מי נפתוח


מי נפתוח, או בשמה הלא מיוהד ליפתא, היא כפר ערבי "נטוש" המסתתר מתחת לשני כבישים ראשיים בכניסה המערבית לירושלים ומהווה מעין "ספר הישוב", no mans land, הטרוטופיה מתחת לאף. הדרך היחידה להגיע אליו היא ביציאה מ "בגין דרום",לכיוון תל אביב אם מיד שוברים חזק ימינה ולמטה.

בליפתא גרות מספר משפחות לאורך הכבישים לתל אביב וכביש בגין, ומנהלות מאבק נואש נוכח הכוונה לפנות אותם. חלק מבתי הכפר נמחקו על ידי תוואי כביש בגין, בהם מסעדת "מי נפתוח" בה נערכו לא מעט חתונות ושמחות. יש בכפר מרכז גמילה לנוער, שאת מנהלו אני מכיר ושבו באתי לבקר, ומשרד האדריכלים  "אריה רחמימוב". יש מעיין ובריכה במרכז הכפר, ויש לא מעט אברכים המסתובבים באפס מעשה בכפר, מתפרפרים מלימודי הקודש וטובלים בבריכה. (אולי כי אין כבר הצגות בוקר בבתי הקולנוע…)

בכלל, הכפר הוא אבן שואבת לתמהונים, מבשרי גאולה, משיחים לעת מצוא, מתבודדים ו"פליטים אורבניים" – חלק מהחרדים המסתובבים בליפתא הם אאוטסיידרים – בלתי משתלבים גם בקהילתם. במשך כשנה ויותר פעלה בליפתא חבורה של צעירים עולים מרוסיה שחיו שם חיי נוודים ועסקו במוסיקה, שירה, סמים וסקס. חלקם מתו ממנת יתר (של סמים). החבורה נהגה לחיות בליפתא בקיץ ולרדת לאזור ים המלח בחורף. והייתה גם "כנופית ליפתא": שמעון ברדה, יהודה לימאי ועוזי מחסיה הכהן, שבמהלך 1984 היו קרובים ביותר לפיצוץ הר הבית . אלו פעלו מבסיסם אשר בליפתא , מונעים על ידי תערובת נפיצה של  דת, "סינדרום ירושלים" ועבריינות.

אבל מתחת לפני השטח, האדמה רוחשת פעילות יומם ולילה. תחת הצלע המזרחית של הכפר נחפרת והולכת מנהרת הרכבת, שכמה מאות מטרים מערבה משם חוזרת אל תוך גבולות הקו הירוק (קו הרכבת הבינלאומי הראשון!) . צלע  ההר הנגדית, המערבית, עושה רושם שהולכת והופכת חלולה, שכן זרם בלתי פוסק של משאיות מוציא את תכולתה ביום ובלילה, כבר כשמונה שנים, דרך פתח הנמצא בתחתית ההר, בעמק הארזים (המבנים הלבנים בתצלום מטה). כמו שכותבת יהודית רביץ ב"עכשיו הכל בסדר":

 מתחת לפני השטח
עוד יש מבוכה ומתח
לאט לאט נמצא מקלט

לפי הכתבה בערוץ 2, זוהי יציאת המילוט של המקלט התת קרקעי הנבנה (בהשקעה של מיליארדים?) מתחת לקריית הממשלה, או שמא אולי מתחת לכפר ליפתא  – עם מנהרת קישור לקריית הממשלה?  וישנו גם הפתח המסתורי של מנהרה שהופיע לאחרונה בראש הגבעה (בתצלום מעלה) שלא ברור מה תפקידו ולאן הוא מוביל.

ואולי יש אפילו קישור סודי למנהרת הרכבת, בה ייסעו רכבות "חדר מצב" מיוחדות, כמו אלו של של קים ג'ונג איל? כך או כך, ביום בו אהוד ברק יצליח לשכנע את ביבי לתקוף את איראן, הצמד חמד ישב לו בבטחה עמוק מתחת לאדמה, בעוד שאצלנו ינחתו הטילים באלפיהם. אולי תתקיים הבטחתו של ברק, ויהרגו "רק" כ 500 איש, ואולי לא. מה שבטוח, הוא לא יהיה אחד מחמש המאות האלה. אני מקווה שהעבודות בבור (בתמונה מטה) לא יגמרו בעתיד הקרוב.

ובמרכז הגמילה לנוער? שם נגמלים מסמים בכל רגע נתון כ 15 בני נוער, באחוזי הצלחה גבוהים (יחסית). הם שוהים במקום, בית אבן ערבי משופץ, כשלושה חדשים. חלקם בפעם השנייה או השלישית. שם הם משתתפים בפגישות טיפוליות שלש פעמים ביום שבהן, לשם שינוי, מקשיבים להם ורוצים לשמוע מה יש להם להגיד. הם מתחזקים ומנקים את המקום בעצמם, מבשלים לעצמם, וחיים במשטר קפדני שהם מקבלים באהבה. כולם, עושה רושם, מודעים היטב למזלם על זה שהמקום הזה קיים ומתפקד. וזה לא מובן מאליו –  משרד הבריאות כמעט וחיסל את המקום לפני מספר חדשים. הוא הוציא מכרז להפעלת מוסד גמילה לנוער התפור במדויק לחיסול המרכז הזה – המוביל בתחומו בארץ. לאחר מאבק משפטי וציבורי התעשת משרד הבריאות, אבל כמו שהדברים נעשים במקומותינו, יתכן שזה היה רק ניצחון בקרב, לא במלחמה. אני תוהה אם מזימות הסגירה האלה קשורות איכשהו לתכניות הבניה הנידונות כעת, המיועדות להפוך את ליפתא לכפר יאפי  משוחזר של וילות מצופות אבן המשולבות בין הבתים המקוריים במעין סימולקרה של כפר ערבי. כנראה שאני טועה – אין מצב לקשר בין הון לשלטון בארצנו.

מרכז הגמילה היה גם במרכזה של כתבה ביומן שישי, בה עושה יאיר לפיד את כל מה שהוא יודע לעשות – להקריא. הוא הוזכר גם במספר תוכניות ריאליטי, כמו למשל "מסטר-שף" שהזוכה בו היה מדריך במרכז הגמילה (אבי לוי, שהתגייס לעזור למניעת סגירת המרכז) ו"הישרדות" שבה אחד המשתתפים (גב פשטי) היה גם נגמל וגם מדריך. כנראה שגמילה מוצלחת מסמים היא תכונה מבוקשת בקרב מלהקי תכניות ריאליטי.

4 מחשבות על “מי נפתוח

 1. אני רואה את הכפר הזה פעמיים בשבוע, מחלון האוטובוס. כתבתי על זה פעם כאן:
  http://israblog.nana10.co.il/blogread.asp?blog=231930&blogcode=11666964
  לא העליתי על דעתי שהוא שוקק חיים (אם כי על מרכז הגמילה שמעתי, בזכותך).

  עניין המקלט ההולך ונבנה נשמע מחורפן לגמרי…

  ורק הערה קטנה: אני לא חושבת ש"מי נפתוח" זה שם "מיוהד". זה שם עתיק מאוד.

 2. במי נפתוח היתה שכונה גדולה של יהודים תימנים שנרצחו וגורשו בידי שכניהם בתרפ"ט 1929 לפני בקושי שבעים שנה. הערבים שגרו בכפר היו אריסים ושוכרים ולא בעלי האדמה.

  "מי נפתוח" הוא שמו של עיר מקראית בספר הקדמון הפותח את ספרי הנביאים בתנ"ך הנקרא ספר יהושע, ובו תיאור הגבול הדרומי של נחלת שבט "בני בנימין" (והגבול הצפוני של שבט "בני יהודה"):
  וּפְאַת נֶגְבָּה:
  מִקְצֵה קִרְיַת יְעָרִים,
  וְיָצָא הַגְּבוּל – יָמָּה. וְיָצָא אֶל מַעְיַן מֵי נֶפְתּוֹחַ.
  וְיָרַד הַגְּבוּל אֶל קְצֵה הָהָר אֲשֶׁר עַל פְּנֵי גֵּי בֶן-הִנֹּם, אֲשֶׁר בְּעֵמֶק רְפָאִים – צָפוֹנָה.
  וְיָרַד גֵּי הִנֹּם אֶל כֶּתֶף הַיְבוּסִי – נֶגְבָּה,
  וְיָרַד עֵין רֹגֵל. – וְתָאַר מִצָּפוֹן וְיָצָא עֵין שֶׁמֶשׁ
  וְיָצָא אֶל גְּלִילוֹת אֲשֶׁר נֹכַח מַעֲלֵה אֲדֻמִּים,

  וְיָרַד אֶבֶן בֹּהַן בֶּן רְאוּבֵן.
  וְעָבַר אֶל כֶּתֶף מוּל הָעֲרָבָה – צָפוֹנָה,
  וְיָרַד הָעֲרָבָתָה:
  וְעָבַר הַגְּבוּל אֶל כֶּתֶף בֵּית חָגְלָה צָפוֹנָה,

  וְהָיֻה תֹּצְאוֹת(יו) הַגְּבוּל
  – אֶל לְשׁוֹן יָם הַמֶּלַח – צָפוֹנָה,
  אֶל קְצֵה הַיַּרְדֵּן – נֶגְבָּה,
  זֶה גְּבוּל נֶגֶב.

   • כוונתי היתה לכתוב: לפני בקושי תשעים שנה. המספר שבעים 'נתקע בראשי' בגלל סוף מלחמת העולם השניה, בשנת תש"ה. (ועתה שנת תשע"ה, ע' שנים אחר כך)

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s