איחרתי את הרכבת


אומן 002

הרֶבֶּה ביקש שיגיעו אליו בסוסים, לא בשֵמות, אבל אני תכננתי להגיע אליו דווקא באנייה. גם כי אני כבר לא בקטע של לשחוט בעלי חיים, ולכן "קפיצת הדרך" לא זמינה לי, גם כי לא מתאים לי לשעבד סוסים, וגם כי לרכב על סוס לאוקראינה פשוט ייקח יותר מדי זמן וצריך לעבור בסוריה, קצת מסוכן כרגע.

טוב, הרֶבֶּה אמנם התכוון שהחסידים יבואו לבקרו בראש השנה בעודו בחיים, אך זה לא מונע מעשרות אלפים להגיע אל המקום המשוער של קברו בראש השנה מדי שנה, כי "הרֶבֶּה קורא להם". גם לי הרֶבֶּה קורא כבר כמה שנים, אבל במקום לנסוע ברכבת האווירית של החסידים, שהשנה כללה כמאתיים טיסות שכר לארבעה יעדים באוקראינה, תכננתי לטוס לאיסטנבול ומשם להפליג לאודסה במעבורת על פני הים השחור. אומן היא באמצע הדרך בין אודסה לקייב, ואחרי אומן תכננתי לנסוע לקייב ולטוס חזרה ישירות לארץ. נראה לי יותר מעניין.

מה רע ברכבת האווירית החרדית? היא גם יקרה להחריד וגם מצליחה להעביר אותך דרך אוקראינה בלי שבאמת תהייה בה. ואם אני כבר שם, למה לא לראות קצת מאוקראינה? אני הרי לא "שומר ראייה". אבל לחרדים, חשובות טיסות ישירות, כדי שלא יצטרכו לראות בדרך כל מיני מראות מגונים, כמו למשל נשים. ויש מי שעושה מזה קופה יפה מאד. טיסת שכר לחרדים עולה כפול מטיסת שכר נניח לכרתים, בערך אותו המרחק.DSC03307-001

טוב, לא הסתייע עניין האנייה. עד שהצלחתי לשכנע את זוגתי שתחייה לוותר על נוכחותי בראש השנה, כבר הפסיקו הספינות להפליג על פני הים השחור. אז טסתי.

בחרתי את הטיסות, ב Turkish airlines , על פי הימים הזולים ביותר, כך שאהיה שם בערב ראש השנה, בשני ימי החג ובשבת שאחריהם. יצא כחצי המחיר מטיסות השכר הישירות של החרדים, כ $390, אבל עם עצירת ביניים, סבירה באורכה באיסטנבול. זה היה ביוני, לפני שחקרתי ולמדתי מהו סדר ההתרחשויות באומן. זו טיסה שאינה אפשרית לדתיים, כי צריך לצאת מאומן לפני צאת השבת כדי להגיע לטיסה חזרה בזמן. והיא גם מגיעה לאומן מעט מאוחר. רווח שלי.

יצאתי לנתב"ג, מוקדם ממנהגי, כך שאגיע לשדה ככארבע שעות לפני הטיסה. קראתי בספרו של משה וינשטוק על אומן שהמחזה בשדה התעופה שווה צפייה בפני עצמו. קהל גדול שלא רגיל לממשק עם העולם החילוני מגיע לשם, ויש התנגשות תרבויות שמעניין לצפות בה.

וגיליתי שאיחרתי את הרכבת. כל הטיסות כבר יצאו, כך שאנשים יוכלו להגיע לאומן לפני חצות היום בערב ראש השנה, לאמירת התיקון הכללי. הטיסה שלי, הנוחתת בקייב ב 10 בבוקר, לא מאפשרת להגיע עד 12 לאומן. מצער, אבל התגברתי.

הייתה עדיין קצת התרחשות בקומת הביניים, באזור בו נמצאים משרדי "הדקה ה 90", שבו התמקמו כמה מהחברות העוסקות בהטסת עולי הרגל לקברי הצדיקים, חברות כמו  "אירופנים", "דרך צדיקים" ו .Revivo's

. לשם התנקזו כל אותם שהחליטו לטוס לאומן ברגע האחרון ובאו לנסות את מזלם בשדה.

DSC02998

חלקם, היה לי קשה להבין אם הם באמת רוצים לטוס או לא. בכל זאת, אמונה זה דבר טוב, אבל צריך לתת לניסים איזה קצה חוט להיאחז בו. כשמישהו בא לשדה בלי אגורה עליו, אחרי שכל הכרטיסים כבר אזלו מזמן, ויותר מזה – בלי דרכון, אזי הוא קצת מותח את עניין האמונה מעבר לגבול הטעם הטוב. היה לי אפילו חשד לגבי חלקם שזו פשוט צורה משוכללת, אבל אפקטיבית, של קיבוץ נדבות.

אפשר אמנם לחדש דרכון בשדה התעופה, ואפילו להוציא דרכון, אבל משרד הפנים דורש אלפי שקלים תמורת השרות, די בצדק לדעתי. אם אתה רוצה לטוס, דאג לדרכון. וגם דאג שיהיה לך האמצעים.

יש לא מעטים, למדתי יותר מאוחר, שמצליחים לקושש את הכסף לכוון אחד, ואחרי כן פשוט נתקעים באומן. חלקם נשארים שם לצמיתות, מתפקרים, חיים עם נשים אוקראיניות רחמנא ליצלן, ועובדים במהלך השנה בתחזוקת המתחם.

במהלך השעה שבה הסתובבתי סביב האזור הזה, הציעו לאנשים טיסות בכיוון אחד ב $650, לבוקרשט בירת רומניה. משם, האנשים אמורים למצוא מונית, שתסיע אותם 10-12 שעות לאומן תמורת כ 100-200$ לאדם. ואחרי זה, הם אמורים גם למצוא דרך לחזור. תאמינו או לא, היו גם על זה קופצים. יש לאנשים אמונה.
DSC02996

ואז הסתבר לפתע, שאחד המטוסים שנחת גדול מזה שהיה אמור להגיע, ויש עליו חמישים מושבים נוספים שלא נמכרו. השמועה פשטה כאש בשדה קוצים, שבדלפק 56 מוכרים כרטיסים בכיוון אחד תמורת $500 והתחילה לשם שעטה. הלכתי לשם גם אני לראות איך זה עובד. היה לי הרבה זמן להרוג לפני הטיסה.

לא היה שם איש שידע מה קורה, ואנשים הסתובבו אנה ושמה, סטיפות של דולרים בידיהם, מחכים שמישהו יפרוק אותן מעליהם. ואז הופיע בחור, עם תג של חברת הנסיעות, ושאל: "יש למישהו דף?" ו "יש למישהו עט?" והחל לרשום את שמות האנשים שנתנו לו חמש מאות דולרים האחד, רק במזומן כמובן.

היו שם פי שלושה אנשים ממקומות, והתחילה התגוששות רצינית מי יצליח להעיף לכיוונו את חבילת הדולרים שלו. אחרי כעשרים נרשמים, פרשתי והלכתי לדלפק הבידוק שלי ולא ראיתי את סוף המחזה. היו תורים אדירים בשדה, יום לפני יום השנה, אך חרדים לאומן היו רק מתי מעט.

באומן אגב, היו יחסית רק מעט מקבצי נדבות לכסף חזרה, אבל יתכן שזה היה כי לא יאה לעשות זאת בחג,, אני מניח שעם צאת השבת עם יתחילו לנסות ולקושש כסף כדי לחזור. לינה, למי שהגיע ללא כסף אפשרית על ספסלי בית הכנסת הספרדי. אוכל? אפשר לחיות מעוגיות, הנקראות שם "מזונות" באוהלי הכנסת האורחים של נדבנים שונים, או מכיבוד בשולחנות הקידוש.

זהו, אז טסתי, וחזרתי, והיה מעניין. יש עוד לא מעט פוסטים בדרך. יש על מה לספר.

והתרשמתי מאד לחיוב מחברת Turkish airlines. הם גדולים פי שש מאל-על, צי המטוסים שלהם גילו הממוצע מחצית מזה של אל על, והם מקצוענים ומאורגנים כמו שצריך. ויש חלבה מעולה בדיוטי פרי באיסטנבול…

עוד רשומות על אומן…

5 מחשבות על “איחרתי את הרכבת

 1. לא קשור לאומן, כן קשור ל-Turkish airlines.
  מכר שלי ומשפחתו, טסו איתם באוגוסט לניו-יורק. היו להם רק מחמאות לגבי הטיסה, ומחיר הכרטיסים שרכשו, אחרי חריש עמוק ברשת, היה זול במיוחד.
  🙂

 2. פינגבק: הרֶבֶּ'ה קרא לי, אז באתי | דרכי עצים

 3. פינגבק: אומן, ערב חג בקיבוץ | דרכי עצים

 4. עוד מישהו שאיחר את הרכבת לאומן: http://www.bhol.co.il/Article.aspx?id=58958
  ==================
  מנהיג קהילת 'שובו בנים' הרב אליעזר ברלנד, שתכנן להגיע לאומן, ביטל את הגעתו לאחר שכשלה עיסקת שוחד בינו לבין בכירים בממשל האוקראיני, כך מדווח 'מעריב'.

  על פי הגרסה הרשמית, אותה מוסרים מקורביו, הרב שמצא מקלט במרוקו, היה אמור להגיע לאומן אך "איחר את הטיסה", כביכול. אצל רבים מחסידיו עוררה הגירסה הזו תמהון: בימי ערב ראש השנה קיימות אינספור טיסות לאוקראינה, וקשה להניח שתכנון טיסה מתאימה הינו כה מורכב.

  ארי גלהר מ'מעריב', חושף מפי גורמים המעורים בפרשה שהסיפור כאן אחר: הרב חשש להגיע לאוקראינה שכן בינה לבין ישראל קיים הסכם הסגרה. כזכור, נגד הרב תלויה ועומדת בקשת מעצר ישראלית, בחשד לעבירות פליליות חמורות.

  אך בכיר בממשל האוקראיני הסכים להבטיח את הגעתו של הרב ללא כל מעצר, תמורת שוחד של מאות אלפי דולרים. הטיסה הוזמנה אך ברגע האחרון הודיע הבכיר כי הוא לא יכול להבטיח את אי מעצרו של הרב.

  בשל כך העדיף הרב, לעשות את ראש השנה הרחק במקום בטוח הרחק במרוקו, ולא להגיע לאומן ולהסתכן במעצר והעברה למרתפי החקירות של משטרת ישראל.

  יצויין שזו הפעם הראשונה בו הרב לא התפלל באומן בראש השנה. הרב לא רק היה מחלוצי אירוע התפילה של ראש השנה באתר, אלא פעל לעידוד הגעת מתפללים למקום, אשר לדבריו התפילה בו מחוללת ישועות

 5. פינגבק: מדריך לאומן | דרכי עצים

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s