מס טפשים


הבוקר חתכה אותי בכביש מכונית סובארו נושנה,  מהדגם שנקרא "סוברו פשע", ותוך כדי שהיא נכנסת באגרסיביות אל המסלול שלי, עפה מהחלון המכונית ההיא קופסת סיגריות ריקה אל הכביש – מרלבורו. כמה דקות אחרי זה, כשעמדנו זה לצד זה ברמזור, עפה החוצה גם שארית הסיגריה ונייר הכסף מחבילה חדשה.

הסתגלתי על הנהג וחשבתי לי שאפשר אולי למצוא מתאם סטטיסטי בין כמות העשן שפולט הנהג לכמות העשן שפולטת מכוניתו, ושמחיר הסיגריות שהוא מעשן בשנה-שנתיים, הוא כנראה יותר מההפרש במחיר בין מכוניתו (המעשנת בכבדות גם היא) למכונית דומה, חדשה או כמעט חדשה. הנהג הזה, כמו כל המעשנים, משלם צורה אחת של "מס טפשים", אבל לא רק הוא, גם אנחנו. הוא משלם על הסיגריות, וכולנו נשלם על הטיפולים הרפואיים שלהם הוא יזדקק. והוא יזדקק.

הצורה השכיחה יותר של "מס טיפשים" היא זו שמשלמים כל אלה שמחכים ש"אריאלה ממפעל הפיס" תתקשר אליהם. אלו שממלאים בדבקות טפסים לכל מנגנוני ההימורים שהפיס והטוטו ממציאים חדשות לבקרים כדי להוציא את הכסף מהטיפשים שלא מבינים שההחזר על ההימורים קטן משמעותית מסכום ההימורים. הימורים הם מס המוטל על הטיפשים, אבל לפחות השאר נהנים ממה שנשאר מהרווחים, כלומר מה שמשאר מהם אחרי המימון של המנגנון המנופח והמסואב של גופי ההימורים האלה, שמפרנס מינויים פוליטיים ומקורבים לצלחת כמו למשל מנכ"ל הפיס עוזי דיין, המשקיע הרבה יותר אנרגיה בארגון טיולים לשטחים והדרכתם, כמעט כל שבוע, מאשר בניהול מפעל הפיס.

אני זוכה בכמה עשרות שקלים בפיס כל שבוע – כל שבוע אני לא ממלא בכמה עשרות שקלים. אבל אלו שמשקיעים בין עשרות למאות שקלים בשבוע, פשוט טפשים מדי לחשב כמה זה יוצא להם לשנה, לעשר שנים, ועם רבית דריבית. סכומים עצומים. ורוב מנויי הפיס הם כאלו שעבורם הסכומים האלה דווקא משמעותיים.

יש עוד לא מעט צורות של "מס טיפשים". אפשר אפילו לומר שכל מי שמצביע למפלגה שלא רואה אותו כחלק מהסקטור שלו היא אמורה לדאוג כלכלית (נאמר מתנחלים, חרדים, מקורבים, חברי מרכז, אלי הון, הוועדים הגדולים) משלם מס טיפשים. וגורם גם לשאר לשלם מס טיפשים.

ומה עם מי שלא בודק כמה עמלות הוא משלם ומתמקח על הורדתן, או לא בודק עבור אילו שירותים לא נחוצים מחייבים אותו מדי חודש כל מני נותני שירותים? הוא לא משלם "מס טפשים"? משלם גם משלם.

זהו. שנה טובה (למיניינם)!

4 מחשבות על “מס טפשים

 1. כתבת שאנחנו, הלא טפשים, נהנים מהמעט שנשאר מרווחי ההימורים לאחר ניכוי משכורות, ולא היא. בזמנו עשיתי בדיקה ומצאתי ש100% מכספי הפיס הולכים למטרות רעות, מכל בחינה שהיא.
  50% הולכים כפרסים – בד"כ פרסים קטנים שגורמים למהמר ושכניו להוציא עוד יותר כסף כדי לנסות לזכות בפרס גדול יותר, או פרסי ענק שגומרים לזוכים את החיים.
  30% הולכים על המנגנון שהופך את ההימורים לזמינים בכל קרן רחוב, ולשטיפת מוח איומה שמעודדת שילוב של תוות בצע וטיפשות.
  20% מיועדים למטרות ציבוריות כמו חינוך. אבל במקום שהכסף ייכנס לקופת האוצר, הוא מתועל למבני ציבור. הפיס משלם את חלקו הקטן של המבנה, ובתמורה זוכה שהמבנה יקרא על שמו. הוא גם זוכה לבחור את התכנית האדריכלית שעיקרה הפיכת המבנה למונומנט צעקני שתכליתו להזכיר שבזכות ההימורים יש לנו חינוך טוב.
  בקיצור, אני לא נהנה אפילו משקל אחד.

  • מבני הפיס אכן מכוערים, ולא חשבתי על זה עד שאמרת – גם הם תכליתם לחזק את המותג . והם אפילו לא מממנים את רוב המבנה? טוב לדעת. אמשיך לא להמר…

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s