supremacists


הכוונה לא ל suprematists, ציירים המציירים בסגנון שאותו כינה קזימיר מלביץ סופרמטיזם, כמו למשל זה:malev015_opt

הכוונה ל supremacists, הנגזר מ Supremacism. מתורגם כ"עליונות" בויקיפדיה, תרגום לא מוצלח.  "התנשאות" ו "מתנשאים" קולע אולי יותר למהות המושג.

זהו מונח המתייחס לאמונה כי המוצא האתני, הדת, המגדר, הנטייה המינית, או התרבות של קבוצת אוכלוסייה מסוימת נעלים מזו של יתר קבוצות האוכלוסייה ועל כן הדבר מזכה את כל מי שמשתייך לאותה הקבוצה לשלוט בכל מי שהם אינם מזהים כמשתייכים לאותה הקבוצה.

בדרך כלל מדברים על supremacists בהקשר של white supremacists – אנשים המאמינים בעליונות הגזע הלבן על כל הגזעים. הקו-קלוקס-קלאן הוא דוגמה לארגון של אנשים מסוג זה. או Arian supremacists  – כאלו המאמינים בעליונות הגזע הארי, המפלגה הנאצית של גרמניה הייתה דוגמה לארגון מסוג זה. בצפון אפריקה ישנה תופעת ה Arab supremacism, אנשים המאמינים בעליונות ה"טבעית" של הערבים על האפריקאים, עליונות שאפשרה לערבים לסחור בעבדים שחורים.

ואצלנו? אצלנו אני מזהה יותר ויותר אנשים שאני לא יכול להגדיר אותם אלא כ Jewish supremacists.

אני לא מתכוון לאנשים החושבים שעם ישראל הוא העם הנבחר, זה שקיבל את החוק בהר סיני ישירות מפי הגבורה. כי התפקיד הזה של "עם נבחר" הוא מושג מופשט משהו, שאפשר לראות אותו כעודף של חובות, לא של זכויות. כיחס מיוחד בין היהודים לבורא שאינו יחס מועדף דווקא.

אני מתכוון לאנשים המשוכנעים באמת ובתמים בעליונות שלנו, כעם, על הערבים, על האפריקאים, וגם על האירופאים. אנשים שהסטטוסים שלהם בפיסבוק, נראים ככה כשמדובר בפליטים.על פליטים

אני מדבר על אנשים שלא רואים מה לא בסדר בזה שבשטח בו מדינת ישראל שולטת שליטה ללא מצרים (ואני מתכוון לשטחים, אם זה לא ברור) יש רוב גדול של אנשים שכבר במעט 50 שנה אנחנו שוללים את זכויותיהם הבסיסיות ביותר. שאנחנו גוזלים את אדמתם, הורסים את בתיהם, סותמים את בורות המים שלהם. ושאנו לא מאפשרים להם לא זכויות אזרח ולא ריבונות.

אחוז גדול מאד מאותם האנשים שלא רואים בכיבוש בעיה, ואחוז זה גדל והולך, לא עושים את זה מחוסר תשומת לב. כי 47 שנים קשה להתעלם ממשהו מסוג זה. מאחרי המשך הכיבוש, ומפעל ההתנחלויות השואף להנציח את הכיבוש, ניצבת תחושה מוצקה ש"אנחנו", עמישראל, נחשבים יותר. שצרכינו ורצונותינו הם בעצם היחידים שבהם יש להתחשב. ואם יש התנגשות בין צרכינו וצרכי אחרים? שיעופו מכאן.

האפריקאים? שלא יבלבלו לנו את המוח עם המצוקות שלהם, ושיעופו מפה חזרה לאפריקה. או שיתארגנו עם קבלני כוח אדם "משלנו" ואז ישתלם לנו להביא אותם, תמורת תשלום אלפי דולארים לראש. זה שהם באים ברגל יכול לקלקל את הפרנסה לקבלנים שמביאים פועלים מסין או רומניה.

והפלסטינים? תלמידת תיכון מטבעון אומרת בכיתה שיש להרוג את כולם. שרת התרבות והספורט עושה לה לייק בפייסבוק. ה Jewish supremacists הופכים אותה ליקירתם. המורה שלה שהעז לגחך על כך,  (אני חושב שאין מקום לגחך פה) נאלץ להתנצל בפניה או לאבד את מקום עבודתו.

אין לי את היכולת להזמין סקרים, אבל אם היה סקר כזה, אני חושש שיותר ממחצית האזרחים הישראלים שאינם ערבים היו משיבים תשובות שהיו מאפשרות להגדיר אותם חד משמעית  כ Jewish supremacists. ככאלה מאמינים בעליונות מובנית של "הגזע" היהודי על גזעים אחרים.

לפי ספר חדש של אמי צ'אן, האמא ה"נמרה" שהטיפה לחנך ילדים ביד ברזל בספרה הקודם, המתכון להצלחה כלכלית של קבוצות אוכלוסיה כמו הקובנים או היהודים (בארה"ב) הוא שילוב של תחושת עליונות וחוסר בטחון. תחושת עליונות יש לעם היושב בציון בשפע. חוסר בטחון גם הוא לא חסר, אחרת לא ברור למה אנחנו משקיעים כל כך הרבה בצבא שאין לו אויבים סדירים מבחוץ (אויבים מבפנים אנחנו מייצרים במו ידינו כדי להעסיק אותו עד שנמצא כאלה).

אולי היא צודקת, אולי תחושת העליונות הזו טובה לכלכלה הישראלית. אבל היא בזויה בעיני.

אסור כבר להשתמש במונח נאצי כדי לאפיין גזענות של יהודים. אז הנה מה שאני מציע: סופרמסיסטים יהודים.

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s