החוק בשירות המתנחלים


למה לכתוב מחדש מה שכבר נכתב ומנוסח היטב? החוק בשירות המתנחלים – דעות – הארץ.

ציטוט: האם יש בכלל התנחלות "חוקית"? אפילו נניח שעיקר הבעיה בעניין ההתנחלויות הוא סוגיית החוקיות ולא עצם קיומה, ביטחון מדינת ישראל ואיכות החיים בה – לפי איזה חוק קובעים איזו התנחלות חוקית ואיזו לא? גם אם לצורך הדיון ניאחז רק בשאלת החוקיות, ולפיכך נראה בהתנחלות על "קרקעות מדינה", בשטחי C, התנחלות "חוקית" – האם חל החוק הזה באופן שוויוני על כולם? האם צעירים פלסטינים יכולים להתנחל בשטח C, או שמא יושלכו לכלא מאחר שעברו על החוק? והאם קבוצה של פלסטינים אזרחי ישראל יכולה להתנחל על קרקעות מדינה בשטחים? ואם לא – איך יוגדר מצב שבו הפרקטיקה החוקית מפרידה בין ערבים ליהודים?

17 מחשבות על “החוק בשירות המתנחלים

 1. האם ליהודי מותר לקנות אדמה בשטח A ? האם לערבי מוסלמי יליד שטח A מותר למכור את האדמה שלו ליהודי? (לאף עפ"י החוק של אש"ף צריך להוציא אותו להורג, אבל בבקשה לגלות סבלנות לתרבות שלהם גם אם היא קצת שונה).
  החוק הקובע בישראל הוא עפ"י תכניות המתאר לערים. יש תכניות והן מאושרות בהליך ביורוקרטי מסודר ומפוקח. נכון, חלק מהישראלים לא מאמינים ולא מקבלים את סמכותם של מוסדות השלטון. קשה להם לקבל את העובדה שזו דמוקרטיה והם נמצאים בעמדת מיעוט, שהרי רוב הפוליטיקאים (כולל רבין) ורוב אזרחי המדינה מאמינים שיו"ש הם חלק בלתי נפרד מישראל.

  • איתמר היקר,
   אינני יודע מאיפה שאבת את קביעתך שרוב אזרחי המדינה מאמינים שיו"ש (כמו שאתה קורא לגדה המערבית) היא חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. עשית סקר שמשש את האמירה הזו ? אני דווקא חושב שרוב אזרחי המדינה לא היו מעולם ואפילו לא חולמים לבקר בשטחים אלה ובוודאי לא רואים בהם חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. יתרה מכך, אם במקרה לא ידוע לך, גם החוק הישראלי אינו החוק השלט שם (כולל החוק לתכנון ובניה) ולכן כל עוד אנחנו נמנעים, ובצדק, לספח שטחים אלו (משום מה גם הרוב הימני, שאתה מן הסתם חלק ממנו, נמנע מלעשות את זה ותאמין לי הוא יודע למה), הם אינם חלק ממדינת ישראל..

  • איתמר
   זה לא במקרה שישראל לא מחילה את ריבונותה במה שאתה קורא יו"ש. זה היה מגביל מאד את חופש הפעולה שלנו אם החוק הישראלי היה הקובע. כיום אפשר למצוא איזה סעיף שכוח אל בחוק העותמני או המנדטורי ולנצל אותו לשוד קרקעות חסר בושה. סיפוח השטחים יוריד את האופציה הזו.
   ובכלל, אני פה כל הזמן, אבל כנראה פספסתי את מהדורת החדשות בה הודיעו שממשלת ישראל והכנסת חוקקו את חוק יו"ש, המספח את הגדה לישראל..

   • אני חבר פעיל בתנועה, לא הדובר ולא מייצג. (בועז ארד הוא הדובר)
    אדם הפועל "למען חרות הפרט", צריך לפעול למען קידום ערכים אלו וכנגד ערכים מנוגדים. לכן אדם זה צריך לפעול למען השליטה של מדינת ישראל ביו"ש ונגד שליטת אש"ף.
    מדינת ישראל לא מושלמת זה נכון, בהחלט לא המדינה הכי ליברלית וחופשית בעולם. אך בהשוואה למה שקורה ברשות.. הערכים המקודמים ע"י ישראל הרבה יותר ליברלים/טובים.
    שלטון אש"ף מאז הסכמי אוסלו הוכיח שאין בינו ובין חרות כל קשר. איך אתה, המאמין בזכויות הפרט לא מתרגש מחוק הקובע גזר דין מוות לכל ערבי המוכר נדל"ן ליהודי? איך לא אכפת לך שיש חוקים רשמיים המבטיחים משכורות לכל החיים ומשרות ציבוריות לאלה ההורגים יהודים?

    אין שום הלימה בין הדאגה לזכויות אדם לבין הערכים אותם אתה מקדם בפועל.

   • בועז ארד הוא חסיד של איין ראנד, ראבאק. זה הדובר שלכם? יש מישהו מעל גיל 17 שעדיין מחזיק מהקשקוש הבוסרי הזה?
    ועוד אחד מהמייסדים כותב בערוץ 7. צריך להגיד יותר מזה?
    ועוד ססמה שלכם: "מקסימום חופש, מינימום כפייה" – איך בדיוק זה מתיישב עם כיבוש?

    לגבי חוקים הרשות הפלסטינית: אני מסתייג מעונש מוות בכל מקרה ובכל מצב. אבל אם כבר עונש מוות, עדיף על פי חוק, ולא כמו שנחשף שצה"ל פועל, בפרשת האלוף יאיר נווה (המכונה בטעות לא מקרית פרשת ענת קם)

 2. בשיטת המשטר הנוכחית בישראל (שכנראה לא מקובלת עליכם) קולו שם העם בא לידי ביטוי בכנסת ובממשלה. כל הכנסות והממשלות מאז 67, בנו ישובים יהודיים ביו"ש. (אם אני לא טועה, ממשלת רבין בקדנציה האחרונה שלו, הייתה הממשלה שבנתה הכי הרבה). אם הטענה שלכם הייתה נכונה, אז היא הייתה באה לידי ביטוי במספר חברי הכנסת המתנגדים לבנייה ובהחלטות הממשלה. אך המציאות מוכיחה שזה לא כך. מספר המנדטים של המפלגות הפרו ערביות בכנסת קטן בהרבה ממספר המנדטים של המפלגות הציוניות ולכן המדינה בנתה בעבר, בונה היום ותמשיך לבנות בעתיד.

  במעגל החברתי שלכם ככל הנראה עמדתכם מקובלת ואהודה ולכן אתם מאמינים שרוב העם חושב כמוכם, זו טעות נפוצה – אבל זו לא הדרך לגילוי האמת. (היוריסטיקת הזמינות)
  השין גימל כתב "שוד קרקעות", שוד של מי ? עד 48' השטח היה בשליטת המנדט, במאי 46 הגדה המזרחית ניתנה לערבים והוקמה מדינת ירדן. בשנים 46-67 ירדן שלטה גם בגדה המערבית, על אף שמעולם לא ניתן המנדט לשליטה זו. ב 67' ירדן פתחה במתקפה על ישראל וישראל השתלטה על כל השטחים שירדן סיפחה לעצמה ויו"ש. אז מימי נשדדה האדמה? מהמחבלים שרבין הביא מטוניס? מערפת שנולד בקהיר לפני 48'?

 3. כשאתה מדבר על "המפלגות הציוניות" אתה בטח מתכוון לש"ס וליהדות התורה שעליהן נשען הרוב הזה שאתה מדבר עליו. אני בטוח שאפילו המצביעים שלהם לא יודעים שהם הפכו בן לילה לציונים. אם לא קלטת עד עכשיו כיצד פועל המשטר בישראל אז יש לי חדשות בשבילך. מי שמשלם יותר למפלגות הציוניות האלה יקבל את קולן בכנסת.
  בנוגע לפסקה השניה שלך מאד מעניינת ההתעלמות שלך ממעל 2 מליון איש שחיים קרוב ל – 50 שנה תחת כיבוש (שלך) ללא זכויות בסיסיות ושרואים את עצמם כעם המבקש לעצמו מדינה (גם אם זה לא מתאים לאג'נדה שלך או להיסטוריה שאתה משרטט) ושכל העולם תומך בשאיפות הלגיטימיות שלהם. בלי קשר בכלל למי התחיל ומי צודק ומה היה אתה באמת חושב שנוכל לאורך זמן להמשיך ככה ? אני לא מדבר אפילו על הפן המוסרי אלא בהסתכלות עניינית לגמרי על האינטרסים של מדינת ישראל…

 4. איך 2 מיליון איש חיים 50 שנה תחת כיבוש? זה אומר ש 50 אף אחד לא מת ולא נולד.. באמת מיוחדים הערבים האלה.
  עדיין לא קיבלתי תשובה: כבוש מידי מי ? למי הזכות על השטח הזה שישראל כבשה?

  הכותרת של הפוסט צריכה להיות חוקים למען האזרחים. אתם פשוט לא מקבלים את העמדה ששאר האזרחים הם שווי זכויות לכם וכוחם בקלפי שווה לשלכם. תומכי ש"ס הם אזרחים ואנשים שבחרו לגור ביו"ש הם אזרחים.
  זה אוכל אותכם מבפנים להיות בעמדת מיעוט, זה לא נכנס לכם למוח. אך זוהי הדמוקרטיה ואלה ההחלטות בהן תומך העם בישראל, לא העם ברוטשילד.

 5. רלוונטי מתמיד :
  האם האדם הליברלי, בעד זכויות האדם, צריך בכלל להתלבט בשאלה מי עדיף שישלוט בחברון ?
  http://www.news1.co.il/Archive/001-D-294840-00.html

  אם אתם בעד הערבים/פלסטינאים/כבושים/מדוכאים/הלא מתים/ לא משנה איך קוראים להם, ונגד השלטון הישראלי – אז אתם נגד כל הרעיונות של זכויות אדם.

 6. אה אז נניח שהתחלנו ממליון זה בסדר ???? לא ענית על הטיעון.
  ולשאלתך בנוגע למי הזכות על השטח אפשר לענות ש "וודאי לא לישראל" וגם שרצוי שזה יהיה לאנשים שגרים בו. איך בדיוק ישראל קיבלה את הזכות להקים מדינה בא"י ? מאיפה היתה לה הזכות הזו ? מהתנ"ך ?
  והמנטרה שלך שקשה לנו להיות בעמדת מיעוט או שאנחנו לא מקבלים את כללי המשחק הדמוקרטי חוזרת על עצמה ואינה משכנעת אף אחד. באופן מפתיע מאד הרוב במדינת ישראל המיוצג ע"י ראש הממשלה שלך שאני מניח שאתה לא מפקפק בזכותו לייצג את הרוב הכריז על 2 מדינות ל 2 עמים נו אז ??? מסתבר שמה שאמר השמאל לפני 40 שנה מבין היום הימין שמייצג את הרוב בעם. למה ? כי אין פיתרון יותר טוב. בסוף, כשכל ארסנל השטיקים, הרמאויות וקריצות העין יגמרו וימאסו על כל העולם, לא תהיה לו גם ברירה אלא לבצע את זה בפועל. . כשזה יקרה רוב ההתנחלויות יפורקו, מיליארדים של כספים שנשפכו לשם יאבדו, בדרך אולי גם תהיה מלחמת אחים קטנה שתשביע את רעבונם של המתנחלים רודפי האלימות ובא לציון גואל. מענין מה תגיד אז.

 7. אז לשיטתך כדאי שהמדינות המערביות הליבליות והדמוקרטיות יכבשו את כל המדינות שבהן החוק לא מספיק ליברלי לטעמן בשם זכויות האדם ??? רעיון מענין. קצת ילדותי אבל מענין.
  אני, לעומת זאת, חושב שלא מתפקידנו לדאוג לזכויות האדם במדינות אחרות (אני אשמח שאוכל להתייחס לרשות במובן זה כמדינה) אנחנו בקושי מצליחים (האמת שבכלל לא) לדאוג לזכויות האדם אצלנו.
  המצב כרגע יותר דומה למה שהיה בדרום אפריקה מאשר לנעשה במדינות מתוקנות אז איפה פה זכויות האדם ???

 8. בני,
  אני לא אענה להכל כי באמת נתפזר וזה לא יגמר. אם תוכל להציע פלטפורמה אחרת, יותר מתאימה ויותר נוחה לדיונים אז אשתתף בכיף.
  אני לא בעד כיבוש כל המדינות המתעללות בבני אדם. אך בכל סיכסוך אלים בין מדינות, כאשר ו מדינה אחת מקדמת את ערכי המערב והשניה את ערכי האסלם הערבי -> כל אדם ליברלי צריך לתמוך במערב.
  ובחזרה לנושא הפוסט – נכתב "החוק בשירות המתנחלים", אני רואה את ההצהרה הזו כניגוד למצב מתוקן בו "החוק בשירות האזרחים". תתקן אותי אם אני טועה, כך אני מבין את הטענה.
  זו טענה חמורה ונטל ההוכחה הוא עליכם. היו מכרים בעבר הישראלי שהחוק סתר את רצון העם, וניתן להוכיח את הטענות האלו. לדוגמה : המצע של הליכוד על פיו שרון נבחר, אינו תומך בנסיגה מעזה. משאל שנערך בין מתפקדי הליכוד התנגד גם הוא לנסיגה. למרות כל אלה, שרון פיטר שרים אשר התנגדו לתוכנית שלו, המציא מפלגה חדשה והעביר את ההחלטה בממשלה.
  האם אתה יכול להראות אותן ראיות בעניין המתיישבים בשטחי 67'? האם אתה יכול להראות לי שההרכב הקואליציוני (היום או בעבר) בנוי ברובו על עמדות הדומות לשלך?

  • איתמר
   להבנתי ליברליזם (שבו אתה מצדד?) דוגל בהקטנת מעורבות השלטון בחיי האזרח, באורח די רדיקלי אפילו. האם אינך רואה סתירה מהותית בין השקפה מדינית שכזו וכפיית שלטון זר על הפלסטינים בשטחים הכבושים? ההשקפה אותה אתה מביע בתגובותיך, היא להבנתי ההפך מליברלית. במקום לתת לפלסטינים לנהל את ענייניהם כראות עיניהם, גם אם אתה מעדיף דרך אחרת, אתה חושב, בצורה די פטרונית, שאתה (אנחנו) יודעים יותר טוב מהם איך לנהל את חייהם, ובלי לנמק ממש. אתה פשוט אומר "דרכנו עדיפה". ליברליזם זה לא. האם אין זה משקף השקפה שעמים אחרים פשוט נחותים, ועדיף להם להפקיד את ענייניהם בידי ה"מודל המשופר"?

   אני יכול להציע לך לקרוא את Will Kymlicka, Multicultural Citizenship: A Liberal Theory of Minority Rights

   • גד,
    אתה לא מבין מה זה ליברליזם. (תקליק learnliberty ביוטיוב, שווה צפייה)
    "דרכנו עדיפה", זה נכון, וזו גם העמדה שלך וקל להוכיח את זה :
    ישראל מקדמת ערכים מסוימים, ושלטון אש"ף מקדם ערכים אחרים. עד כאן מדובר בעובדות.

    האם אתה מאמין שיש ערכים טובים וערכים רעים ? כן.
    אם לא היית מאמין בזה אז לא היית כותב וכאן ולא היית תוקף אותי. אתה מאמין ברעיון הכללי שערכים מסוימים טובים יותר מאחרים. לדוגמה, מדבריך עולה שאתה מתנגד לערך הפטרוניות המדינית. אני מרשה לעצמי לשער שתמיד תתנגד לאונס, למסחר בנשים, סחר בילדים וכו'.

    לכן ניתן לטעון שאתה (כמוני) מאמין בערכים המקודמים ע"י המערב וחושב שהם טובים יותר.

    עכשיו נשאר רק להצהיר על הצד בו אתה תומך, ויש שלוש אפשרויות:
    1. בישראל
    2. בערבים
    3. לא להצהיר – בפועל מהווה תמיכה בערבים.

 9. ההיצמדות שלך, שבעיני היא שטחית לחלוטין, ל "רצון העם" והעובדה שאתה לא עונה ולא מתייחס למה שנאמר לך כאן באמת מעקרת את הדיון מתוכן. אתה צודק בוא נפסיק עם זה ממילא לא נשכנע אחד את השני.

 10. פינגבק: בחר לך חוק | דרכי עצים

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s