תחזוקה


הבוקר החלפתי ברז אחד בגינה, שלושה גלאי עשן וגם מתקן כביסה עם חבלים נשלפים. הורדתי את הווילון בחדר השינה לכביסה ואת המסילה שלו להתקנה מחדש. פתחתי את הבד של המנורה בחדר המגורים ואספתי את גופות אלפי החרקים שדווקא שם בחרו להתפגר ושטפתי את הסולם הגדול מאבק השיוף שהצטבר עליו כבר שנים. כל זה לקח בערך שעה וחצי, וקידם אותי במספר שברי אחוזים במעלה ברשימת מטלות התחזוקה הרובצת על ראשי. אז למה אני בכלל מספר את זה?

כשפרשתי מעבודה סדירה, הכנתי רשימת דברים שאני מתכוון לעשות בנושא תחזוקת הבית ותחזוקת הגוף שנדחו שנים על גבי שנים. סיפרתי לעצמי שהדברים האלה נדחו מחמת חוסר זמן, ועכשיו, שזמני יהיה בידי, בשמחה וששון אעשה אותם. קדחת. אז עכשיו אני צריך לחפש תירוץ אחר למה הדברים לא קורים, להמציא רציונליזציה אחרת.

בכל פעם שאני נמצא באירופה אני לא יכול שלא להתפעל מרמת התחזוקה של הדברים שם, השונה כל כך מרמת התחזוקה אצלנו. בזכות התחזוקה הזו, יכול איכר שווייצרי לגור 700 שנה באותו הבית, והבית ימשיך להראות טוב. הוא פשוט תחזק אותו כל הזמן, ולא נתן לדברים להתדרדר ולהיות מוזנחים אפילו שנה אחת, אפילו חודש אחד. וכך, גם באקלים קשה ובבתים שנבנו בשיטות לא מאד חדישות, הכל נשמר.

אז אם אני כל כך מתפעל מזה שם, למה אני לא עושה את זה כאן? מה גורם לי לא לעמוד בזמנים כאשר הדברים מגיעים לתחזוקה? ולא רק תחזוקת הבית, גם תחזוקת הגוף. גם הגוף הוא משהו שדורש תחזוקה בלתי פוסקת, וגם שם אני צריך לתת לעצמי ציון נכשל. מה קורה פה?

במקום לעשות תחזוקה, אני מפתח תאוריות על תחזוקה…אז הנה אחת: יש יחס בין "בניה" לבין "תחזוקה" המשתנה במהלך חיינו. פרט להתחלת וסוף חיינו, שבה בעיקר אחרים צריכים לתחזק אותנו, בשאר הזמן, אנחנו מתחזקים את עצמנו, את ילדינו, את הורינו ואת חפצינו / רכושנו. אבל מטבע הדברים (כך נראה לי) אנחנו מתחילים עם מעט דברים לתחזק, ולכן משקיעים את עיקר מרצנו בבניה, בעשיה, בצבירה של "דברים": ידע, ילדים, רכוש..

אבל באיזה שהוא שלב, פתאום אנחנו מוצאים את עצמנו משקיעים זמן שווה בבניה ובתחזוקה, ואחרי עוד זמן מה, כבר אין לנו יותר צורך להוסיף ולאגור, לבנות ולרכוש. יש לנו מספיק. אבל בשלב זה אנחנו פתאום שמים לב שעומס תחזוקת הדברים גם לא מותיר לנו זמן ואנרגיה להמשיך ולבנות. אנחנו משקיעים את כל האנרגיה בלרוץ במקום, למנוע מהדברים לגלוש אחורה. אבל בסוף הם כן גולשים אחורה, לעבר המוות והחידלון הבלתי נמנעים. ככה זה.

את ההכרה שאני בשלב הזה, השלב שרובו תחזוקה, אני די בוודאות מנסה להדחיק. את פרויקטי הבניה העברתי למישור הווירטואלי, ושם אני מנסה לבנות גוף של ידע, בעיקר במדעי הרוח. ואני כותב, גם זה סוג של בניה. ואת מטלות התחזוקה אני בעיקר ממזמז, כדי שלא אצטרך להודות לעצמי שזה בעצם איפה שאני בחיים.

איך זה בתור תירוץ?

ועכשיו חזרה לעבודות….יש תקלה במערכת ההשקיה בגינה שאני לא מצליח לאבחן.

10 מחשבות על “תחזוקה

 1. אין ספק שהפילוסופיה חדרה לך עמוק לעצמות. אפילו את הסיבה הפשוטה והבנאלית (עצלות לעשות משהו שלא כיף על חשבון דברים שבא לך וכיף לך לעשות) הצלחת להפוך לתיאוריה מעמיקה על "מהות החיים"… נו שוין 🙂

 2. קודם כל – מרבה נכסים מרבה דאגה. ואכן רובנו (לא כולנו) מרבים נכסים עם הגיל.
  דבר שני – חשיבות המחויבות הפורמלית וה- dead-line. קשה לנו יותר "להצדיק" לעצמנו מטלה שאינה כיפית, לא נראית דחופה, ולא התחייבנו עליה ברצינות. לכן אנו עושים שיעורים ומבחנים למרות שיכולנו להשקיע פחות וללמוד להנאתנו – אבל זה לא קורה. בגלל זה אני עכשיו סוקר (Review…) הרבה מאמרים לכנס למרות שהייתי יכול לנצל זמן טוב יותר ע"י קריאה של מאמרים האבה יותר טובים שכבר התפרסמו בכנסים אחרים – אבל זה לא קורה…
  ולמרות זאת, כשזוגתי לוחצת עלי מאוד לתקן משהו – זה קורה יותר מהר…

  • ערכתי את תגובתך כדי לצמצם פרטים מזהים. לגבי deadlines: חשבתי שרשימת מטלות שבועית תיצור את הלחץ הנדרש. אבל תמיד נכנסים דברים חדשים…

 3. אפשר גם לראות את זה ככה – את סיום שלב "הבנייה" אתה יכול לשייך למזלך הטוב. לולא יכולת לעשות זאת לא היית יכול להתפנות לשלב שאותו אתה מכנה (משום מה) "בנייה במישור הוירטואלי". האם לא את זה בקירוב אמר מאסלו בפירמידת הצרכים שלו? האם יש סיכוי שגם כעת פעולות התחזוקה הן אחוז קטן מכלל הפעילויות שלך? בכל מקרה – תחזוקה נעימה ובעיקר מועילה…

 4. קראתי רק היום את הרשומה והתגובות ופשוט נהניתי.
  הזדהיתי עם כל מה שנכתב.

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s