הסללה


לא הייתי בטוח מה ללמוד אחרי שהשתחררתי מהצבא, ולכן הלכתי למבדקים במכון הדסה – כדי שיעזרו לי להחליט. אבל בדבר אחד הייתי בטוח: שעלי ללכת ללמוד משהו שייתן בידי מקצוע שיפרנס אותי בהמשך חיי, עדיף היטב, אבל לבטח לא קיום שולי בשכר רעב.

גם לזוגתי (לעתיד) שתחייה, שאז עוד לא הכרנו, לא היה ספק שהיא חייבת ללמוד משהו שיספק לה עצמאות כלכלית, ללא תלות בגבר כזה או אחר. וטוב שכך, שאלמלא כן, לא היינו כנראה נפגשים בשיעור אלגברה (2ח) על ספסל הלימודים בבניין אולמן, או בכלל.

בסופו של דבר, מכון הדסה לא ממש עזרו לי. אחרי יומיים של מבחנים הם מסרו לי שאין להם שום המלצות עבורי, שאוכל להיות טוב (או גרוע) באותה מידה בכל תחום. שאין לכישורי (או העדרם) כוון מובחן. אז "נפלתי" (במינוח ההיידגריאני) אל המוכר והשגור, וכיוון שכבר בתיכון "הוסללתי" ללימודי טכנאות אלקטרוניקה, וגם בצבא הועסקתי במשך ארבע שנים כטכנאי, אז זרמתי עם ברירת המחדל והלכתי ללמוד הנדסת חשמל. ולא רק זה – אחרי שסיימתי את לימודי ואחרי כמה שנות עבודה בתחום שאותו חשבתי שאני אוהב – תדר גבוה והתפשטות גלים, עזבתי גם אותו והלכתי אחרי עגל הזהב – לתחום המחשבים. החלטה שאפשרה לי בדיעבד לשבת פה על הספה ולהגג לי בבלוג, ולא רק בשבתות.

ואפשרה לי, בשלב זה של חיי, ללכת ללמוד באוניברסיטה בחוג למדעי הרוח, להנאתי בלבד, דברים שברור לגמרי שאי אפשר להתפרנס מהם. לפחות לא בכבוד.

אחרי כמה שנים של לימודים כאלה, יש לי כבר כמה תובנות לגבי עמיתי (ובמיוחד עמיתותיי) לספסל הלימודים. והתובנות האלה התחזקו אחרי סמסטר של לימודי תיאוריות פמיניסטיות בחוג ללימודי מגדר.

בקורס הזה יש רוב מוחץ של נשים. חוץ ממני יש עוד שני גברים, האחד מהם בדואי מבוגר, איש חינוך שמשקיף באורח סקפטי משהו על ההתנהלות שם בקורס, אבל צריך את הקורס בכדי למלא חובות לימוד כלשהן במינימום מאמץ, והשני בחור צעיר שזהותו המינית לא מאד מוגדרת, אי שם באמצע בין המינים (ואין פה שיפוט כלשהו, רק ציון עובדה.).

הנשים הלומדות שם בקורס את ההיסטוריה וההגות של תנועת שחרור הנשים, בעצם הבחירה – שזה מה שהן לומדות, כובלות את עצמן לחיים בתלות כלכלית בגבר כזה או אחר, סוג של תלות שלא מעט הוגות הגדירו, ובצדק מסוים, כצורה של זנות, חוקית וממוסדת.

יש פה צורה של הסללה אקדמית, בעיקר של נשים, שהשלכותיה משמעותיות פי כמה מההסללה של מזרחיים, דרי פריפריה ותלמידים מופרעים (כמוני – גם אני "פחח גאה") לחינוך תיכוני מקצועי. השליטה הגברית שחלקה הגדול כלכלי, מסלילה נשים ללימודים שימשיכו להנציח את האפליה הכלכלית שלהן. וכך יוצא שנשים משתכרות פחות אף שהן בממוצע יותר משכילות. וזה נכון במיוחד למגזר הפלסטיני והדרוזי, שחלק גדול מתלמידות לימודי המגדר באוניברסיטת חיפה נמנות עליו. במגזר הדרוזי בעיקר, הגברים מוסללים לכוחות הבטחון ויש להם תמריץ שלילי ללמוד. הנשים, אלו שלומדות, עדיין לא נחשבות "מפרנסות" וגם לא רואות את עצמן ככאלה.

ומה שמצחיק הוא שהן חושבות שזהו צעד של מרד, של עצמאות. כמו שאומרת אחת מהן: "כולם אמרו לי: לכי ללמוד הוראה, תהיה לך משכורת של 7000 ש"ח ותוכלי לסייע לבעלך (העתידי) בפרנסת הבית. אבל לא, הלכתי ללמוד תואר שני בלימודי מגדר!". והיא חושבת שזה המעשה הפמיניסטי!
ואז היא ממשיכה: "כשאני צריכה, אני לוקחת את כרטיס האשראי של אבא שלי." ואחר כך, כשתינשא, יהיה לה כרטיס אשראי משלה, אבל את הוצאותיו לא משכורתה היא שתממן. והיא תהיה לתמיד אסירה כלכלית של הבחירה הזו שלה.

באמת שאין לי שום דבר נגד לימודי מגדר. הלימודים ממש חשובים כדי שא/נשים יבינו את שלל הדרכים בהם המערכת מוכוונת גברים ולטובת הגברים. אבל לא בחוג ראשי, ולא כתואר שני – לא למי שלא מכוון לקריירה אקדמית. השילוב האידאלי יהיה חוג ראשי שבו לומדים דבר מה שהמערכת הכלכלית מוכנה לשלם תשלום הוגן לעוסקים בו ויבטיח עצמאות כלכלית ללומדים אותו, וחוג משני שבו א/נשים יכולות/ים ללמוד מה עליהן/ם לחשוב (במקרה של רוב הלומדות שם אתי) או לומדים לפתח חשיבה ביקורתית (מיעוטן).

ואולי החוג המשני הזה חיוני כדי לספק את המודעות שתבטיח שהנשים יאבקו להשתכר שכר שווה לגברים גם במקצוע הראשי אותו ילמדו, זה שגם בו המערכת הכלכלית מצליחה לסובב את הדברים כך שנשים ישתכרו בממוצע רק כשני שלישים מהגברים באותם המקצועות.

אבל עדיין יהיה עליהן להבין שזה לא רק המקצוע אלא גם התפקיד, ותועלתו הכלכלית, שיקבעו את שכרן. ופה נדרש מאמץ תודעתי אף יותר גדול, וחלוקה יותר שווה של הטיפול בילדים ובבית. אבל בשביל זה צריך שכושר ההשתכרות של שני בני הזוג יהיה פחות או יותר מקביל, אחרת ברור שהצד שיכול להשתכר פחות "יוסלל" למלאכות הבית. פשוט משיקולים כלכליים.

9 מחשבות על “הסללה

 1. הסללה גברית? נכון, קיימת. אבל גם, וכך גם עולה מהדוגמא שאתה מביא, קיים אי רצון נשי לצאת ממה שנראה אזור הנוחות. מלכודת זפת.

  • ההגמוניה פועלת בדרכים נסתרות מן העין, וכפי שלימדונו פוקו וגרמשי, הכוח (שמייצר את ההסללה) בא לא מלמעלה, אלא מלמטה, מהא/נשים עצמן/ם

 2. כלומר, אתה טוען שנשים מופנות/מוסללות לחוג הזה על ידי גברים? מהמעט שאני מכירה – זה לא ככה. אגב, אני מכירה חוג ללימודי מגדר רק מתואר שני. כלומר, אחרי שא/נשים כבר למדו מקצוע אחר (בשאיפה – כזה שיאפשר להם/ן עצמאות כלכלית).
  אבל אשכרה ישבת בקורס ללימודי מגדר! את זה הייתי שמחה לראות במו עיניי. המחשבה על כך – ועל כל האפשרויות הקומיות שגלומות בזה – מעלה חיוך 🙂

  • אני טוען שהחברה כולה, גברים ונשים גם יחד, מסלילה נשים לאו דווקא ללימודי מגדר אלא באופן כללי לתחומי לימוד שהלימוד בהם לא מקדם את הלומד בו לעבר עצמאות כלכלית, ובכך החברה / ההגמוניה מנציחה את הפערים הכלכליים לטובת הגברים ומשעבדת את הנשים דרך הכיס.
   ואשכרה ישבתי מדי שבוע 4 שעות בלימודי מגדר בחיפה, ושעתיים מדי שבוע בתל אביב, ואני באמת לא רואה מה קומי בזה, ולמה כמעט רק נשים לומדות את הנושא.

   • עצם ישיבתך שם איננה קומית, אבל הפער בין המחשבות שחשבת (שעליהן כתבת כאן, כולל מחשבות אחרות בענייני מגדר שעליהן כתבת בעבר) לבין מה שקורה בקורס נראה לי בעל פוטנציאל קומי.

 3. מנסיון החיים שלי:
  1. גם אני נסעתי להתיעץ בהדסה. נסעתי המון פעמים וקבלתי תשובות כמוך: "שאוכל להיות טובה (או גרועה) באותה מידה בכל תחום.
  2. לא למודי מגדר, אלא לימוד בחוג לקולנוע (אחרי תואר במקצוע ריאלי), ג+2 + פרנסה בתחום המיחשוב. עזבתי את החוג לקולנוע אחרי שנה וחצי של לימודים במקביל לעבודה וילדים (עבדתי באוניברסיטה, כך שלפחות ההתניידות היתה פשוטה). התלבטתי אם בחרתי במסלול הנכון… כנראה שכן. בגלל סיבות דומות לשלך "החלטה שאפשרה לי בדיעבד לשבת פה על הספה…"
  אבל מי יודע…

 4. תודה על פוסט מנוסח היטב שעורר בי מחשבה. אולם, אני לא מסכימה איתך.
  אני חושבת שבעולם שבו נשים וגברים מרוויחים את אותו הדבר והתואר האקדמי הוא באמת עוזר למצוא מקצוע וקיימת מודעות לזכויות של נשים או לכל הפחות למנגנוני דיכוי, הפוסט היה נכון.
  אבל, בעולם שבו גם ככה רוב התארים לא מועילים למציאת עבודה, וגם ככה נשים עובדות מרוויחות 66% ממה שגברים מרוויחים, וגם ככה מקצועות שנשים נכנסות אליהם כמו עריכת דין או רפואה עוברים תהליך של שחיקה והמשכורות יורדות, וגם ככה נשים שנכנסות להיריון מפוטרות או צריכות לעבוד בעבודות פחות מכניסות, כלומר גם ככה נשים רבות תלויות במפרנס נוסף, לימודי המגדר לא הופכים את הנשים ממתפרנסות עצמאיות לתלויות במפרנס. אפילו נשים שהולכות למקצועות גבריים כמו טכנאים או מחשבים סובלות מפגיעה. מעבר לזה, המודעות לדיכוי נשי בתוך המנגנונים הכלכליים (ובכלל) אינה קיימת בצורה מספקת.
  לכן, שלב ראשון במודעות שיש בעיה בכלכלה וביכולת של נשים להתפרנס היא הבנה שיש מנגנון דיכוי כלכלי, ואת זה רוכשות דרך לימודי מגדר. זה לא או ללכת למגדר ולא להתפרנס או להתפרנס, כמו שהצגת את זה בפוסט.
  שוב תודה, נגה כהן

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s