האביב בפתח ואני במתח


התופעה הזו, של עצים המשירים את עליהם ומתעוררים מחדש באביב מלאת קסם ומסתורין בשבילי. לראות את העצים "מתים" וחוזרים לחיים בשפע של פריחה ועלים ירוקים רעננים הוא משהו שאני לא לוקח כמובן מאליו, וכל אביב אני עוקב במתח  אחרי כל עץ ועץ לראות באם אכן יתעוררו.

כשהחורף מתחיל, והעלים מתחילים להצהיב ולנבול, אני שואל את עצמי בדאגה האם הם נובלים בגלל מחזוריות מזג האוויר או בגלל מחלה כלשהי? האם הם בתרדמת או מתים? עצים הרי מתים. בדרך כלל לא מ"זקנה" אלא ממחלות, ואצלי לא מעטים אכן מתים. אני לא יודע אם יותר מאשר אצל אחרים, אבל כיוון שאני לא מרסס, יתכן שיותר מאשר אצל חקלאים לא אורגניים.

עץ הדובדבן למשל שהיה צמוד למרפסת, ושפרח בפריחה מרהיבה כל אביב (Sakura, Sakura), מת. הוא אמנם לא נתן פרי אך פעם, שכן אין אצלי מספיק שעות קור כדי שיוכל לחנוט, אבל ממש אבלתי את מותו. עליו כמשו כולם בבת אחת בין הסתיו לחורף, ונראה לי שהם עושים את זה מהר מהקצב הטבעי של מקצב העונות. אבל חיכיתי לאביב, והנה הוא הגיע, ולפתע שמתי לב שהגזע העץ כולו מלא נקבים זעירים, שהענפים נשברים בקלות, ושהם מלאים בתולעים. כנראה שתולעת הרגה את העץ, לחלוטין. הוא לא הולך להתחדש.

וישנו עץ הנים (Neem), איזדרכת הודית. עץ נפלא שחייב להיות בכל גינה. שלי כבר הגיע לגובה של ב 2 מטרים, והנה גם הוא הצהיב עלים במפתיע. זה לא עץ נשיר של ממש, אבל אולי הוא "נשיר מותנה" חשבתי לעצמי? אולי הוא קיבל הלם של קור והשיר את עליו בתגובה? אני עדיין מחכה לראות מה יהיה אתו, אבל אני מתחיל לאבד את התקווה. גרוד קל של קליפתו לא מעלה צבע ירוק. אין בו תולעים, אבל משהו כנראה הרג אותו. ולוואי שהייתי יודע מה. אולי הקור. היה חורף קר יחסית.

מבים שלשת עצי אצרולה (דובדבן ברבדוס) שיש לי במיכלים, אחד השארתי החורף בחוץ לראות אם יסתדר. בינתיים אין לו עלים. האחרים לעומת זאת לא השירו עליהם כלל. אני עדיין מקווה לטוב – כבר ראיתי עצי אצרולה, במקומות אחרים, חוזרים מתרדמת. מקווה שגם אצלי.

Acerola - Malpighia emarginata

ועץ ה Jack Fruit ממש סבל, ואני מחכה ללבלוב חדש

Jackfruit Artocarpus heterophyllu

שני עצי הקרמבולה גם הם סבלו, בעיקר מהרוחות. אחד הכנסתי פנימה, אחרי שכבר השיר את עליו, ולשני, השתול באדמה, סידרתי הגנה מהרוח. בשניהם, עדיין התמונה לא ברורה. עץ הערמון, זה שנותר בחיים מבין השניים ששתלתי, ושהחורף היה צריך לעשות לו רק טוב, עדיין עירום.

פלא שאני במתח?

7 מחשבות על “האביב בפתח ואני במתח

  1. אכן נס שחוזר כל שנה. גם עניין מתן הפרחים ואחריהם הפירות הוא נס שקורה אף יותר מפעם בשנה (למשל השקד והפיטנגו בחצרי עברו את המחזור מספר פעמים השנה). מהדאגה שאתה משתף כאן, נראה לי שאכן כנרמז מכותרת אתר הבלוג שלך – העצים חדרו לך לנשמה! מאחל לך שתרווה נחת מהעיסוק ומהדאגה, ושלאחריה תגיעה הרווחה והסיפוק 🙂
    בני א.

  2. מזדהה גם עם הדאגה לקראת האביב/קיץ וגם עם השמחה שהפריחה אכן קורית והפירות בעקבותיה..
    רב עצי הפרי שלי לא מניבים הרבה – ואני רגיל לזה… חוץ מהשזיף הענק שלי אשר נתן במשך שנים פרי לרוב ובשנים האחרונות הכמות ירדה הרבה. השנה היתה פריחה יפהפיה – אבל כמעט נעלמהלגמרי – האם זה הרוח שלקחה אותה או שהפרי בדרך…

  3. העצים משלמים לפעמים על הטעויות של הגננים המתחילים (שלא לדבר על המחירים שמשלמים כל העציצים שלי בבית ליד החלון) – אבל אני מאמינה שעם הזמן תלמד את רזי המקצוע על בוריים, ואז אתה והעצים תעשו חיל.

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s