שמתי את המפתחות כמו גבר


"שמתי את המפתחות כמו גבר", אמר יובל נעים, מאמן בית"ר ירושלים הפורש. אני מת על הסיומת הזו: "כמו גבר". מדהים כמה ורסטילית הסיומת הזו, ואילו דברים עושים גבר לגבר, לדעת חובבי הביטוי הנ"ל.

אם אתה לוקח את הרגליים והולך עשירית השניה לפני שמעיפים אותך לכל הרוחות, אחרי שורה של כשלונות מחפירים – אז אתה גבר. לא חס וחלילה אם היית אומר שאתה מסרב לאמן את בית"ר ירושלים כי היא קבוצה גזענית, המסרבת להעסיק שחקנים ערבים ושאוהדיה מכילים גרעין נאו-נאצי קשה. גברים מסוג הזה עוד לא הגיעו לכדורגל הישראלי. או אם אתה פוליטיקאי (נגיד אהוד אולמרט) שהיה מודיע (ביקום מקביל אולי) שהוא מנער את חוצנו מקבוצת הכדורגל שאותה אהד בגלל הסירחון הגזעני הנודף ממנה, גם אם זה יעלה לו בכמה אלפי קולות. לזה הייתי קורא "גבר".

הביטוי נפוץ במיוחד בספורט, כמו למשל "עטר מקבל את הספסול כמו גבר", אבל לא רק. גם בפוליטיקה "יש גברים". למשל:  "עמרי שרון חטא, נשפט ושילם את מחיר הטעות בישיבה בכלא. איך אומרים אצלנו? – כמו גבר! ללא נהי וללא בכי כפי שהיה נוהג לומר אביו." תפסו אותו, הוא נשפט ונשלח לכלא. ממש גברי מצידו.

כל זה מחזיר אותי כמה שנים טובות אחורה, למחנה שמונים, טירונות "מחזור מאי", רובאי 1/2. יישנו שם באוהלים בני 12 מיטות, ובמרכז החדר נורת חשמל חשופה המאירה את האוהל. וכמו תמיד, יש תמיד N-1 נורות ל N אוהלים. למה? כי מי שנשרפה לו נורה, ניגש לאוהל הסמוך, ולוקח. וכך נדד לו "החור", היעדר הנורה, הפוזיטרון, מאוהל לאוהל במשך כמה ימים, עד שיום אחד נתפס זה שאיתרע מזלו לגנוב נורה, שהיה זה תורו להזיז את היעדר הנורה, באוהל אחד.

אז, הועמדו כל הטירונים בשלשות במגרש המסדרים. מפקד המחלקה העמיד את הטירון שנתפס לפני כולם, ושאל אותו: "אם חסרה לך נורה, למה אתה לא בא אלי או אל אחד ממפקדי הכיתות ומבקש? הייתי פשוט נותן לך במקום."  ומה הייתה תשובת הטירון דנן? (מחזור מאי, זוכרים?)

"אותי למדו  לא לבקש כשחסר לי משהו, אני גונב כמו גבר!"

ויהודים עוד אמורים להתפלל: "ברוך שלא עשני אשה"

**תוספת מאוחרת** : עוד למדתי , שמה שהכריע את הכף עבור מאמן בית"ר ירושלים, היה שהוא הפסיד שני משחקים ברציפות ל"קבוצות מהמגזר".  באמת בלתי נסלח.

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s