לקסיקון


באוניברסיטת תל אביב, במרכז מינרבה, יש פרוייקט מעניין של "לקסיקון פוליטי". קבוצה די גדולה של אנשים כותבים מאמרים קצרים, כל מאמר סביב מושג ספציפי, מה שאמור להצטבר עם הזמן למעין לקסיקון פוליטי-פילוסופי.

זה לא הולך להיות באמת לקסיקון במובן הלקסיקלי. כי כל אחד מהכותבים מחליט לעצמו על ערך לכתוב עליו, ובהרבה מאד מקרים, מה שיוצא הוא לא באמת מגדיר את המונח או מסביר אותו, אלא יותר מפתח נושאים סביב המונח או משתמש במונח כנקודת התחלה למאמר פילוסופי ביקרתי על נושאים כאלה ואחרים.

כמו שאתר הקבוצה מגדיר את זה: "המחקר בפרויקט מודרך על ידי שיבה לשאלה הפילוסופית העתיקה ביותר – מהו X? – המוצגת כדי להעמיד במבחן ציפיות ומסגרות תיאורטיות מקובלות. החקירה הלקסיקלית אינה מבקשת הגדרות המשחזרות ומסכמות היסטוריה של שימושים במושג העומד על הפרק, ואינה מתיימרת לחתום את הדיון בו; להפך, היא מעודדת תשובות חדשות ומקוריות, מקדמת בברכה ריבוי של נקודות מבט ועימותים פרשניים, וחותרת להעלות אל פני השטח הבדלים תרבותיים ודיסציפלינריים. הדיון הזה מתקיים מתוך מודעות לכך שכל ביאור של מושג נדרש לצירוף שלם של מושגים הכרוכים זה בזה באותו שיח או בסוגי שיח שונים; ההגדרה (מחדש) נועדה להציב את הצירוף הזה כבעיה, ולדון בו באופן ביקורתי."

מושגים לדוגמה: אַרכֶה /  אוניברסיטה / אינטליגנציה /  אלימות / אלימות המונים /  ביטחון אישי /  בית /  בן הזמן / בריאות /  גועל /  גלריה לאמנות /  הון אנושי / הכרזה /  וידוי /  חיים / טיפול /  טפיל /  טראומה עיקשת /  טריטוריה /  כסף / כעס /  מדינה /  מהגרות עבודה /  מורשת 

המאמרים האלה מוצגים פעמיים בשנה בכנסים בני שלושה ימים האחד, ובכתב העת מפתח, שבו כל המאמרים זמינים להורדה. היקף המאמרים הוא כזה שאפשר לקרוא אותם בלי השקעת זמן גדולה (אבל הם ארוכים יותר מרשומה ממוצעת בבלוג, אפילו מרשומות חפרניות כמו שלי) וגם ברוב המקרים לא נדרש ידע מוקדם רחב בפילוסופיה. גם בכנסים, מסגרת הזמן, כולל זמן השאלות והתשובות, מספיקה בכדי להעביר בצורה סבירה את עיקרי הערך/מאמר. עד כה הייתי בשלושה מהכנסים האלה. הכניסה אליהם חופשית, ויש גם בורקסים…

רוב חברי קבוצת הלקסיקון הם או בעלי תארים מתקדמים בתחום או לומדים לקראת תארים כאלה. למרות שהקונספט מוצא חן בעיני, ויש מצב שהייתי רוצה לכתוב ערך, אני עדיין לא שם. ובכל מקרה אין לי כוונה לרכוש (תרתי משמע) תואר בתחום. נראה לי ממוסד מדי. אז החלטתי שמפעם לפעם אקדיש רשומה כאן בבלוג למושג כלשהו שנראה לי שאפשר לצאת ממנו למחוזות מעניינים. ואת כל המושגים האלה אסמן בקטגוריה מושג, כך שיצא לי לקסיקון קטן וצנוע משלי. יש לי שלושה מושגים עד כה: לעלות, אינטרפלציה והפתתה.

מחשבה אחת על “לקסיקון

  1. פינגבק: Hypersignification, חכמת ההמונים ויוני נוי | דרכי עצים

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s