רשומה ליום הזיכרון 2012


יש לקח אחד שאני לא רואה שמופק מאירועי יום הזיכרון, והוא שאת מות חלק גדול מההרוגים, אפשר היה למנוע.

הייתי רוצה לקוות שנצא מיום הזיכרון עם מסקנה שכדאי לנסות ולפתור דברים לא במחיר חיי אנשים – הרבה אנשים. לשם כך הלכתי וחיפשתי במקורות (ויקיפדיה, אלא מה?) פרטים על שתי המלחמות האחרונות שניהלנו כנגד שכנתנו שמצפון – לבנון. מלחמות "קטנות", מבצעים בעצם. רציתי לראות כמה אנשים נהרגו בשתי המיני-מלחמות האלה, ומה יצא לנו מזה.

במלחמת לבנון הראשונה, ב1982, נהרגו כ 20,000 איש. 1216 מתוכם שלנו. הסיבה המוצהרת שלנו למלחמה: תגובה על ניסיון ההתנקשות בשגריר ישראל בלונדון, שלמה ארגוב.

במלחמת לבנון השנייה, נהרגו כ 1350 איש, 165 מתוכם שלנו. הסיבה המוצהרת שלנו למלחמה: שחרור שני החיילים החטופים, אלדד רגב ואהוד גולדווסר.

ברור שהסיבה המוצהרת הייתה רק עילה. ב 2006 היה ברור מראש ששני החטופים לא בחיים, ושאין הצדקה להקריב חיי אדם כדי להשיב גופות.  גם  ב 1982 היה ברור שאין ממש קשר בין ההתנקשות בלונדון על  ידי אנשי אבו-נידאל (שבסיסם היה בכלל בעיראק) למדינת לבנון. היו סיבות אחרות לגמרי לשתי המלחמות, כשהסיבה העיקרית לשנייה אגב, היא הדרך בה נסתיימה הראשונה. אפשר להתווכח אם הייתה תועלת בשתי המלחמות האלה, אם הושגו המטרות הלא מוצהרות האלה שהשתנו מספר פעמים במהלך המלחמה.

אבל בסופו של יום נותרנו עם מדינה שכנה שבה בפועל שולט החיזבללה, ושממנה מכוונים עשרות אלפי טילים אל בתינו. האם זהו שיפור לעומת המצב ההתחלתי ב 1982 – מדינה חילונית שבה יש איזון עדין בין כל הפלגים והנשיא נוצרי? אני לא חושב.

האם היה שווה להרוג 22,000 איש כדי להשיג את התוצאה הזו? להשאיר אצלנו 1377 משפחות שכולות?  להשאיר כמעט 20,000 משפחות לבנוניות וסוריות שכולות ואלמנות? להרוס את חצי לבנון פעמיים, להפוך מליון אנשים לפליטים?

מתי כבר יגיע יום הזיכרון שבו נתחיל להסתכל על מניין ההרוגים האדיר הזה ולהגיד: "זה לא שווה את זה"?

התפלגות ההרוגים במלחמת לבנון השנייה:

ישראל: 44 אזרחים, 121 חיילים

לבנון: 450 אזרחים, 36 חיילים

חיזבללה: 700 לוחמים

או"ם: 4

4 מחשבות על “רשומה ליום הזיכרון 2012

 1. אני מאמינה שחלק מהמלחמות אפשר היה למנוע. לא בטוח שאת כולן. ואת החישובים האלה צריך לעשות תמיד – גם אם אנחנו לא מסוגלים לעשות אותם דווקא ביום הזיכרון, שהוא טעון מאוד בין כך ובין כך. הצרה עם הדברים האלה היא שמה שנראה ברור כל כך לאחר מעשה (נניח, מטרה שפוספסה) נראה תמיד פחות ברור לפניו. מכל מקום, לפחות מהניסיון צריך ללמוד.

 2. It is an interesting thought experiment. What would have been the result if we did something else. Some people think that if we don't react when provoked, it will lead to a larger war. How can you tell? People might say that (and they do say) that the 2006 war is the result of us letting the Hizbala do all sort of things without reactions for six years.

  ?maybe the second war was a result of the way we moved out of Lebanon

  Maybe the rockets we have are the result of moving out of Gaza? There are people on both sides who play the game of saying the bad things are the result of previous decision, they just choose different previous decisions.

  This is of course not to say that we should not try to learn from our past.

  • נכון, אי אפשר לדעת מה היה קורה אם היינו פונים ימינה במקום שמאלה בצומת, או בכלל ממשיכים ישר. השאלה האם מי שקיבל את ההחלטות בשתי מלחמות לבנון
   1 – העריך את מחיר הדמים שאנחנו נשלם
   2 – היה בכלל אכפת לו מהמחיר בחיים וברכוש בצד השני.

   בשתי המקרים האלה "התעלקנו" על מדינה שכנה קטנה וחלשה, כי חשבנו שנצא מזה בזול ו"נרתיע" את שכנינו האחרים. לא יצאנו מזה בזול, ממש לא, וההרתעה שלנו רק נחלשה.

   מטרת הפוסט הזה הייתה לעודד חישובי ROI של אמת, ובצד ה I אני מסרב לכלול רק את חיי הרוגינו.

 3. כיוון שאי אפשר לדעת מה היה קורה לו היינו מגיבים אחרת,
  כיוון שלאורך עשרות השנים האחרות המציאות מוכיחה שלרוב אגרסיביות מולידה אגרסיביות נוספת במעגל אינסופי, כיוון שההתנהלות שלנו נעשית לפי אותם עקרונות שנים רבות ללא תוצאות (התרעה באמצעות תוקפנות),
  נשאלת השאלה אם אנחנו חזקים מספיק כדי לנסות דרך פעולה אחרת?
  אני חושבת שכן.

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s