תיירים או שמאלנים?


עמדנו שם, קבוצה של 20 איש שיצאו לסיור בדרום הר חברון עם "שוברים שתיקה", על גבעת לוציפר שמדרום למחסום יתיר, צופים על ספר המדבר, השטח הגדול שבין מחסום יתיר, הגבול דה-פקטו של הגדה והקו הירוק. והנה הופיע  ג'יפ המר עם שלושה חיילים (שלתדהמתי חגרו חגורות בטיחות!), עצר לידנו וראה שאין כיפות על ראשינו. מסקנה – חשודים. שאלו אותנו מה אנו עושים שם, וענינו מה שענינו. ואז, הם דיווחו בקשר שעל גבעת לוציפר ישנה קבוצת אנשים הצופים אל הנוף. ומישהי בחדר מבצעים איפה שהוא, שאלה בקול רם בקשר: "אלה תיירים או שמאלנים"?

התגלגלנו מצחוק, אבל זו שאלה הגיונית בעצם. אם אתה בא לשם כ"תייר", סימן שאתה מאמין שיש לך זכויות שם, שזו ארצך ואתה מתייר בה מתוך זכות וצריך להתייחס אליך בהתאם, כאחד מ"שלנו". אם אתה "שמאלן" אז ברור שאתה לא "תייר" ולכן אתה מזדהה עם הפלסטינים, וצריך להתייחס אליך כמו אליהם – במגבלות החוק כמובן (אם כי זה דבר די אמורפי בשטחים)

אני מודה שהייתי שם בשני הכובעים. נכון, באתי כ"שמאלן" לראות במו עיני את מעשי ידינו שם, וידעתי כבר קצת מראש על מסכת ההתעמרויות שתושבי המערות באזור עוברים מידי מדינתי. אבל גם כתייר, לראות ולספר, גם פה בבלוג. אני מודה שיש טעם מסוים לפגם בתיירות בחבל ארץ כבוש שבו אתה נע כרצונך, עובר די בקלות במחסומים, בעוד תושבי המקום כלואים בים של מובלעות ויכולים לנוע רק על פי סט של חוקים ותקנות לא ממש ברורים ומשתנים תדיר. קצת כמו לראות חיות בכלובים בגן החיות, אלא שכאן, אתה יכול להיכנס גם לכלובים.

המיניבוס שהוציאו שוברים שתיקה לדרום הר חברון הכיל כאמור 20 איש. במקביל, הוציאו המתנחלים עשרות, אם לא מאות אוטובוסים לכל רחבי השטחים, באמצעות ארגון "משקפת" שהקימו, וגם – בעזרת אגד. הופתעתי לראות ליד בנייני האומה, על המדרכה, אוטובוס של אגד שהוסב לקופות, מוכר כרטיסים למערכת המכפלה, במחיר לא כלכלי בעליל של 18 שקלים לנסיעה הלוך ושובאת ההסעות אגב, מבצעים אוטובוסים של הרשויות המקומיות של המתנחלים. אגד רק מספק את הקופות וסדרנים.

שוברים שתיקה לעומת זאת, לא יכלו להוציא סיורים לחברון בחול המועד, שכן צה"ל לא מוכן להגן עליהם מפני אלימות מתנחלי חברון. יש להם מספיק בלגן עם כל סיורי הימין לחברון, מאות אוטובוסים, ולא נשאר להם כוח לעוד מיניבוס של שמאלנים.

בכלל, בגדה יש היררכיה ברורה. בראשה ניצבים אדוני הארץ, המתנחלים. מתחתם מג"ב, מתחתם משטרת ש"י, מתחתם חיילי צה"ל, מתחתם ה"תיירים", המוגדרים באלה ה"מסיירים בארצם הם" בסיורים המאורגנים על ידי הימין. הרבה מתחתם יש את "המסיירים שלא בארצם", סיורי השמאלנים, מתחתיהם את אנשי תעאיוש, שלום עכשיו ובצלם, ולמטה למטה, בשפל המדרגה, הפלסטינים תושבי השטחים.

ההבחנה הזו חשובה. אחרי שהשוטר בכניסה לקריית ארבע גילה שמדובר במיניבוס של שמאלנים, מיד נצטווינו לעמוד בצד, בעוד אוטובוסים של "תיירים" חולפים ביעף על פנינו בדרך אל מערת המכפלה. רק אחרי טלפונים גבוה בשרשרת הפיקוד הורשינו להמשיך עוד קצת, רק עד פארק מאיר כהנא וקברו של הצדיק ברוך גולדשטיין.

או כאשר עברנו את מחסום יתיר דרומה, ולמעשה יצאנו מהגדה, למרות שבפועל, היינו עדיין הרבה מחוץ לקו הירוק. זהו שטח גדול שלמעשה סופח לישראל. יש גדר המגיעה למחסום ממערב ועוברת עמוק בתוך שטח הגדה. ממזרח למחסום אין גדר, אחרי ש"בג"ץ עוכר ישראל" הורה לחזור והקים את גדר ההפרדה פחות או יותר על גבולות 1967. אם אתם תוהים למה קיים שם המחסום, שכן כל מי שחורש רע יכול לעבור באין מפריע ממזרח לו, אז התשובה די ברורה: כדי למנוע מפלסטינים מעבר חוקי לתוך החלק הזה של שטחי C שישראל פועלת כאילו שהוא שלה באופן בלעדי, וכדי להכביד על תנועת אנשים העלולים להתמרמר, כמונו, על מה שקורה שם.

בפועל, לא היה לאנשי המחסום אפשרות למנוע את מעברנו, שכן זה בעצם מעבר אל תוך ישראל, ולישראלים הוא הרי מותר. אבל רק עכבו אותנו קצת, וביררו לאן אנחנו נוסעים. אמרנו להם שאנו נוסעים לתצפית מגבעת "לוציפר" וזה מה שאכן עשינו. ומגבעת לוציפר ראינו את הנוף המדהים אל תוך ישראל והקו הירוק שבתחתית קו הגבעות.

וראינו גם את המאחזים שמסביב, ביניהם את חוות מעון, שעליה עוד אכתוב, ואחת, בתמונה מטה, של גר דרום אפריקאי, שכאשר נגמר משטר האפרטהייד בדרום אפריקה חיפש ומצא מקום חדש בו נקוט משטר שכזה, אפילו יותר משוכלל – השטחים שכבשה ישראל.

ולסיום – מה קורה למי שמתעקש גם לעזור לפלסטינים (במקרה זה – לצלם את מעשי המתנחלים) ולא רק לסייר במיניבוס ואחרי כן לצקצק בשפתיו כמוני. הנה קטע מחדשות ערוץ 2 (זה לא קרה אם זה לא שודר בערוץ 2, לא?)

22 מחשבות על “תיירים או שמאלנים?

 1. זה בטח מפוברק ע"י שמאלנים עוכרי ישראל.. פשוט לא יכול להיות שדברים כאלה קורים באמת… לא אצלנו היהודים, העם הנבחר והמוסרי ביותר בעולם.

  • להביא את הדברים "לידיעת הקוראים" זהו לא ממש תחליף ללהיות שם ולראות במו עיניך. אני חושב שחשוב לבקר שם ולראות. אפילו לנסוע עם המתנחלים – עם מבט ביקורתי. קשה ממש להאמין עד שאתה לא שם.

 2. מה הקשר בין הסיור שלכם לבין מעשה הבריונות המתועד בכתבה של ערוץ 2? למיטב הבנתי אין קשר – אתם לא נתקלתם ולא תיעדתם עבירות על החוק – אבל כדי לתת נופך "קרבי" לסיור האנמי שלכם ובאותה הזדמנות גם קצת להכפיש את מדינת ישראל מחזרתם כתבה מלפני 8 חודשים! (ספטמבר 2011) שצולמה על ידי הפרובוקטור ניסים מוסק עבור ארגון הפלסטיני תעאיוש. בכתבה נאמר שמשטרת ש"י חוקרת וצפויים מעצרים. מה קרה מאז? מהם תוצאות החקירה? האם יש עצורים בפרשה? האם הוגשו כתבי אישום? הרי לא קשה לאתר את הפרצופים שבכתבה ולתחקר אותם. שהרי אם זה מעשה בריונות הדעת אינה סובלת שהבריון יסתובב חופשי. לעומת זאת אם התקשורת איבדה עניין בנושא – זה מריח כמו פיברוק שהשיג את מטרתו בעצם פרסום הדברים.

  • שמחה, כשאתה אומר "מחזרתם", למי אתה מתכוון? לי ולתולעים שלי? זהו הבלוג שלי ואלו דעותיי אני. אני לא מדבר בשם אף גוף.
   ונכון, לא ראיתי במו עיניי עברות על החוק (חוץ מכל ההתנחלויות עצמן כמובן) אבל שמעתי עדויות מיד ראשונה מחיילים ששרתו במרחב ומתושבי סוסיה הפלסטינית. וכמו כן, הדברים מתועדים. לגבי התקיפה המצולמת – חיפשתי ולא מצאתי שום אזכור למה שקרה עם זה אחרי כן.

 3. ידידי,
  דעתך הקדומה שההתנחלויות כולן אינן חוקיות מעצם טבען – היא שעומדת ביסוד ניסיונות ההכפשה המגושמים שלך. אני מוכן להסביר לך ולקוראי הבלוג באריכות למה דעה מקובלת זו היא מוטעית ביסודה. מפעל ההתנחלויות ככלל עולה בקנה אחד עם החוק הבינלאומי (גם אם כל העולם מוקיע ומגנה!)
  אבל נחזור לאירוע התקיפה: אכן 8 חודשים חלפו מאז וכאילו הסיפור שקע בתהום הנשיה – היכן אבירי שלטון החוק? היכן המשטרה והפרקליטות? היכן התקשורת? ערוץ 2, ניסים מוסק, המותקף רענן אלכסנדרוביץ' – למה הם לא תובעים למצוא את הבריון ולמצות איתו את הדין? אם אני הייתי מותקף בצורה כזאת – לא הייתי נותן לרשויות החוק מנוח והייתי תובע צדק. ואילו כאן שקט מעורר תהיות… האם יש כאן ניסיון טיוח? אני מניח שהמשטרה והפרקליטות כמו גם התקשורת לא חשודים בחיבה יתרה למתנחלים דווקא…

   • במקרה שהדגמתי, ציינתי, הכתב הוא כתב של ערוץ 1, והכתבה שודרה בערוץ 1.

 4. שמחה, לא מסכים עם ההתנהגות שלנו בשטחים בלי קשר לפילפולי חוק בינלאומי.
  גד, לצערי שמחה כנראה צודק בקשר לרדיפת הצדק שלנו כעם מודרך (או מובל) תקשרותית. בתור האחד שהפנה לראשונה את תשומת לבי לעדות המצולמת הזאת (איזה הוכחה רשויות הצדק שלנו צריכות?). לדעתי הכדור אצלך לעקוב מה קרה עם המקרה: האם הוגשה תלונה? האם נחקרה? האם אותר התוקף? האם אותרה והוחזרה מצלמת הוידאו (ללא הקסטה)? האם נענש התוקף ואיך, ואם לא למה? אחרת טענת שמחה שמדובר בפרובוקציה – עומדת. כנראה יהיה יותר קשה לעקוב ולמצוא את התשובה לשאלה הבאה: למה התקשורת לא המשיכה לעקוב אחרי המקרה *המצולם* הזה? אומנם יש המון מיקרים נוספים שהצטלמו פחות טוב (לצער המותקפים), אבל בהינתן ה-footage האיכותי במקרה זה, התירוץ שאין פה עניין לציבור הרחב (== rating) לא תקף…
  בני א.

  • יש אינספור מקרים כאלה, שבהם משטרת ש"י לא עושה כלום גם כאשר יש לה הוכחות חותכות לאשמת המתנחלים, כולל מספרי הרכב של כורתי הזיתים, ואפילו תצלומי פנים גלויות של מתנחלים התוקפים פעילי שמאל ופלסטינים, לא רק רעול פנים כמו במקרה הזה. כלום לא קורה כי יש יד מכוונת לזה שכלום לא יקרה. ראה לדוגמה מעללי יהושפט תור מחוות מעון.

 5. "שלטון החוק" של רענן אלכסנדרוביץ' ולירן עצמור משודר בימים אלו בערוץ 8…

  בני א.

  • ראיתי את הסרט בסינמטק ורציתי לראות שוב בערוץ 8 ולהקליט. יש לך מושג מתי הוא הולך להיות מוקרן שוב? יש לי גם רשומה על הסרט..

 6. הדרך בה ישראל מונעת מפעילי זכויות אדם להגיע אל השטחים תחת כיבושה הגיונית. באמת לא רצוי שהעולם יראה את מעללינו. זה גרוע מספיק גם כך.

  ואולי, כל זמן שעוד נותנים לי להיכנס, אני צריך לתעד את חוויותיי שם באנגלית, כדי שאנשים ידעו.

 7. מקרה אייזנר בהחלט מדגים את היררכית המכות בשטחים. המתנחלים מרביצים לחיילים, והחיילים בתורם לשמאלנים ולפלסטינים.

 8. פינגבק: היררכיה של אלימות | דרכי עצים

 9. פינגבק: מרינה, רוגטקה ושפכטל | דרכי עצים

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s