הכינו שקיות גדולות


צילום: אלכס ליבק

צילום: אלכס ליבק

פחטרית כזו רצתה עיריית חיפה שארכוש ואשים בביתנו, כתנאי להיתר מצידה שירשה לנו להיכנס ולגור בבית אותו בנינו, ואף לחבר אותו לזרם החשמל. נפחה 1100 ליטרים, ואותה אנחנו, משפחה בת 4 נפשות, הייתה אמורה למלא באשפה מדי שבוע.

למה "פחטרית"? כי רוב עגלות האשפה האלה מיובאות על ידי חברת "ש. וש. פחטר". ויש גם "דולבית".

ולפחטרית כה מכובדת, צריך לבנות מבנה ראוי, גורסת עיריית חיפה, ומכתיבה מפרט מדויק ל"ארמון הזבל". מידותיו הפנימיות צריכות להיות שני מטרים על שני מטרים לפחות, גובה התקרה לפחות שני מטרים ועשרה. בנוי לתלפיות מבטון ובלוקים, מכוסה טיח איכותי מבחוץ וגגו אטום לתקנים מחמירים, כולל מרזב. קירותיו מצופים אריחי קרמיקה, ולו שער ברזל רחב. עם תאורה, ברז מים, ושיפוע נוח אל הכביש. בחלקים מאד גדולים של העולם, זה נשמע כמו תיאור של בית החלומות למשפחה בת ארבע נפשות לפחות, אחרי שמגלגלים החוצה את הפחטרית כמובן.
השוו זאת למשל לבתים האלו, בעיירה Kula Mawe  בקניה, שם הייתי ב 2011.P1050414

אם הופכים את הפחטרית הענקית על הצד, היא יכולה, כבר בפני עצמה, לשמש מקום מגורים משופר ומוגן מפגעי מזה האוויר לשני אנשים, לכמה עשרות מליוני אנשים בעולמנו. הייתי מוסיף אותה לרשימת "אבי הטיפוס" של מבנים שצילמתי על הקיר בבית הספר היסודי, שם בקניה:P1050402

את המגה-פחטרית אין מצב שמשפחתנו הייתה מצליחה למלא באשפה, אפילו לא בחודשיים. העירייה מצידה  לא וויתרה על משכן ראוי לפחטרית של 1100 ליטר, אבל הסכימה להתפשר, לאחר ויכוחים, "לתקופת ניסיון" לפחטרית יותר קטנה, של 360 ליטרים "בלבד". כמו זו:

360_ירוק(2)

שגם אותה אנחנו לא מצליחים למלא. נזכרתי בכל הפרשה האבסורדית הזו כאשר הרשויות המקומיות, במסגרת מאבקן עם האוצר על הקיצוץ במענקי האיזון, איימו בשביתה, והודיעו לתושבים: "הכינו שקיות אשפה גדולות", כי הם לא הולכים לפנות אשפה במסגרת השביתה. אז מצידי, הם יכולים לא להגיע אלינו לפנות אשפה, גם חצי שנה.

ראשית, כי האשפה לא תסריח – אין בה שום חומר אורגני. זה הולך כולו אל הקומפוסטר (מַדְשֵנֵת בעברית תקנית), ושם, כאשר חזירי הבר לא בוזזים אותו, או החולדות, הוא מתפורר והופך לדשן מצוין.

שנית, כי אחרי שממחזרים את הניירות, והקרטונים, והבקבוקים ואת כל הפלסטיקים (לא רק בקבוקי ליטר-וחצי אפשר למחזר במיחזוריות), לא נשאר הרבה נפח. אולי שקית בשבוע. וב 360 ליטרים של פחטרית, נכנסות הרבה שקיות. ואכן, "לוחמי הזבל" (למה לא? אם יש "לוחמי אש"..) אפילו לא טורחים לגלגל את העגלה החוצה, אלא פשוט צוללים לתוכה ושולפים ממנה את השקית הבודדת. אם המסכנים האלה היו צריכים לגלגל החוצה כל יום מגה-פחטרית מכל בית, הם לא היו גומרים את העבודה.

וכמובן שגם עוזר אם אנשים הולכים לקניות עם סלי קניות וחוזרים עם המצרכים עצמם בלי כמה קילוגרמים של שקיות פלסטיק שממלאות את פחי האשפה. וגם קונים מצרכי יסוד ומכינים לבד את האוכל במקום לקנות מזונות מעובדים שרובם באים ארוזים בכמויות אדירות של חומרי אריזה שלא את כולם אפשר למחזר.

אני לא מנסה להטיף פה (דווקא כן – בעניין הסלים) – אני מודע היטב לכך שאנשים שעובדים שעות רבות (בניגוד אלי) לא ממש יש להם את הפנאי לבשל ואין להם ברירה לפעמים אלא לקנות מוצרים מעובדים. אלא שאלו משמעותית יותר יקרים, מה שמכריח אותם לעבוד יותר שעות, וחוזר חלילה…

ומה נגמר עם איומי השביתה? יש סיכום שהעיריות ימשיכו לקבל את מענקי האיזון ללא קיצוץ, ואלו יחזרו לאוצר כהלוואה ל 15 שנים מהרשויות המקומיות המבוססות למדינה (הראש היהודי ימציא לנו פטנטים..)
ומי נדפק? אנחנו כמובן. כי בסוף כל המהלך הסיבובי הזה, הרשויות קיבלו רשות להעלות לנו את מס הארנונה באופן אוטומטי בכל שנה ב-10 השנים הקרובות בכ-0.4% בכל שנה, מעבר להצמדה למדד המחירים ולהעלאות אחרות שייתכן שראשי הרשויות יבקשו לאשר בעתיד.

מצידי היה עדיף שישבתו. אני, יש לי פחטרית.

7 מחשבות על “הכינו שקיות גדולות

  • אני יודע. זו של המאה ועשרים ליטר הייתה די והותר, אבל 360 ליטר היה המינימום שהם היו מוכנים להתפשר עליו, וגם זה "לתקופת נסיון"

 1. את ה 360 ליטר של הדבר הירוק הגדול שלנו עוזרים השכנים שלנו למלא…
  הסיפור הוא שאותנו (בית שנבנה בעשור האחרון) חייבה העירייה להקים בית פח שכזה, ואת שכננו (עם מבנים ישנים ופחים בני 50 ליטר שאינם בשימוש) השאירה או נטולי פח או פיזרה מספר פחים של 360 ליטר על המדרכה ברחוב…
  אז מה הפלא שהשכנים הולכים לפח הכי קרוב ומשתמשים בו?

  דרך אגב, הפחים שמפוזרים ברחוב נטולי בית ומשען מהווים מטרה להפיכתם ע"י חזירים רבי כוח שמתרבים באזרנו – אבל זה כבר סיפור לגמרי אחר…
  בני א.

 2. לשמחתי – העיריה אישרה לי דולבית של כ-300 ליטר ודרשה רק רצפה – לא בית לעגלה. כל הנושא אינו זכור לי כארוע מכונן כמו אצלך… כמשפחה שכן קונה אוכל מוכן – זה לא מספיק לחצי שנה, אולי לשבועיים… השכנים שלי לא מתעלקים על העגלה – גם להם יש… ובכל זאת – אהבתי את הבלוג.
  דרך אגב – אני טוען לזכות יוצרים על השמות דולבית ופחטרית – אבל אני מרשה שימוש לא מסחרי בו…

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s