בחר לך חוק


מסתמן שדו"ח וועדת אדמונד לוי ייגנז. שיבוטל ביטול הכיבוש, והשטחים יחזרו שוב להיות "כבושים".

חבל. כי די ברור שהסטטוס של "כבושים"  חיוני כדי להמשך את "מפעל" ההתנחלויות. הסטטוס הזה הוא זה המאפשר לישראל להחזיק באוויר, בו זמנית, חמש מערכות חוקים בשטחים, ולממנף ביצירתיות את מגוון המערכות הזה לטובת המתנחלים, ולרעת כל שאר הגרים בין הים לירדן, יהודים וערבים, ישראלים ופלסטינים.

בשטח כבוש יש חוק צבאי. וגם חלים כל מערכות החוקים שחלו בו אי פעם בעבר. רק על האוכלוסייה הכבושה, לא על האוכלוסייה הכובשת. עליה אמור לחול החוק הישראלי (חוץ מכאשר היא מצפצפת עליו).

אז איזה חוק צריך ליישם בכל מצב נתון בשטחים? הישראלי? הצבאי? הירדני? המנדטורי? העותמני? תלוי. בכל מצב ומצב אפשר לבחור (ואכן בוחרים) את זה שבסיטואציה הספציפית, יזיין יותר חזק את האוכלוסייה הפלסטינית הכבושה, יאפשר ביתר יעילות לגזול את אדמתה, יספק דרכים פסאודו-חוקיות לסלק אותה מבתיה, למרר את חייה ולשלול ממנה כל זכות, ולו הבסיסית ביותר. והכל תחת הכסות ה"חוקית" שבית המשפט העליון מספק לערוות הכיבוש. דוגמאות? כתבתי על זה לא מעט: בהחוק והים, חקלאות החביות, החוק בשירות המתנחלים, זו ארצנו ועוד כמה רשומות שנכתבו בכעס נוראי אחרי כמה סיורים בשטח הכבוש / לא כבוש.

כך אנו ממשיכים ומקיימים משטר שמצליח להיות בו זמנית משטר של כיבוש ושל אפרטהייד. וועדת לוי כמעט וקרעה את המסווה מעל התרגיל הזה. כמעט והותירה אותנו עם משטר אפרטהייד חשוף וגלוי. לצערי, נתניהו הבין זאת וגנז את חוות הדעת.

חבל – עדיף לראות את הדברים נכוחה. כי כיבוש השטחים למעשה כבר לא הפיך, וברגע שנודה שאכן השטחים כבר לא כבושים, אלא מסופחים, נוכל להבין ש"מדינת כל אזרחיה" אליה חותרים גם הימין (בפועל) וגם בל"ד, למעשה כבר קמה. בל"ד לפחות אומרים את זה בגלוי.

מחשבה אחת על “בחר לך חוק

  1. פינגבק: פלסטינים קדושים | דרכי עצים

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s