הטפיל טוקסופלזמה גונדי


כתבה ששווה לקרוא: הטפיל טוקסופלזמה גונדי של החתול שלכם יכול להשתלט לכם על המוח – הארץ.

אבל בלי קשר, אני חושד שיש לחתולים דרכים לשלוט במוחותינו ולגרום לנו לשרת אותם. אולי זהו הטפיל טוקסופלזמה גונדי ואולי זהו מנגנון אחר, אבל אם נודה על האמת, החתול הוא עצמו סוג של טפיל.

לפעמים אני באמת שואל את עצמי – למה בעצם אנחנו משרתים את החתולים? איזה תועלת הם מביאים לנו? האם זה בגלל שהם צדים בעלי חיים המזיקים לנו? יש הטוענים שזה בדיוק להפך – שנזקם של החתולים לסביבת בעלי החיים רב. הם הרי ציידים ששימרו את האינסטינקטים שלהם מסתבר שהם אחראים לדלדול אוכלוסיית הציפורים, הלטאות והיונקים הקטנים בטבע שסביב האזור בו גרים בני האדם. אנחנו בעצם מפירים את האיזון האקולוגי על ידי תחזוקת אוכלוסיה גדולה של טורפים.

אני חושד שקסמו של החתול הוא דווקא בחוסר התועלת המוחלט שהוא מביא. החתול הוא הרי היצור האנוכי המושלם, כזה שיבוא להתחנף אליך ולהתחכך ברגלך כאשר קערת האוכל שלו ריקה. שיבוא אליך כאשר מתחשק לו ליטוף וינגוס בידך כאשר תנסה ללטף אותו ולא מתחשק לו. החתול קשור לנתיניו (בני האדם) רק בקשר רופף, ומרגיש הרבה יותר קשר לסביבתו הגאוגרפית מאשר לנו. הוא לא ממש "מחזיר אהבה", כמו כלב למשל, אבל זה מקובל עלינו.

החתולים כן יודעים לקרוא אותנו ולהבחין לאן אנחנו מסתכלים. לראייה; הם תמיד יתיישבו על העיתון בדיוק בנקודה אותה אנו קוראים ברגע נתון. כמובן, זה בהנחה שהם מעוניינים שתשומת ליבנו הבלתי מחולקת באותו הזמן.

יש תועלת אחת שאולי אפשר להפיק מחתולים: הם מומחים באיתור הנקודה בה השילוב של רוח ושמש הוא המושלם בכל זמן וזמן. הסתכל איפה החתול שוכב ותוכל לדעת איפה המקום הנעים ביותר לרבוץ בו. לפעמים לא כל כך אפשרי לנו לרבוץ במקומות האלה בגלל פחד גבהים או הפרשי הגודל בינינו לבין החתול,

ועוד לקח שאפשר ללמוד להפיק מחתולים: אפשר ללמוד מהם את נפלאות הבטלנות. חתולים כמעט ולא מוציאים אנרגיה על שטויות לא נחוצות. חתולתנו צ'ילי מצטיינת בזה ועסוקה במיוחד בשינה, ובתזוזה ממקום למקום לפי שינויי זווית השמש והרוח. לפעמים היא תופסת ומשחקת עם לטאה, אך רוב הלטאות מצליחות לברוח לה. היא לא מעלה בדעתה להסתכל לכל הכיוונים, ואם הלטאה לא הלכה בכיוון אליו היא הסתכלה, הלטאה פשוט נעלמה מבחינתה.

אין ספק שצ'ילי היא לא העיפרון המחודד ביותר בקלמר, לעומת חתולנו הקודם, דידי זח"ל (זכר חתול לברכה) שהיה חכם במיוחד, ממש גאון. זה שסירסנו אותו היה פשע כלפי הגניוס החתולי. אבל לעומת זאת יש לה פרווה נעימה במיוחד, ובטן פשוט מקסימה שכאשר מלטפים אותה היא נשכבת על הגב וחושפת לעולם. לראות ולא לגעת. אם מלטפים את בטנה היא הופכת לכדור מלא ציפורניים ושיניים. היא לא תפצע את ידך, אבל זה כואב. לך תבין.

שאלה נפרדת היא הקשר הרגשי הלא מוסבר בין טבעונים רבים (עליהם גם אני נמנה) לחתולים. איך זה שאנשים שבחרו להפסיק ולהיות טורפים מרגישים קשר רגשי מיוחד עם יצורים שהם טורפים מושבעים?

ישנה השאלה הפרקטית של האכלת החתול במזון שהכנתו כרוכה בהרג בעלי חיים שגודלו למטרה זו, והשאלה אין מיישבים טבעונות מטעמי מוסר עם גידול בעל חי, שהחזקתו דורשת הרג מתמשך של בעלי חיים אחרים, רק לשם ההנאה שיש לנו מחברתו?

כן יש מזון טבעוני לחתולים. יקר מאד והרבה חתולים לא מסתגלים אליו. אני לא משתמש בו. אני מספר לעצמי שמזון חתולים מיוצר משיירי תעשיית הבשר שאנשים אחרים אוכלים ממילא, וכך לא הורגים בעלי חיים במיוחד, אבל אני לא באמת בטוח בכך..

יש בלי ספק קסם שיצור טורף כמו חתול מהלך על אנשים החושבים שהאדם אינו באמת טורף. שזה לא טבעו. אולי זה מעין חיזוק לתיזה הטבעונית: הנה, יש יצורים שטבעם להיות טורף, וזה בסדר. לראיה – הנה יש לי חתול, ואני אוהב אותו. ויש יצורים שטבעם לא להיות טורפים, שניביהם מנוונים, שקיבתם ומעיהם מותאמים לעיכול איטי של מזונות מן החי, קרי – אנחנו. וגם זה בסדר.

8 מחשבות על “הטפיל טוקסופלזמה גונדי

 1. נראה לי שבאמת דווקא טבעונים אמורים להשלים עם העובדה שיש בטבע זנים טורפים שבשבילם זה טבעי לגמרי לטרוף. אם הבנתי נכון, חתולים יהיו טורפים גם אם לא יגורו אצלך בבית, כך שהאכלתם אצלך איננה פוגעת בטבע יותר מאשר לו היו חיים לבד. דווקא הסירוס שלהם עלול להיות בעייתי בשביל הגישה הטבעונית, לא?
  וחוץ מזה, יופי של צילום.

  • האמת שלא חשבתי על עניין הסירוס (עיקור במקרה של צ'ילי) אך מבחינה אקולוגית, אם כבר מחזיקים חתול, דבר שיש לו תג מחיר סביבתי, ראוי לפחות להגביל את ההתרבות של אוכלוסיית החתולים.
   שאלה יותר משמעותית היא עד כמה מוסרי בכלל להחזיק חיית מחמד.

   • לעיתים בני נותן להם חלב…ואנחנו בדילמה אם מותר להתעלל בפרות על מנת להאכיל את החתולים…אבל הם בוודאות מעדיפים את החלב על המים…

 2. פינגבק: הלא מודע החתולי | דרכי עצים

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s