אינך חושב על המלחמות והפיגועים שנעשו בגלל כיבוש הגולן. שכשכת בג'קוזי וראית פרחים וכבר שכחת מא/נשים?
  דאע"ש הוא פתולוגיה מפלצתית שצמחה ממערך המיליטריזם והגזענות בעולם כיום. ההזדעזעות מדאע"ש שוכחת את האכזריות הרבה לאין ערוך שביצעה ישרעל במלחמה האחרונה בעזה (קראת כמוני את הפוסטים של עידן לנדו), שוכחת את האכזריות הרבה לאין ערוך שמבצעת ארה"ב באפגניסטן ובכל מקום שהיא כובשת. והיא כובשת ונלחמת ללא לאות. וכי אין קשר בין התנהלות ארה"ב מאז מלחמת העולם השנייה לבין כיבושי דאע"ש בסוריה? והזדעזעות מהרס עתיקות אינה צריכה להגיע עד עירק. לך לסילואן, ידידי, ותראה שם איך ישראל הורסת עתיקות וחומסת את החיים של תושבי סילואן. דאע"ש זה כאן. http://silwanic.net/?page_id=49
  ההצדקות להחזקה ברמת הגולן באות מבית מדרשם של מאיר ונתניהו.
  ולגבי ההבחנה בין הגדה לרמת לגולן: מה הקשר בין תביעות אנשים לעצמאות לבין אחריותה של ישרעל לאומללותם? כאן וגם כאן יש טרנספר, כיבוש, דיכוי, התנחלויות, התעללות, אימפריאליזם וקולוניאליזם. כאן וגם כאן יש עוול שדורש תיקון. התיקון, לדעתי, אינו בהתוויית קו גבול, אלא באזרוח. ייקח זמן רב עד שכל המזרח התיכון יהיה מדינה אחת, אם בכלל. אבל אני יכולה, וגם אתה יכול, לראות בא/נשים שם – בגולן ובסוריה – אזרחיות. א/נשים שזורחת עליהן השמש. כלומר, א/נשים כמוני וכמוך. בראש. ואז תיגמל מהמחשבה שלך מגיע ג'קוזי ולהן גבעת הצעקות.
  אני, במקומך, הייתי מוחקת את הפוסט הזה מהבלוג.

  • יש לכל תושב של רמת הגולן, גם לא יהודי, זכות מלאה לאזרחות. ישראלית אמנם, אבל נראה לי שהאופציה האחרת, סורית, פחות עדיפה לרוב האנשים הגרים שם.

 2. זה אכן פוסט מפתיע במקצת, אם כי לא הראשון מסוגו. באמת תהיתי קצת על הנופש בגולן דווקא, אבל ייחסתי אותו לסעיף הסקרנות 🙂

  אני בספק אם הסורים ישלימו אי פעם עם פרידה מהגולן, מצד שני הסיכוי לקבל את דאעש במרחק-טיווח מהכינרת הוא לא מציאה גדולה.

  ואולי בכל זאת כדאי להבחין בין ניתוץ מכוון של אוצרות תרבות לבין המנעות משחזורם.

  אשר לנידוי – אני בספק אם ינדו. אבל גם אם כן, לא צריך לקחת את זה יותר מדי ללב: מי שעוסקים בחרמות ובנידויים, אולי דעתם לא כל כך חשובה.

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s