על המרפסת


עוד אחד מהאלמנטים של ארכיטקטורה שזכו לחקירה מושגית בביאנלה לאדריכלות השנה היה "המרפסת". דיברו עליה כמקום "לימינלי" – על הגבול בין הפנים לחוץ, דיברו עליה כמקום ממנו מנהיגים ממענים את הציבור וידוענים ממענים את הציבור דרך צלמי הפפרצי. הראו מדגם צילומי ממש לא מייצג של טיפוסי מרפסות – לא ממש חקירה שיטתית של הנושא, וביקשו מאנשים בארצות שונות לשלוח צילומים שבהם משתקף האופן בו המרפסת משחקת תפקיד בחיי האנשים.

חיפשתי מיד את הזוית המקומית שלנו, את המרפסת ברחוב יפו 44 בירושלים, מול כיכר ציון. המרפסת שמנחם בגין הכריז מעליה, ב-3 באוגוסט 1948, כי יצא מהמחתרת והודיע על פירוק אצ"ל והצטרפות לוחמיו לצה"ל. זו שב-5 באוקטובר 1995 עמדו עליה נתניהו, שרון וקצב, בהפגנת הימין נגד הסכמי אוסלו, בה הונפו שלטים בהם הוצג ראש הממשלה המכהן יצחק רבין במדי קצין אס אס נאצי. נתניהו שתק עליה אז כמו שהוא שותק כעת מול גילויי הגזענות והשטנה כעת. אז זה נגמר ברצח. המרפסת הזו. לא מצאתי שם למשל את התצלום הזה שלה.

כן מצאתי בתערוכה את תצלום פרדיננד מרקוס ומשפחתו על המרפסת בארמונו במנילה, ממנה הוא הכריז על "ניצחונו" בבחירות לנשיאות הפיליפינים שבהן הפסיד לקורזון אקינו, באותם ימים בהם שוטטנו שם, זוגתי ואני, מאי לאי בדרום המדינה, בהמתנה לתוצאות הבחירות שחודש שלם בוששו לבוא (עוד על זה כאן). כמה ימים אחרי זה מרקוס ברח מהמדינה ויכולנו להמשיך צפונה, אל טרסות האורז המהוללות של באגיו והלאה ליפן.DSC06350

היה שם בתערוכה ניתוח משעשע של "יעילות" המרפסת כמקום למנהיגים כפונקציה של רוחבה, עומקה, גובהה ועומק שדה הראיה ממנה. מכל אלה חושבה על ידי נוסחה "יעילות" המרפסת. היטלר למשל הבין את זה באינטואיציה וביקש שישנו לו את המרפסת כך שתמקסם את הפרמטר הזה, וכך אכן עשו.

ישראל היא מקום שבו יש מבחר מאד גדול של טיפוסי מרפסות. האקלים בהחלט מתאים. ראשית ישנה ההמצאה הגאונית הישראלית, שנועדה למנוע את מכת סגירת המרפסות, המרפסות המדורגות שהפכו את חזיתות הבתים לסבך של פסים אופקיים שנועדו להסתיר את העובדה שהמרפסות מדורגות. ויש את בתי הדירות של החרדים בהם כל מרפסת ממוקמת במקום אחר כדי לאפשר בניית סוכה על המרפסת עם חשיפה ישירה לקב"ה, כמו למשל בית הדירות הזה בחיפה, ב"רמת וויזניץ":DSC06790-001

ויש את תריסי הפלסטיק שבהם סגרו מרפסות. היחס הישראלי למרפסת הוא אמביוולנטי למדי, אבל ממה שאני רואה, רוב המרפסות בבתים החדשים לפחות, אלו שלא הפכו לחצי חדר נוסף, לא ממש מנוצלות. מרפסת זה משהו שטוב שיש, שיקול בקניית דירה. אבל יש להן בעיה – אין בהן מיזוג אויר. ואנשים נעשו פחות סבלניים לחום.

ומכל טיפוסי המרפסות בישראל, דווקא שתיים מהיותר מכוערות, שתיהן מירושלים, כיכבו שם באוסף טיפוסי המרפסות. אלו של צבי הקר ברמת פולין, ואלו משכונת גילה (לא זוכר את שם האדריכל).DSC06346

לא מישראל, פגשתי שם את המרפסת האיקונית הזו, מבניין הבאוהאוס בדסאו,  שבו לא מזמן ביקרתי, וכמובן שלא יכולתי שלא לספר על זה.DSC06345

מה באשר לצילומי שימושי המרפסות? חיפשתי פעמיים, ולא מצאתי את ישראל מיוצגת ברשימת המדינות, אבל את פלסטין כן מצאתי (כמו במקומות רבים בביאנלה, רק שביתן עדיין אין להם). היו שם שני תצלומים מפלסטין, ובאחד מהם, כנראה מחברון, היינו בכל זאת מיוצגים:DSC06348-001הסתכלתי בקפידה בתצלום העליון, לנסות להבין מה רואים שם. המרפסת הסגורה מכל צד ברשת ברזל, נראית כמו אותן המרפסות בהודו המוגנות כך מגניבות והצקות קופי המקוק, אבל מטרת רשת הברזל בחברון היא לבלום את החפצים שהמתנחלים העוברים ברחוב מטה, מלווים בחיילים חמושים, זורקים פנימה. במיוחד נשות הישוב היהודי בחברון, שלהן הרבה ילדים, ולילדים האלה הרבה חיתולים חד פעמיים צואים, אוגרות אותם בכדי להפציץ בהם מרפסות של ערבים הגרים בשכנות. אבל לא רק חיתולים שפגיעתם רכה גם אם מסריחה. גם אבנים, בקבוקים וחפצים אחרים. בחסות חיילי צה"ל, שרק אחרי השחרור "משחררים" ופונים ל"שוברים שתיקה" בכדי לתת פומבי לדברים. 

שני העומדים במרפסת נראים ערבים. אבל הדגל שממש מחוץ למרפסת שלהם הוא דגל ישראל. קצת קשה להבנה, אלא אם כן עומק הטרור וההפחדה כה גדול שם עד שהם לא מעזים להסיר את הדגל שתלו להם מול הפנים. אבל אני רק יכול לשער – כי לא היה כיתוב לצד התצלום. אם מישהו מהקוראים מכיר את התצלום, אשמח לשמוע על זה דרך מנגנון התגובות.

ולסיכום, הנה עוד תצלום של מרפסת וגם עליה דגל ישראל.20140816_124410

צילמתי אותו אתמול בתוך סופרמרקט בכפר עיספיה. שלושת מרפסות ה Ersatz הדקורטיביות האלה ממוקמות מעל מקרר מוצרי החלב, והן יכולות ללמד אולי משהו על סיכויי התיירות במגזר הדרוזי (כתבתי על זה כאן). הדגל מלמד על מידת הפטריוטיות והנאמנות למדינה שהדרוזים מרגישים מחויבים לה  בכדי שיהיה ברור לכל ההבדל בינם לבין הפלסטינים אזרחי ישראל (לא שזה מנע מפרופסור דרוזי לחטוף מכות לאחרונה, כשענה לטלפון שלו ברכבת, בערבית).

ולקינוח: למדתי מהד"ר תמר עילם-גינדין שהמילה בלגן קשורה ל"בלקון" – מרפסת. המילה בלקון אמנם קיימת גם באנגלית, כ-balcony, אבל אנחנו קיבלנו אותה מלדינו. המקור, בשני המקרים, הוא פרסי. באלא בפרסית זה “למעלה”, ו-ח’אנה זה “בית”. באלא-ח’אנה (bālā-xāne)– הלמעלה של הבית, כלומר המרפסת, הבלקון*. המילה בלגן מקורה באותו באלא-ח’אנה, אלא שכאן המעבר היה דרך רוסית. בהתחלה שימשה המילה הרוסית “בלגן” לתיאור במה גבוהה שעליה היו עורכים הצגות פרועות או ביתן ביריד, והיום משמעות המילה היא אי סדר, לעברית היא הגיעה במשמעות “אי-סדר”.

2 מחשבות על “על המרפסת

  1. פינגבק: ברצפה | דרכי עצים

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s