חרד'קים


כמות הטינופת על הכביש בכניסה למושב מירון הייתה מעל לכל דמיון. תחילה יחסתי את זה לעובדה שעשרות דוכנים משני צידי הכביש חילקו פמפלטים לכל עובר ושב, ואלו השליכו אותם ארצה. אבל ככל שהתקדמנו אל מתחם ההילולה של הרשב"י, הבנתי שמישהו ריצף בצורה שיטתית, במאות אלפי עלונים, את כל השבילים, הכבישים ודרכי העפר בכל האזור. אז הרמתי כמה מהעלונים, והנה מה שלמדתי מהם:

כך נראה חרד"ק.

topdp9bs__w988h741q70-001

זהו פשקוויל חרדי. אתם מתארים לעצמכם איזו מהומה הייתה קמה אם גוף חילוני היה מפיץ עלונים שבהם הוא מציג חרדים כמקקים שחורים? (לא שהביטוי הזה לא קיים).

מהו חרד"ק? ראשי תיבות של "חרדי קל-דעת" topdp9bs__w988h741q70-002

מה עושה אדם לקל דעת? ציות לחוקי המדינה בה הוא חי. קבלת "דינא דמלכותא דינא". חר"ד'ק הוא חרדי שהתגייס לצבא או לשרות לאומי, ולכן "החליף זהות".topdp9bs__w988h741q70-003

מה פרוש "החליף זהות"? מה מבנה זהותו של אדם? המסר הוא שהדבר המבנה זהות חרדית מתמוסס בשרות צבאי או אזרחי. ומכאן, שזהות חרדית מובנית על ידי היותך אוכל-חינם, לוקח ולא נותן. "תורתו-אומנותו" בניסוח חרדי.

אותו החייל החרדי, החרד"ק, לא רק שהחליף זהות, הוא אפילו פורץ לבתים ורודף אחרי תינוקות בית רבן, כדי לבטלם מתלמודם. כמו הקריקטורה הזו, בצידו האחורי של העלון, הנראית כלקוחה מארכיון הדר-שטירמר. גם קל דעת, גם פדופיל..חרדק 1-001

ומה התירוץ של אותם מפיצי העלונים לזה שהם מטנפים אזור שלם, תוך הפרה בוטה של החוק? (בתמונה מטה – קטע אקראי של רחוב)DSC02255

ציטוט מעלון שלהם, שכותרתו: "אל מול המטרה"

"איי, אתה, מה אתה עושה, למה אתה מלכלך כאן את הרחובות, מה זה לזרוק פאשקוילים???"
"סליחה אדוני, זה לא פאשקוילים, אלו הם ניירות ערך"

קריאה העלון הזה בקפידה מלמדת שהם טוענים שצה"ל לא באמת צריך כל כך הרבה חיילים (מה שאולי נכון) ושהמטרה פה היא למעשה חינוך מחדש של הנוער החרדי. שצה"ל משמש מכשיר של המדינה לאינדוקטרינציה של חרדים. (מה שגם אולי נכון).

אז מה האמת פה? האם גיוס חרדים המוני יוריד את משך השרות לשנתיים לכולם? אני כלל לא בטוח.

האם הצבא יגרום לחילון המוני של החרדים המשרתים? אני די בטוח שלא.

האם הצבא יחליש את כוחה של צבת הברזל שבה הרבנים שולטים במוחות צאן מרעיתם? סביר להניח.

מה שהפאשקוילים האלה, והאנרגיה העצומה המושקעת בהפצתם משקפים, הוא חוסר בטחון מאד גדול שיש לציבור הרבנים ולמנהיגי החרדים בחוזק האמונה של הנוער שלהם. הם מ פ ח ד י ם. הם מפחדים שאם רק יצא הנוער החרדי להרף עין משדה הראיה שלהם, מהפנאופטיקון שהתקינה החברה החרדית, הוא לא יחזור. וזה יהיה סוף העולם החרדי.

למרות שיש לי הסתייגויות רבות מהעולם החרדי, כתרבות – אין לי רצון שיעלם. אבל החשש שלהם, פתטי. המלחמה שלהם במתגייסים, בחרד"קים כלשונם, היא הפגנת חולשה גדולה.

אני מקווה שהחולשה הזו אכן אמתית. כי אם הם צודקים, וחששותיהם מבוססים על זה שיש ציבור גדול שנשאר חרדי רק בגלל שמחזיקים אותו כלוא בתוך קהילה סגורה, בלי לאפשר לו לראות מה נמצא מחוצה לה. אם יש ציבור חרדי גדול שלא בוחר את דרך חייו אלא היא בפועל נכפית עליו, אז צריך לשחרר אותו. המדינה היא החייבת לספק לכל אזרח את האפשרות לבחור.

והמדינה חייבת גם לתפוס את מפזרי העלונים האלה, ולחייב אותם בהוצאות הניקוי. כי הם לא מתכוונים לנקות את הטינופת שהם השאירו אחריהם.

עוד רשומות עם "חוויות" מההילולה השנה: רוקדים ושרים , מרפקים. עוד על העלונים האלה  – כתבה בכיכר השבת.

2 מחשבות על “חרד'קים

  1. פינגבק: רוקדים ושרים | דרכי עצים

  2. פינגבק: מרפקים | דרכי עצים

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s