על הגל החדש בקולנוע החרדי


ראיתי 18 סרטים בפסטיבל הקולנוע בחיפה, ומרובם אפילו נהניתי, אבל פספסתי את "פסטיבל הקולנוע החרדי" שהתרחש במקביל, בריכוזי החרדים ברחבי הארץ, וגם בחיפה.

שלושה סרטים הוקרנו במעין פסטיבל החרדי הזה, שגיליתי אותו על לוח מודעות ברמת ויז'ניץ, לוח שהוא תמיד חלון הצצה טוב לעולם ההוא…אז הלכתי וחקרתי קצת.DSC07153

וגיליתי שיש קולנוע חרדי, שהסרטים המופקים בו מוקרנים רק בשכונות חרדיות, וכנראה רק בחול המועד. כל הסרטים הופקו באתרים ברחבי העולם, וכולם כאחד "מומלצים על ידי נשות חינוך" או לפחות "מבוקרים" על ידי נשות חינוך.

למשל הסרט "על גג העולם", שצולם בנפאל ובישראל, על ידי הבמאית דינה פרלשטיין, שזהו מסתבר, כבר סרטה התשיעי!
ואני לא ידעתי.DSC07154

או הסרט "קול נדרי", שצולם בתל אביב ובניו-יורק, שאת הקדימון שלו, אפשר לראות באתר "בחדרי חרדים" אבל רק אחרי שתצהירו שאתם אישה. הקדימון מיועד לנשים בלבד, מה שמעורר בליבי חשד שאולי לא הייתי ממילא יכול לראות את הסרט המלא, שאולי הוא מיועד רק לקהל של נשים.

באתר "בחדרי חרדים" קראתי:  "רוב הסרט צולם בארצות הברית, בכך שוב הוא מביא סטנדרט חדש לתחום. חוץ מהסיפור האישי שאי אפשר להישאר אדיש אליו, התפניות בעלילה, הגימור האיכותי והמושלם מבטיח לכן חוויה, שתעמיד בצל את כל מה שהכרתן עד היום. "קול נדרי", בהפקתה של מלי גרוס, בכל המרכזים החרדיים בסוכות."

DSC07155

או את הסרט הזה, שגם הוא "צולם בארץ ובחו"ל", עם הרב אהרון מרגלית, "בסיפור שעדיין לא סופר", אלא אולי בספר שהוא כתב ובקומיקס החרדי שהופק בעקבות הספר. עוד דברים שלא היה לי מושג שקיימים.

מישהו יודע איך אפשר לראות את הסרטים האלה שלא בחול המועד? האם הם מיועדים לבני שני המינים? לצפייה מעורבת? אני סקרן.

3 מחשבות על “על הגל החדש בקולנוע החרדי

 1. 1) הסרטים הללו בהחלט אינם מיועדים לשני המינים כמו כל שאר ההפרדות, ובעיקר הם מיועדים לנשים ולנערות בחול המועד בעיקר, כיש זמן פנוי.
  2) למרות המודעות הגדולות הרי שכל עניין ה"סרטים" הללו הינו נחלת ציבור די קטן משום שרוב רובם של הרבנים הם כנגד סרטים בכלל כ"תרבות יוון", "ביטול זמן לדברים בטלים", תוכן מפוקפק מבחינה תורתית וכו'.
  3) סיפור "נשות החינוך" ןכןק הוא ניסיון לגנוב דעת, שהרי האישור האמיתי צריך לבוא מרבנים ומבתי דין רבניים עצמאיים וחרדים ובשמם המלא ולא מפשקווילים אנונימיים
  4) בארה"ב ישנו חוג גדול של "חרדים לייט" ולכן שם יותר קל לערוך את הסרטים.
  5) חיפה היא עיר רגועה אבל בירושלים, בית שמש ובבני ברק מודעות כטלה נתלשות סמוך להדבקתן.
  6)לידיעתך הרי שלפעמים מקרינים גם סרטים לאומניים חילוניים במסווה של "סרט שאיננו נגד היהדות", כמו "מבצע אנטבה".
  7)האחים גרוביים נתנו לעניין תנופה כבר לפני 11 שנה , אבל שוב, ההשפעה היא מינורית ובוודאי שגברים אינם צופים בסרטים הללו משום "ביטול זמן".

  אני שייך לגדולי המתנגדים לעניין הזה, ולו גם משום חדירת אלמנטים ציונים ולאומנים. ה"עדה החרדית" מי"ם נלחמת שנים רבות נגד הפרצה הזו ומנגד אף בית דין חרדי לא אישר את הפרצה.

  נכתב ביום חול

 2. אם לא הייתי באחד מהאירועי סרטים, ואני רוצה לראות את הסרט "על גג העולם", איך אני רואה אותו?

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s