ובינתיים, אצל הטרוצקיסטים…


ממש הופתעתי לקרוא בעיתון שהשנה יצעדו כל תנועות השמאל החברתי יחד במצעד האחד במאי. רצה המקרה, ושבוע קודם נתקלתי בהפגנה של גוף בשם הליגה הסוציאליסטית האינטרנציונליסטית (הלס"א), הלכתי לראות מה יש באתר שלהם, ומצאתי שם עולם שלם של מאבקים בין רסיסי ארגוני שמאל קיקיוניים המתקוטטים מי יותר עוין את מדינת ישראל. אחרי ההשתלחויות של הלס"א בארגון בשם "מאבק סוציאליסטי"', ממש לא ציפיתי לשמוע שהם צועדים יחד באחד במאי.

בחברי הליגה הסוציאליסטית האינטרנציונליסטית המגדירים את עצמם "קבוצה טרוצקיסטית הפועלת בישראל / פלסטין הכבושה", נתקלתי כשיצאתי מבית הגפן אחרי שיעור בקורס ערבית מדוברת עליו כתבתי כאן. השעה הייתה שמונה בערב. מוקדם יותר באותו יום עברה ברחוב תהלוכת מריה הקדושה עליה סיפרתי כאן, ועכשיו עמדו על המדרכה בשדרות הציונות פינת רחוב שבתאי לוי שורה של אנשים, הניפו דגלי פלסטין, שלטים בערבית וצעקו בערבית קריאות קצובות.

חשבתי שזו הזדמנות מצוינת לנסות ולראות באם שיעורי הערבית מועילים במשהו, התקרבתי והקשבתי, לראות עד כמה אני מבין מה הם אומרים, ועד כמה שהבנתי, הם צעקו את שמות העצירים המנהליים שאת שחרורם הם דרשו. וכן, גם את שמות צבעי דגל פלסטין. אבל כן קיבלתי דף הסבר משני המפגינים היהודים שביניהם, וממנו למדתי שאלה דרישותיהם:

למען מדינת פועלים פלסטינית מהנהר ועד הים!

למען פדרציה סוציאליסטית של המזרח-התיכון!

למען מהפכה סוציאליסטית עולמית!

למען הקמתו מחדש של האינטרנציונל הרביעי!

נו, ואני חשבתי שאני "שמאלן"! הלס"א הם טרוצקיסטים הרואים כאחת ממשימותיהם החשובות את "שחזור המרקסיזם האותנטי". הם מחזיקים בתיאוריה לפיה "לאחר 1939, ברית-המועצות וחקייניותיה היו מדינות של קפיטליזם מדיני, ולא מדינות סוציאליסטיות". הם גם רואים באש"פ בוגדים.

לאנשי הלס"א יש מאבק איתנים עם "תנועת מאבק סוציאליסטי" לגבי מי יהיה הסמן היותר שמאלי של הקשת הפוליטית. שני הגופים דוגלים במתן זכות שיבה מלאה לכל פלסטיני בעולם, לאן שיחפוץ, אלא ש"תנועת מאבק סוציאליסטי" בעד פתרון שתי מדינות והלס"א בעד מדינה אחת – פלסטינית.

אין באמת הבדל ממשי ביניהם לדעתי, ממילא אחרי מימוש מלא של זכות השיבה השאלה תהיה רק אם יהיו בין הים לירדן שתי מדינות פלסטיניות או אחת. ואין גם באמת הבדל בינם לימין הקיצוני המתמרן אותנו למצב שבו בעוד 20 שנה תהיה מדינה אחת בין הים לירדן, ובה רוב פלסטיני – גם בלי זכות השיבה.

ועוד בצעדת האחד במאי -ארגון העובדים מען, ארגון העובדים של מפלגת דע"מ, שלא עברה את אחוז החסימה בזמנו. מסתבר שארגון העובדים הזה עדיין חי וקיים, ויש לו סניפים בכל רחבי הארץ. בחיפה יש להם משרד בשכונת מצוקה בהדר הכרמל, המאוכלסת בעיקר על ידי משפחות משתפי פעולה מג'נין שיקבלו מקלט בחיפה, ועולים עניים מאד מרוסיה. שם הם מטפחים גינה קהילתית לרווחת תושבי השכונה, שלא ממש משתפים פעולה עם העניין. לשם באתי השבוע לעזור ולבנות תיבות קינון לציפורים, וכך גיליתי עוד רסיס של השמאל עליו לא שמעתי עד כה.

והנה, תיבת קינון שבניתי בעזרת טאלב ועאמר, ילדים מהשכונה.

2 מחשבות על “ובינתיים, אצל הטרוצקיסטים…

  1. קצת על הקשר שלי עם דע"ם:
    הצבעתי עבורם בבחירות למועצת העיריה בת"א.
    מציעה לך להתחבר לניר נאדר בפייסבוק, כך תהיה מעודכן בפעילויות שלהם.
    אסמא אגבריה מאוד מרשימה 🙂

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s