במוזיאון הוטרנים


בחיפה יש אירוע שנתי, רב תרבותי למהדרין, הנקרא "החג של החגים". במסגרתו יש גם תערוכות אמנות, בבית הגפן ובאתרים אחרים סביב שכונת ואדי ניסנס. אחד האתרים האלו נמצא בסמטת אשקלון 3, במקלט הציבורי הנמצא מתחת למרכז הקליטה ע"ש ארדשטיין, ושם הציגה זוג"ש מספר עבודות ביחד עם עוד שלושה אמנים אחרים. העדר שילוט לא עזר להביא המון רב אל המיקלט דנן, וחבל, היו שם עבודות יפות, כמו למשל זו:

עוד באותו בנין, בשני חדרים באחורי קומת הקרקע, נמצא גם "מוזיאון הווטרנים".  גם אליו לא נוהר קהל רב, אלא ששם אין בכך הפסד גדול. המקום ממילא הוא לא יותר ממועדון חברתי של קשישים מחבר העמים, וערכיו המוזיאליים  הם לא בדיוק הסיבה לקיומו. אבל כיוון ששרצתי שם בסביבה, ואני טרחן מטבעי, וגם מחפש חומרים לרשומות אזוטריות, נכנסתי לבדוק במה דברים אמורים. שם פגשתי את גריגורי גרליק ואולגה יוזפוב, שאך זה עתה קיבלו מדליה על פועלם בתחום כלשהו, ויכלו לצרף עוד מדליה לאוסף.

בכלל, מדליות זה משהו שוטרנים חזקים בו. בכל פעם שאני רואה אותם באחד מהאירועים שלהם בהדר הכרמל, אני תוהה איך זה שאוסף הקשישים היהודים האלו זכו להצטיין עד כדי כך שחזותיהם כוסו לחלוטין במדליות. או שכל גיבורי ברית המועצות היו יהודים וכולם גרים בהדר הכרמל, או שמדליות האלו חולקו בנדיבות רבה לכל דיכפין, למטרה לא ממש ברורה, או שפשוט קונים אותם במשקל. גם לא ברור אם כל המדליות האלה הן ממלחמת העולם השנייה או ממערכות אחרות.

כך או כך, בימי חג מתלבשים הווטרנים בחליפות מאריג חזק במיוחד, שיוכל לשאת את משקל שלל מדליותיהם, ומסתובבים ברחובה של חיפה כשהשמש מתנוצצת על המטרים הרבועים של המדליות שעל חזותיהם. לדוגמה

בין ענודי המדליות יש יצוג לא מבוטל לנשים, כמו למשל ל'גינגית" הנחושה בתמונה מטה

לוטרנים יש גם עיתון המופיע בארץ, בשם ветеран (ותיק),  ברוסית כמובן (שאני לא קורא). הוא מכיל כמויות שוות של צילומי מדליוניסטים קשישים, חיילי צה"ל וחברי כנסת של ישראל ביתנו. 

לגבי המוזיאון עצמו:  שם חיילי צה"ל דהיום וחיילי הצבא האדום דאז מככבים במידה שווה פחות או יותר, כולל בובה בגודל מלא של חיילת צה"ל המסתכלת מלמעלה על וטרנית בשר ודם.עוד מוצג ממוזיאון הווטרנים, מובא כאן למקרה שמישהו מקוראי הרשומה עדיין חש צורך לספק את סקרנותו וללכת לראות עוד מהתצוגה במו עיניו. זה באמת בערך כל מה שיש במוזיאון:ועוד למדתי מאתר של המשרד לקליטת עליה שיש תועלת כלכלית לא מבוטלת להיות בעל מעמד של וטרן.

מחשבה אחת על “במוזיאון הוטרנים

  1. הי, את העבודה בצילום הראשון אני חושבת שאני מזהה. איזה מגדלים מרשימים צמחו שם מחומרים פשוטים וראשוניים כל כך!

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s