מירי רגב היא לא גַנַבַה


אבל היא כן בהמה (ואני מבקש סליחה מהבהמות על ההשוואה) גסה, גזענית, צעקנית ובעל כושר התבטאות ירוד ביותר ("כפיים!!!") וגם, מסתבר "מזרחית". את עובדת היותה "מזרחית" ואת התובנה שהביקורת שיש לי ולאחרים ב"סמול" עליה, נובעת אך ורק בשל היותה אישה, וממוצא מזרחי, למדתי מפי שתיים מ"האקסיות" שלי.

"האקסיות” שלי, כלומר שתיים מאקס "חברותיי" בפייסבוק. השתיים שכבר זמן מה אני חוסם את העדכונים שלהן, הן עורכת דין בשם דורית אברמוביץ, בוץ' קלסית הנושאת את דגל הפמיניזם והלסביות (בעיקר את זה של הלסביות) וסוציולוגית בשם אורטל בן-דיין, הנושאת את דגל הפמיניזם והמזרחיות, (בעיקר את המזרחיות). אחרי הסטטוסים של שתיהן עקבתי זמן מה, כנראה בגלל שאני פנסיונר משועמם :-). הסטטוסים של שתיהן סיפקו לי, לזמן מה לפחות, שעשוע מהסוג האנתרופולוגי. אצל שתיהן הפליאו אותי שני דברים: הראשון: הדרך בה הדגל אותו הן מנפנפות הפך להיות לא רק הבגד שלהן אלא אף העור – למה שהן. והשני: האופן בו הן רואות כל דבר בפריזמה של האג'נדה שלהן, האג'נדה שהפכה עבור שתיהן, קרדום לחפור בו.

או, אם לקחת מטפורה אחרת מעולם הכלים (הגברי?): אם כל מה שיש לך הוא פטיש, כל בעיה נראית לך כמו מסמר. וכך, כל נושא שעולה על סדר היום, זוכה אצלן מיד למיפוי אל התחום הפמיניסטי/ מזרחי/ להט"בי. וכשאני אומר מיד, אני מתכוון למיד. שתי אלה חיות בפייסבוק 24/7. הן מה שנקרא "אושיות" פייסבוק,  לכל אחת יש קהילה נלהבת של (בעיקר) מעריצות הסומכת את ידיה בלייקים נלהבים על כל שטות מופרכת המופרחת על ידיהן לחלל האוויר.

לי לפחות די ברור שמעבר לנישה האקולוגית שכל אחד מהן חצבה לעצמה, לפחות בעולם הפייסבוק, בזכות הטוטליות החד ממדית הזו בשרותו של קיפוח פמיניסטי/ מזרחי/ להט"בי, נישה שממנה הן מתפרנסות בצורה כזו או אחרת, יש כאן מניע נוסף, הנובע משריטה עמוקה כלשהי אצל שתיהן. כל אחת ושריטתה היא, אבל כמות הזעם, והחפירה האינסופית בעולם התופעות אחרי דברים שאפשר להשתלח בהם על רקע פמיניסטי/ מזרחי/ להט"בי, נובעת מטראומה הדורשת טיפול, והתגובות של קהל המעריצות בפייסבוק נראות לי כטיפול ביהביוריסטי  גרידא.

שתיהן, אף שהן מגדירות את עצמן בשמאל, יצאו אוטומטית, ובשצף קצף, להגנת מירי רגב. מסתבר שהיותה של מירי רגב ממין נקבה וממוצא לא אשכנזי (אין לי מושג מהו, ואין לי צורך לברר), נותן לה שכבת הגנה כפולה ("כנפיים!!") אצל המתקרבנות-תמיד הללו. כך, יש למירי רגב הגנה משני האגפים. מימין, מאלו החושבים כמוה, ומשמאל, ממשטרת התקינות הפוליטית, מצד אלו שחושבות שנשים לא צריכות לעמוד במתקפה, גם אם זו מגיעה להן, עד שלא יתוקנו כל העוולות כנגד הנשים כולן. משהו כמו הפטור משרות לאומי לערבים שדורשים בבל"ד ודע"ם עד שהערבים יזכו לשוויון מלא.

נשים, מזרחיים, ומזרחיות, וכל מי שמקופח – או מרגיש את עצמו מקופח, כל מי שלא יכול לעמוד בביקורת עניינית, ולכן מסיט את האש, או שמסיטים עבורו את האש, בעזרת יחוס הביקורת למוצאו/מינו/העדפותיו, כל אלה מקפחים/ות ומקרבנים/נות את עצמן/ם במו ידיהן/ם. ושתי הסוכנות האלה, המזרחית והלסבית, עושות בדיוק אותו הדבר לקהילות עליהן הן מנסות לסוכך.

הן ערפדיות של קורבניות – הדרך בה הן ניזונות מהקורבניות היא בדיוק זו אשר מתחזקת ומאפשרת את המשכה. מבחינה זו, הן גורמות לנזק לא פחות ממירי רגב. אולי אפילו יותר, כי סוג השיח "המשכיל" שלהן, כולל הז'רגון שנרכש בתואר שני בסוציולוגיה (פעמיים בורדייה, מישהו?)  גורם לאנשים לקחת אותן ברצינות, בניגוד למירי רגב, למשל. וזה הופך אותן למסוכנות יותר.

הייתי ממשיך ופשוט מסנן את השתיים האלה בפייסבוק ומתעלם מהן, אלא שאורטל בן דיין קיבלה השבוע שעה בגלי צה"ל לאוורר את הרעל שלה, והרגשתי שאני חייב להגיב. לא שיהיה לזה את אותה החשיפה, אבל אני צריך לאוורר. נמאס.

==== עדכון 20.2.2013  ====

שמתי לב לעליה פתאומית בפופולריות של הרשומה מעלה, ויצאתי לבדוק מה קורה פה. תגובה של אחת הקוראות גילתה לי מה שהייתי יודע מזמן אלמלא חסמתי את העדכונים של השתיים, וגם – מילות החיפוש הנפוצות ביותר בימים האחרונים היו:"דורית אברמוביץ אורטל בן דיין" ו:"אורטל בן דיין דורית אברמוביץ".

וכיוון שיש כל כך הרבה עניין, אז הנה עדכון: תמצית העניין, בלי לחוות דעה מי צודקת ומי לא (זה לא באמת מזיז לי) היא: אחת מהשתיים (אורטל) מאשימה את השניה (דורית) בהתעללות שיטתית בבנות זוגה, ומביאה לידיעתנו שגם לה היה רומן קצר עם דורית, שנגמר רע. כרגע, אורטל חסומה לשלושים יום, שלמכורת פייסבוק כמוה זה מן הסתם קשה מנשוא.

וכך גם למדנו, שאורטל בן דיין יודעת איך להתקרבן על ידי בני ובנות שני המינים. כנראה שלא המגדר הוא הקובע את זהות המקרבן במקרה שלה, אלא זה, כמו כל דבר אצל אורטל, העניין הוא של אשכנזים מקרבנים מזרחיים. נו שויין. אפשר להוציא את הבן אדם מקרית שמונה, אך לא את קרית שמונה מהבן אדם.

ההאשמה העיקרית של אורטל היא שקהל הגרופיות הפמיניסטיות של דורית יוצאות אוטומטית להגנתה, בדיוק כמו שהיא יצאה אוטומטית להגנת מירי רגב על רקע היותה "מזרחית". לא טוב, הא? אבל הקרבנות של מירי רגב, שלהגנתן לא יצאה אף אחת משתי הפמיניסטיות מעלה (ככל שידוע לי), הפליטים, כנראה שזקוקים יותר לחמלה וסיוע מהאקסיות של דורית אברמוביץ.

אבל זה לא חדש שהפמיניזם של האשה המערבית (גם יוצאי מרוקו) תכופות בא על חשבון הנשים של העולם השלישי, המשאירות את ילדיהן אצל הסבתא בקצה השני של העולם כדי לאפשר לנשים בעולם ה"מפותח" להתפנות להפיכת "אושיות פייסבוק", או מדעניות.

ומה חדש אצל מירי רגב? התבשרנו שהיא מונתה לרשות ועדה של הכנסת שתתן לה את הכוח הפורמלי להתעלל בחסרי הכוח, בפליטים, ב"סרטן בגב האומה" כהגדרתה המופתית…יהיה פה רע.

6 מחשבות על “מירי רגב היא לא גַנַבַה

  1. מסכים. זה הזמן לעבור מדעות לדרכים, "ענייני" בלשונך. ואיך שזעמך מגלה כשרון ביטוי משובח ומרתק?!! כפיים!

  2. אני לא מגיב בדרך כלל בבלוגים, אבל הפעם משהו הזיז אותי (גם אני עקבתי אחרי אורטל בן דיין בפייסבוק לתקופה מסוימת, וגם לי נמאס די מהר…). אני לא זוכר איך הגעתי לקרוא את הבלוג שלך, אבל כבר כמה חודשים טובים שאני נהנה ומחכים מצילומיך, הגיגיך וזכרונותיך. אפילו הלכתי אחורה בארכיון וקראתי עוד. רק רציתי להגיד תודה. (אגב, ביני לבין עצמי אני צוחק שאולי אתה מגיע לקונצרטים שלי בחיפה מפעם לפעם, בלי לדעת שאני קורא אותך, כמו שאני בעצם לא יודע מי אתה…)

  3. אהבתי !! (ביחוד את המטאפורה על הפטיש), אם כי היה אפשר בלי הניתוח הפסיכולוגי שגורע יותר משמוסיף…

  4. מקסים!
    אהבתי את הכתיבה ואמרת הרבה ממה שאני חושבת… (חברה רק של אחת מהן בפייס – וזה קשה כשלעצמו…)
    עכשיו 2 אלו משתלחות זו בזו בשצף קצף המסעיר את הקהילה הפמיניסטית כולה

  5. פינגבק: ביקורת סוגנית | דרכי עצים

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s