הצגות בוקר


התערוכה אולמות מופלאים, בתי הקולנוע החיפאים. במוזיאון העיר חיפה (כן, יש דבר כזה! בבניין טמפלרי יפיפה בשדרות בן גוריון 11 במושבה הגרמנית) מספרת את סיפורם של עשרות בתי הקולנוע שהיו בחיפה ונעלמו. התערוכה עצמה די מחופפת, כמו האוצרת שלה, וקסמה בעיקר ביכולת להיות טריגר של אסוציאציות לאנשים שחיו אז בחיפה אז ויש להם נוסטלגיה לבתי הקולנוע האלה שרובם היו בהדר הכרמל.

באותה תקופה, חיפה הייתה שיאנית העולם בביקורים בקולנוע לאדם בחודש. מעל שלושה סרטים בחודש, בממוצע, והיא חייבת את השיא הזה במידה רבה לי. לי, ולמוסד הצגות הבוקר, עוד מוסד שגז מן העולם יחד עם בתי הקולנוע הגדולים. אני זה שהעלה את הממוצע העירוני במו ידי, בעבודה קשה ויום יומית. אבל היו אלו דווקא האולמות הקטנים שבהם כילית את בקרי, במקום לבקר בבית הספר התיכון.

הייתה הבנה שבשתיקה ביני לבין בית הספר שלי. אני לא אפריע להם, והם לא יתלוננו על העדרי. והסידור עבד לא רע. בקיץ זה היה בעיקר הים, ופעם או פעמיים בשבוע בקרים של הצגות בוקר. בחורף זה היה שלושה-ארבעה בקרים של הצגות בוקר, ותמיד היה מה לראות.

כל בתי הקולנוע שהציגו הצגות בוקר היו קרובים זה לזה, פרט לקולנוע דומינו (מספר 7 במפה מטה, שנקרא בזמנים שונים גם קרן אור, אורדע והמרכז)  שהיה בירידה אל שוק תלפיות, מעל קולנוע רון ז"ל.

קולנוע דומינו

לשם הגעתי רק בשבועות שבהם ראיתי סרטים חמישה ימים בשבוע, או עם סבא לודויג, לראות את הרומאים נלחמים בברברים בחניתות, סוגה קולנועית שסבא שלי היה מכנה סרטי "זייבל אל פונייכום" ("חניתות אל פניכם" באידיש משובשת)

קולנוע חן- "צילום- שרון רז (אתר "אדריכלות נעלמת", בלוג "נטוש", בלוג אינדקס "בתי קולנוע נעלמים בישראל")"

הייתי מתחיל את השבוע בדרך כלל בקולנוע חן, שבניגוד לאחרים, שהציעו "רק" שני סרטים בכרטיס אחד, הציע שלושה: ב 10 בבוקר, 12 ו 2 בצהריים. הייתה לו נוסחה מנצחת: אחד מערבון או סרט פשע/פעולה, אחד סרט קרטה שהיה בפועל קונג-פו, ואחד סרט יווני ששילב קצת שירים עם קצת מין לא נועז במיוחד. המבנה של הקולנוע, ברחוב שבתאי לוי, מספר 12 במפה, עדיין עומד אך כבר לא מתפקד כקולנוע. כנראה שגם כבר לא כמועדון.

קולנוע גלאור ומירון, שהיו משני צידי קולנוע עצמון ברחוב הנביאים (6 ו 16 במפה שלמעלה) הציעו שני סרטים בכרטיס אחד, אבל אני לא זוכר באם הייתה להם תערובת קבועה. אני די בטוח שאחוז גבוה היה מה שהיום נקרא "אומנויות לחימה", עם סרטים כמו זה

או סרטי רומאים, כמו זה שבכיכובו של ג'וליאנו ג'מה הבלתי נשכח (בעצם, מישהו חוץ ממני עוד זוכר אותו? הוא שיחק גם בסרט של ויסקונטי!)קולנוע גלאור בתמונה מטה הפך קולנוע מירון בזמן שצולם

גלאור לשעבר, מירון בהמשך. צילום- שרון רז (אתר "אדריכלות נעלמת", בלוג "נטוש", בלוג אינדקס "בתי קולנוע נעלמים בישראל")

קולנוע מירון עבר עם הזמן ממרתף קולנוע עצמון (בתמונה מטה) אל האולם שקולנוע גלאור אכלס בעבר, בבניין נפרד משמאל לקולנוע עצמון.

קולנוע מירון

לקולנוע אוריון (ברחוב הרצליה, מספר 2 במפה מעלה), הלכתי פחות, בעיקר בגלל הפושטקים. שם גם לא תמיד היו שני סרטים בכרטיס אחד, אבל היה שם פלאפל טוב, וחנות בולים בתוך מבנה גרם המדרגות שהוביל אל הקולנוע. מבנה קולנוע אוריון נהרס והיום יש שם מגרש חניה. הפלאפל באותו השם עדיין קיים מצידו השני של רחוב הרצליה, אך כבר לא ברמה של דוכני פלאפל דהיום כמו נאמר שני סניפי פלאפל הנשיא, או פלאפל הזקנים. בשנים בהם הלכתי אליו, בתחילת שנות השבעים, הוא הציג בעיקר מערבונים, חלקם אף איכותיים, כמו למשל זה, עם שלושת כוכבי הספגטי הנשכחים: תומס מילאן, פרנקו נרו וג'ק פאלאנס!

בתקופה בה צולם הבניין בתמונה מטה, הוא עבר להציג בעיקר סרטים "כחולים" שבסטנדרטים של היום לא היו נחשבים אפילו תכלת בהיר, שניים בכרטיס אחד.

האם הפסדתי ידע לימודי כלשהו בבקרים שבהם הייתי שם? לא חושב. מצד שני, הסרטים בהצגות הבוקר בהחלט אפשרו לי לכייל את הסקלה לסרטים שראיתי בערבים, במקומות כמו מועדון הסרט הטוב ופרספקטיבה, סרטיהם של ברגמן, פליני, אנטוניוני וגודאר (כן, כמו בשיר..) . אם אתה לא רואה את הזבל, איך תדע מה טוב?

וחוץ מזה, ברוס לי הוא עדיין הגדול מכולם בעיני, רק שהפוסטר שלו כבר דהה וכבר לא תלוי אצלי בחדר…

ברוס!

8 מחשבות על “הצגות בוקר

 1. עם כל הכבוד לבתי הקולנוע בחיפה (ויש כבוד…) אף אחד מהם לא התקרב לקרסוליים של קולנוע סמדר במושבה הגרמנית בירושלים. שם אמנם היו מוכרים 2 סרטים (בעיקר מערבונים) בכרטיס אחד רק ביום ששי בצהריים (לפני כניסת השבת) אבל הגודל של האולם בצרוף השיפוע שלו אפשר לך לגלגל בקבוק טמפו מזכוכית מהשורה האחרונה ועד שהוא היה מגיע למטה היה עובר יותר מחצי סרט. תודה שמוסיקת רקע כזו לא ליוותה אותך בבתי הקולנוע בחיפה ותו לא.

 2. לא יכולה שלא להגיב, כתל-אביבית שגדלה באזור בוגרשות. המקום היה מסומן בטבעות-טבעות של בתי קולנוע, מזנים שונים, בית-העם הקייצי שבו הוצגו סרטים הודיים וניתן היה להתפלח אליו. גן רינה שהיה קייצי או חורפי ובו הוצגו מיטב הסרטים של חוזליטו, פריז – שוודאי ביקרת בו ועוד-ועוד רבים וטובים שנעלמו כשהתחילו הקומפלקסים..
  אני מצרפת קישור לרשימה הנבחרת שוודאי תעלה זכרונות אישיים אצל חלק מהקוראים:
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%91%D7%AA%D7%99_%D7%A7%D7%95%D7%9C%D7%A0%D7%95%D7%A2_%D7%91%D7%AA%D7%9C_%D7%90%D7%91%D7%99%D7%91

 3. פינגבק: מי נפתוח | דרכי עצים

 4. המפה היא מהתערוכה? לא הספקתי לראותה לצערי אבל אני יודע על כל בתי הקולנוע בחיפה שצילמתי את רוב רובם אם לא את כל אלו שעדיין עומדים, כידוע לך.
  אתה יודע שצריך לתת קרדיט, ולשאול לפני כן רשות, כשאתה משתמש בצילומים של אחרים, מהרשת.
  שני צילומים כאן אצלך הם בוודאות צילומים שלי, של חן ושל מירון, ואני לא אוהב שמשתמשים בצילומים שלי ללא ידיעתי וללא כל קרדיט. אז אנא הסר אותן או תקן ותן קרדיט, תודה.
  קולנוע חן- "צילום- שרון רז (אתר "אדריכלות נעלמת", בלוג "נטוש", בלוג אינדקס "בתי קולנוע נעלמים בישראל")"- כך יהיה הקרדיט על זה:
  http://www.disappearing-architecture.co.il/archive_inner.asp?area_id=50&sub_area_id=67&type_id=6
  קולנוע מירון- "צילום- שרון רז (אתר "אדריכלות נעלמת", בלוג "נטוש", בלוג אינדקס "בתי קולנוע נעלמים בישראל")"- כך יהיה הקרדיט על זה:
  http://www.disappearing-architecture.co.il/archive_inner.asp?type_id=6&area_id=50&sub_area_id=137&index=8

 5. קיבלתי את תגובתך לפוסט שלי, גם אם באיחור של כמה שנים, תודה.
  אם כבר התייחסת לתערוכת בתי הקולנוע, יכולת לציין את האוצרת בשמה, עינבר לקס דרור, ולא בתואר המבזה שהצמדת לה. וגם להוסיף שאני היועץ המדעי של התערוכה, אבל ניחא
  עניין אחר: אודה לך אם תוריד מהפוסט שלך את תצלום קולנוע אוריון. עותק יחיד שלו נמצא ברשותי, לא העברתי אותו לשימושו של איש, וכל הסימנים מעידים כי הורדת אותו מהפוסט הזה שלי: http://davidshalit.wordpress.com/2007/04/11/%D7%A9%D7%A0%D7%99-%D7%A1%D7%A8%D7%98%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%9B%D7%A8%D7%98%D7%99%D7%A1-%D7%90%D7%97%D7%93/

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s