מותר האדם


מותר האדם מן הבהמה אין, אומר הפתגם, אבל באורח (בעצם לא) תמוה, ה"אין" הזה שבסוף המשפט נשכח בדרך כלל. אבל לא זה הנושא כאן

מותר האדם מבעלי החיים הוא האמנות. כך לפחות גורס קרל מארקס. וכפי שמקובל בכולם האקדמי, צריך להביא מובאות לכך, כי: "המביא דברים בשם אומרם, מביא גאולה לעולם", לא?

קצת קשה לי עם המנהג המקובל הזה, כי אצלי בראש כל הדברים עוברים סינתזה למיש-מש אחד גדול וקשה לי כבר להפריד מי אמר מה. בעולם האקדמי להגיד משהו שיתכן שמישהו אמר קודם, בלי לתת לו קרדיט הולם, היא מצוות אנשים מלומדים. (אני יודע שהמימרה היא "מצוות אנשים מלומדה" :-). במקרה הזה, בו אני מתכונן לפגישה הבאה של קבוצת הקריאה שלנו, הפעם על מארקס, קל לי להבחין מי אמר מה. זה או מארקס, או אנגלס.

וכך אמר מארקס (כתבי-יד כלכליים-פילוסופיים משנת 1844):

"הייצור בפועל של עולם-עצמים, עיבודו של הטבע הבלתי-אורגני הוא אימותו של האדם כברייה בת-מינה מדעת, דהיינו, כברייה המתייחסת אל המין שלה כאל עצמה ומהותה, או אל עצמה כברייה בת-מינה.
אמנם גם החיה מייצרת, היא בונה לה קן, מעונות לדור בהם, כמו הדבורה, הביבר, הנמלה וכו'. ואולם אין היא מייצרת אלא מה שנחוץ לה במישרין לצרכה או לצורך בר-בטנה"

"היא (החיה) מייצרת רק בתוקף הצורך הפיזי הישיר, ואילו האדם מייצר אף בהיותו חפשי מן הצורך הפיזי, ורק אז, בהיותו חפשי ממנו, מייצר הוא באמת"

כלומר, מה שמפריד בין האדם לחיה הוא שהאדם מייצר גם דברים שאינם נחוצים לקיומו הפיזי. אפשר לקחת את זה לכוון של: "האדם מכלה את משאבי כדור הארץ על יצור xbox-ים", אבל לא לשם חותר מארקס. כוונתו של מארקס, היא לאמנות. האמנות, היא הדבר המובהק ביותר שנעשה ללא שום תכלית חומרית כלשהי, ושבעלי חיים, עד כמה שידוע לי, לא עוסקים בו.

אלא אם כן שירת הלווייתנים היא אכן שירה, ולא רק ערוץ תקשורת.

ועוד אומר מארקס (שדווקא לא הרבה לעסוק באמנות או בתאוריה שלה):

"החיה אינה מייצרת אלא לפי מידתו וצרכו של המין, שאליו היא שייכת, ואילו האדם יודע לייצר לפי מידתו של כל מין ומין ויודע לשוות לעצם את המידה הטבועה בו; לפיכך האדם צר צורה גם לפי חוקי היופי"

טוב, זו לא אמירה מאד מאד מעמיקה על אמנות, אבל למארקס, שלשיטתו יש בסיס מטריאליסטי לכל ההוויה שלנו, אופן היצור השונה הוא הקריטריון המפריד בין האדם לחיה. והעובדה שהאדם יוצר אמנות, היא הקו החד המאפשר למיין בנפרד את בני האדם ובעלי החיים האחרים.

אז נכון שמיעוט ממש מבוטל של בני האדם עוסקים ביצור אמנות, ומיעוט מבוטל רק מעט פחות, מתעניין באמנות שהם יוצרים, אבל זה עדיין משהו שאנחנו כמין, היינו רוצים להתהדר בו. לבטח אם זה נותן לנו את ההכשר להתייחס לשאר בעליי החיים כחמרי גלם בתעשיית בעלי החיים.

בעצם, חוץ מאמנות, תעשיית בעלי החיים גם היא משהו שמבדיל בינינו לבעלי החיים. כי בני האדם היו יכולים, לצורך הקיום החומרי שלהם, להסתפק לחלוטין בתזונה המבוססת באופן בלעדי על מזון מן הצומח, אבל בלי שום צורך חמרי אמיתי, האדם כולא, מענה והורג מאות מיליארדים של בעלי חיים מדי שנה בתעשיית הבשר, חלב וביצים. ממש לא אמנות.

אם המבדיל בין האדם לחיה הוא העשייה האמנותית, אז אולי האמנים צריכים לאכול את הלא-אמנים? לשתות את חלבם ולטגן את ביציהם?

אבל המצב הפוך – הלא-אמנים הם אלה שמנצלים את האמנים. אלו צריכים לממן מכיסם ועל חשבונם את הזכות להיות אלו שמפרידים בין האדם לחיה.

ציירים צריכים לעמול חדשים ושנים כדי להציג תערוכה במקום כלשהו, שאיש לא יבוא לראות, שאיש לא יחזיר להם  את הוצאותיהם עליה אפילו. משוררים כותבים שירים שאיש לא יקרא ומדפיסים את ספריהם על חשבונם. סופרים כנ"ל.  מלחינים יכולים לקוות שמישהו, איפהשהו, מתישהו, יבצע משהו שהם כתבו.

וזה, המיעוט המדוכא הזה, הוא מה שמפריד בינינו לבעלי החיים? נשמע לי הסבר דחוק.

2 מחשבות על “מותר האדם

  1. היי, מבלי להתייחס לשאלה אם מרקס אכן התכוון לאומנות – ולדעתי לא רק אלא לייצור בכלל – רק תגובה לעניין "מיעוט העוסקים באומנות ומיעוט התורכים אותה. אם מקבילים את זה רק לאומנות פלסטית (כפי שעושה (לצערי) קבוצתנו אתה בוודאי צודק, אבל אם מרחיבים למוסיקה, תיאטרון, קולנוע, ספרות, אדריכלות (גם פלסטי) אז זה ממש לא מיעוט. ואז מרחיבים לפילוסופיה ולהיסטוריה, ומשם למדע "טהור" ומשם לדת… בסוף כולם יאכלו את כולם. יום נעים.

  2. פינגבק: Telepresence | דרכי עצים

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s