רשומה ליום השואה


פה ושם, ברשימות כאלה ואחרות שכתבתי פה בעבר, בנושאים שונים ומגוונים, מתוארות מספר אפיזודות מסיפור ההישרדות של משפחתי במלחמת העולם השנייה. לקראת יום השואה הזה, חשבתי שכדאי לנסות ולזקק תובנה מאוסף הסיפורים הזה, להבין מה הסיבה האמתית לכך שנולדתי, ושאני פה לכתוב את הסיפור הזה. (וגם למחזר חלק מהרשומות הללו, בעזרת הקישורים אליהן, מתוך הקונטקסט הכללי, אותו אני מנסה לתת כאן.)

טוב, טריביאלי – נולדתי משום שהורי שרדו את המלחמה ונפגשו. פחות טריביאלי, שהם בתורם שרדו, בזכות הוריהם. עוד פחות טריביאלית היא הסיבה שהוריהם, סביי וסבתותיי, שרדו.

נס, הוא ההסבר המקובל לזה שאנשים שרדו את השואה. גם במקרה של משפחתי, הייתה פה שורה לא קטנה של ניסים. אבל לא רק. אופיים של שני סביי היה גורם מאד משמעותי.

שני סביי היו אנשים שונים בצורה קיצונית זה מזה, אבל אצל שניהם, דברים מאד ספציפיים באופיים גרמו לכך שהם צלחו את המלחמה הזו בחיים, הם וכמעט כל בני משפחתם.

שני סביי השתתפו ב"מלחמה הגדולה", כפי שקראו לזו הראשונה. סבי אוטו ברמן, אבי אמי, חזר אמנם בלי רגל ימין, אבל עם מזוודה מלאה מדליות, שאותה הוא מינף בגטו טרזין בנחישות כדי להשאיר את משפחתו בגטו כל זמן המלחמה. הגרמנית המשובחת שלו, מראו הגרמני, שלל המדליות מהצבא האוסטרי, שימשו אותו כדי לחסוך ממשפחתו, ואמי בתוכה, נסיעה ברכבת מזרחה. זה לא היה תענוג להישאר בגטו, אבל מי שלא נשלח מזרחה, שרד באחוזים גבוהים יותר. גם הפנסיה שלו כגיבור מלחמה, שהמשיכה להגיע גם אל תוך הגטו, תוך כדי המלחמה, הייתה כנראה ההבדל בין מוות וודאי ברעב וכמעט מוות ברעב.

אבי, והוריו, שרדו בעיקר בזכות אופיו הנוח של סבי לודוויג, וגם קצת בזכות זה שהוא השכיל להבין שהוא לא פרנואיד – שבאמת רודפים אותו. אמנם במלחמת העולם הראשונה הוא לא היה גיבור גדול, אלא דווקא עריק, אבל אנשים אהבו אותו, מאד. בין האנשים שאהבו אותו – מנהל בית החרושת לזכוכית שאת תוצרתו הפיץ. זה,  לא זו בלבד שממש הוריד אותו מהרכבת מזרחה, אלא גם דאג לו למקום מחבוא בהמשך, והמשיך לשלוח לשם את משכורתו של סבי ממש כאילו המשיך לעבוד. לא היה קל שם במחבוא. אבל הם שרדו שם. שוב, נראה לי שבזכות אופיו של סבא שלי, האינסטינקטים הטובים שלו לגבי סכנות מתקרבות, וטיפה מזל.

היה לי מזל. להם, היה את עצמם.

3 מחשבות על “רשומה ליום השואה

  1. פינגבק: Otto von Berman | דרכי עצים

  2. פינגבק: השלטונות | דרכי עצים

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s