לעלות


צריך ללמוד אוצר מילים חדש בכדי להשיט מפרשית. ליתר דיוק, הגדרות חדשות למילים שחשבת שאתה מכיר. די מבלבל.

התחלתי וגם סיימתי קורס קצר בהשטת מפרשית קטמרן (כזו שיש לה שני "בידונים") שש שעות בסך הכל, ועכשיו אני אמור להיות מסוגל להשיט, יחד עם עוד איש צוות, את המפרשית הזו בלי הדרכה. אני מקווה שיהיה בסדר אחרי עוד קצת תרגול.DSCF0039_resize_resize

השטת מפרשית, כל כלי שיט המתבסס על הרוח בעצם, היא תרגיל מחשבתי במערכת צירים משתנה. כי כל הכיוונים, וכל סוגי הפניות ומצבי המפרשית, מוגדרים על ידי כיוון הרוח. ולכן "לעלות" משמעו לפנות אל הכיוון ממנו נושבת הרוח בעוד "לרדת" משמעו לפנות מהכיוון שממנו נושבת הרוח והלאה, בעצם אל הכיוון שאליו היא נושבת.

אז הרוח נושבת "מלמעלה". זהו ראש מערכת הצירים. זה לא היה קשה לזכור אם הרוח הייתה דואגת לשמור על כיוונה, אבל היא לא. היא משנה כיוון כל כמה דקות, ואיתה מה שחשבת שהוא "למעלה" – הכיוון אליו אתה צריך "לעלות"כדי לבצע "סיבוב" או שממנו צריך "לרדת" כדי לבצע "מהפך". בהחלט דורש גמישות מחשבתית.

יש עוד כמה מונחים: "מלאה" נקרא שייט כאשר הרוח בגבך. כלומר לא ממש בגבך, כי תמיד שטים לא מעלה-מטה אלא בזוית מסוימת לכיוון הזה. ו"קדמית" הוא שייט "למעלה", ליתר דיוק בזוית של 45% לכיוון הרוח. "מפנה ימני" הוא לא פניה ימינה אלא דווקא שייט כאשר הרוח פוגעת ב"בידון" הימני ו"מפנה שמאלי" הוא שייט כאשר הרוח פוגעת ב"בידון" השמאלי. שני סוגי ה"מפנים" יכולים להיות ב"מלאה", "צידית" או "קדמית".

עד כאן על המונחים. מה שעוד מבלבל, בשלב זה, הוא עניין הרוח. אם אתה שט ב"מלאה", לכיוון אליו נושבת הרוח, אתה לא מרגיש את הרוח, פשוט כי אתה נע יחד אתה. אתה מרגיש כאילו המפרשית לא מתקדמת, כי הרוח היא זו המקנה את תחושת המהירות, ביחוד כאשר אתה רחוק מהחוף ואין לך נקודת יחוס.

לעומת זאת, ב"קדמית", כאשר אתה שט (בזוית מה) אל הכיוון ממנו נושבת הרוח, ("למעלה"), אתה מרגיש את הרוח מכה בעוז בפניך, ויש לך תחושה שאתה שט מאד מהר. בפועל, אתה שט הרבה יותר לאט מאשר ב"מלאה".

השלב הזה, בו הדברים עדיין לא מובנים מאליו, בשבילי – זה הזמן לספר. לא כדי "לרוץ ולספר לחברה" אלא כי את המובן מאליו, אנחנו בדרך כלל מסננים. בכל מקרה, זה כיף. ולא באמת קשה ללמוד. מומלץ.

מחשבה אחת על “לעלות

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s