ברצפה


רצפה היא תכופות גם תקרה – תקרת הקומה שמתחת כמובן, והיא גם אחד ה"אלמנטים של ארכיטקטורה" שהיוו מושא לחקירה מושגית בתערוכת בביתן המרכזי של הביאנלה לאדריכלות בוונציה השנה. על התקרה כתבתי כאן ובכוונתי לכתוב גם על עוד כמה מאותם אלמנטים (למשל מרפסת)

חוץ מזה שתקרה לפעמים מכילה חלל שירות, הרצפה גם היא לפעמים צפה מעל חלל שסבך כבלים מסוגים שונים מתפתל בו. וגם ברצפה שאינה צפה יצוקים לא מעט דברים: צינורות חשמל ותקשורת ומים, ולפעמים יש בין חלקה היצוק לריצוף גם חימום, בעיקר במקומות קרים משלנו, אבל לא רק.

בניגוד לתקרה, אנו באים במגע ישיר עם הרצפה, וחשוב לנו איך היא נראית. בביאנלה התייחסו לריצוף כחלק מהרצפה, אבל גם לשטיחים, כמו למשל שטיח התפילה הזה מאפגניסטןDSC06338

שהמוטיבים בו הם מסוקי קרב, מטוסים, טנקים, רימוני רסס, דברים חשובים. לפחות לשבט הפשטונים שנשותיו אורגות שטיחים אלה. השטיח בתמונה מעלה מהתקופה בה הם נלחמו ברוסים, ואף גירשו אותם.

ויש גם חדשנות טכנולוגית לא מעטה בנושא הרצפה, כמו למשל פרויקט הקיקסטרטר לפיתוח שטיח תפילה למוסלמים. שטיח הנטען סולרית או מהשקע, שמזכיר לך את זמני התפיחה, ושיש בו GPS, כך שכאשר מניחים אותו בכיוון הנכון, כשראשו פונה למכה, הוא זורח באור (ירוק כמובן) זרחני. יש יותר ממיליארד מוסלמים בעולם, ולמרות זאת הפרוייקט לא הצליח לגייס את הכסף בכדי לעבור לשלב היצור, ונשאר ממנו רק אב טיפוס שהוצג שם בביאנלה. חבל, דווקא רעיון מגניב.DSC06341

היו עוד כמה רצפות חדשניות טכנולוגית, כמו למשל השטיח מקיר לקיר שכולו מלא חיישני לחץ, ובחיבור למחשב יכול לגלות האם קשיש הגר לבד נפל, או לא זז מספיק, או שהולך הלוך ושוב ללא מטרה, כי הוא שוכח לאן התכוון ללכת. דברים מהעולם האמתי. זהו מוצר שכבר אפשר לקנות, ואכן מותקן בכמה בתי אבות.DSC06342

והייתה הרצפה המורכבת מאריחים השוקעים קצת כשדורכים עליהם, ומייצרים חשמל. רצפה כזו הייתה מותקנת בזמנו ברחבת הריקודים של דיסקוטק אחד בעיר אירופית, והחשמל מהרוקדים האיר את כל הרחבה באור יקרות. ואם אני לא טועה הרצפה הזו הותקנה מתחנת רכבת עמוסה אחת שבה עוברים ביום מאות אלפים, וגם שם זה עבד טוב. בצג שבתמונה מעלה יכולת לראות כמה ג'אולים של אנרגיה אתה מייצר כשאתה הולך או רוקד על הרצפה. מעניין למה לא רואים את זה ביותר מקומות. אולי כי זה קצת מטריד כשאתה מרגיש שהאריח שוקע תחת משקלך. אתה חושב שמשהו פה לא בסדר.

ובהקשר אחר: על הקשר בין רצפה מקורה ללא מקורה, בין פנים לחוץ, ועל הסיבה שבעטיה לרצפה בבתים רבים במקומותינו יש עובי מיותר, הבא על חשבון גובה התקרה, אפשר לקרוא כאן.

3 מחשבות על “ברצפה

  1. פינגבק: איפה היינו היום | דרכי עצים

  2. פינגבק: סקלולוגיה | דרכי עצים

  3. פינגבק: בנה ביתך בתבונה | דרכי עצים

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s