חיפה אל עתיקה


לשם שינוי, במקום לשרוץ בחדר ההמתנה של מוסך נעמה ולבזבז זמן בפייסבוק, בהמתנה לסיום הטיפול התקופתי במכוניתנו, השארתי את התיק ובו הלפטופ בדלפק הקבלה ויצאתי לשוטט בסביבה.

ירדתי לי במעבר התת קרקעי העובר תחת פסי הרכבת והכביש הסואן הצמוד אליו, אל אותו אזור הדמדומים שבין גדר הנמל לפסי הרכבת. שכונה שפעם הייתה הגרעין של העיר חיפה, ועל פי שילוט הרחוב, נהרסה על ידי השליט הבדואי דאהר אל עומר.20150202_100950-001

היום זו שכונה שרבים בה המגרשים הריקים, בין הפחונים, ומעט בתי האבן ששרדו.20150202_095803

חלק מהבתים ממש צמודים למסילת הרכבת הכפולה, עליה עוברות רכבות נוסעים ומשא כל כמה דקות. 20150202_094953

אלו שצמודים לגדר הנמל סובלים קצת פחות, כי חלק הנמל הזה משמש בעיקר לאכסון מכוניות נוסעים שנפרקו מאניות וטרם נמסרו. מצד שני, הגינה הנחמדה שהם עשו שם, לא ממש מסתירה את שמונת המטרים של גובה הגדר. יש שם קצת תחושה של כלא "maximum security".20150202_095638

פעם גרו גם יהודים בשכונה, למשל הורי בן כתתי גונן, שאליו הלכתי פעם או פעם, בעיקר כדי לראות חוברות ובהן נשים מעורטלות, שהביאו "הימאים". הנמל לא היה מאובטח באותם הימים, ואפשר היה לעבור ולשוטט במזחים, ללכת לדוג (דגי עארס שיצאו מהמים מסריחים מנפט, אבל ממילא לא אכלתי אותם, זה היה סתם לשעשוע) והימאים באו והלכו ברחובות חיפה. היום אין כבר כל קשר בין חנויות "הימאים" ברחוב העצמאות ליורדי ים של ממש – אלו סתם חבורת נוכלים ששומר נפשו ירחק מהם.20150202_100702

השכונה היום היא שכונה ערבית, חלקה נוצרית. יש שם כנסיה קטנה ונחמדה שאותה ראיתי רק מבחוץ, אבל שמעתי ממישהו ששם שיש כומר שמעביר שם לימודי הסמכה לכמורה לקתולים ממזרח אירופה. צריך לברר….

האוכלוסיה נשארת שם לאו דווקא מסיבות כלכליות. על פי המכוניות החונות ליד הבתים, מצבם הכלכלי של חלק מהתושבים לפחות, לא רע. ויש להם שם, לחלקם, בתים פרטיים די גדולים, וגינות גדולות לידם עם דגש על עצי הדר. אז כן, זו מובלעת בין "שכנים" לא סימפטיים, ורועש שם, ויש זיהום אויר. אבל מסתבר שלא קל לערביי חיפה למצוא בחיפה מקומות מגורים נאותים, לא בשכונות היהודיות, ובשכונות הערביות צפוף כבר מאד. יש מחיפה הגירה שלילית של יהודים, אבל חיובית של ערבים. ובאמת קשה לערבים לשפר את תנאי המגורים שלהם בלי קשר למצבם הכלכלי.

וחיפה, למרות מצג הדו-קיום המתבטא באירועים כמו החג-של-החגים, אולי לא גזענית כמו ערים אחרות, אבל עדיין, בכל פעם שהחלפתי מקום מגורים, טרחו שכני לשעבר לבוא ולבקש ממני לא למכור או להשכיר לערבים. "זה לא שאנחנו גזענים", אמרו, "זו פשוט תרבות אחרת". וחוץ מזה, שמעתי מיד ראשונה כבר על כמה ניסיונות לא מוצלחים של ערביי חיפה להשתלב בשכונות ערביות. יש גזענות, ועם השנים אנשים כבר לא מתביישים בה אפילו.

אז תושבי שכונת אל עתיקה מנסים להתעלם מהרעש, ולחיות את חייהם. זו מובלעת מוזרה כזו, מין הטרוטופיה ממש מתחת לאף, שבאופן די מפתיע, מטופח מאד על ידי עיריית חיפה. גינון מוקפד, שתילת עצים לאורך ארבעת הכבישים בשכונה, פינת מיחזור מושקעת, ואפילו מטאטא כבישים מכני המטאטא כבישים, גם את אלו שאיש בעצם אינו נוסע בהם, כמו זה הצמוד לחומת הנמל.20150202_094012

לא נזכרתי את השכונה הזו במקרה. שמעתי הרצאה עליה במוזיאון מוניו גיטאי בזמנו, וגם קראתי את הכתבה המעמיקה הזו במגזין המקוון החיפאי. והיה יום חורף שמשי, ובמוסך החליפו לי שמן ומסנן אוויר ודברים שכאלה, אז היה טיול נחמד. ממליץ. וישנו גם בית הקברות הטמפלרי/מנדטורי הסמוך.

 

מחשבה אחת על “חיפה אל עתיקה

  1. לא סתם משקיעה שם עירית חיפה, יש לה תוכניות מרחיקות לכת לגבי השכונה הזאת והן לא ממש בעניין של שימור, יותר להרוס ולהקים שכונה רווית בנייה לבעלי אמצעים, יפה לראות את התיעוד הזה של ה"לפני"….

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s