סימנים דהים


הסביבה שלנו ממש רוויה בסימנים. סימנים הממקמים אותנו בעולם, ומאפשרים לנו לדעת איפה אנחנו ואיך להגיע למקום אליו אנו רוצים להגיע. יש כל כל הרבה סימנים שברוב המקרים אף אפשר להסתדר מצוין בלי מפה, קל וחומר בלי מערכת נווט לוויני. ועל כך, כבר הרחבתי די בשתי רשומות: המפה והטריטוריה וציוניוני הדרך.

לטוב ולרע, הסימנים האלה הולכים להיעלם, לדהות והתפוגג כמו מערכות אחרות שאיבדו את תועלתן, שאבד עליהן הכלח (מה זה הכלח הזה?). כמו שכבר אין בצידי הדרכים תחנות בהן אפשר להשקות ולהאכיל את הסוסים, כך יעלמו מן הנוף גם שלטי ההכוונה והמיקום.

כאשר לכל אדם יש מכשיר טלפון נייד בכיסו, והמכשיר אומר לו בדיוק איפה הוא נמצא ולאן לשים את פניו, מה החפץ בכל אותם מאות הדונמים של שלטי אלומיניום ופלסטיק המצטופפים מול עינינו ואומרים לנו למשל שהבית שלפנינו הוא מספר 27 ברחוב הרצל. כאילו שאנחנו לא יודעים…

או אותו השלט בקומה השניה המגלה את עינינו שיש שם בונה כינורות ששמו מנדל, (שאגב נפטר כבר לפני שנים ואיש לא טרח להסיר את השלט). הרי אנו כבר יודעים איך למצוא את בונה הכינורות הקרוב.  ידענו עוד לפני שיצאנו מהבית. אין אנו הולכים ברחוב, כינורנו בידינו, מחפשים מישהו שיתקן אותו לפי השלטים על חזיתות הבתים.

תוך זמן לא רב, נוכל אפילו להסתכל "דרך" מסך הטלפון אל העולם, וספציפית, אל הבית שמולנו, ועל גבי חזית הבית נראה איפה בדיוק  ממוקמת חנותו של בונה הכנורות, אחרי שמערכת הנווט כבר הביאה אותנו עד הבית בלי להזדקק לשום שלט בדרך. קוראים לזה Augmented Reality וזה ממש לא מסובך למימוש. זה מסוג הדברים שכבר הוכחו בקנה מידה קטן לפני שנים והולכים לקרות בכל מקום תוך מספר קטן של שנים. ולא רק זה, גם נוכל לראות על המסך מה חשבו הלקוחות הקודמים של בונה הכינורות על שרותיו, וכמה אמור לעלות לנו לתקן את המותחן השבור.

יש אינספור שימושים ל Augmented Reality ומערכות מיקום ונווט בכלל, אך המשותף לכולם הוא שהם מייתרים את השלטים והסימנים שבעולם האמתי, וגורמים להגירת כל מערכת המסמנים הזו אל העולם הווירטואלי. נכון שהעלמות השלטים הפיזיים תגדיל את תלותנו במערכת הלוויינים התלויה מעל לראשנו וברצונה הטוב של ממשלת ארצות הברית המתפעלת אותם ומאפשרת לנו לנווט בעזרתם. אבל את אותו הדבר אפשר גם לומר על רשת האינטרנט ושרתי חברת גוגל. אין דרך אחורה.

כמות הרעש החזותי שתיעלם מעולמנו עם השלטים היא אדירה. יהיה לנו הרבה פחות צפוף בעיניים. יש סיכוי סביר שגם חלק גדול משלטי הפרסום יהגרו לעולם הווירטואלי וייעלמו גם הם משדה הראיה שלנו, וזה יהיה ממש לא רע. המאמץ שמוחותינו משקיעים בהתעלמות  לא מודעת מכל הרעש החזותי (והקולי) הזה הוא ניכר, והעלמות השלטים תגרום לנו להיות קצת פחות עייפים בסופו של יום.

אבל זה בהנחה שנצליח להתמודד עם הצפת החושים בעולם הווירטואלי….

3 מחשבות על “סימנים דהים

  1. לא תמיד רעש (חזותי ואחר) הוא מענה לצורך. לכן לא בטוח שהיעלמות צורך תוריד את רמת הרעש. אבל אם זה אכן יקרה, אולי יהיה בזה פיצוי מה על ההכרח הלא מלבב של להסתכל על העולם "דרך" הטלפון.

  2. ואני חושב, שכמו הרבה דברים אחרים, ייקח לזה הרבה יותר זמן ממה שנדמה. צריך כל הזמן לזכור, שהעולם הדיגיטלי ווירטואלי שחודר לחיינו בעצמה ובמהירות גדולים כל כך, הוא עדיין נחלתם של מיעוט (בוודאי באופן הצריכה שאתה מתאר) ותעבורנה עוד שנים רבות עד אשר השימוש בו יהיה נגיש וופשוט לרוב האנשים כך שאפשר יהיה לוותר על ה"עולם הישן" (גם את הטלוויזיה הספידו כבר לפני כמה עשורים). כשזה כבר באמת יקרה אני מעריך שעוד מאד נתגעגע אל ה"סימנים" הישנים מאחר ועם כל הרעש יש בהם משהו אמיתי.

    • אני מעריך שאנשים ימשיכו לשים שלטים בגלל נוסטלגיה ואולי כאלמנט קישוטי. אך הערך הפונקציונלי יעלם.
      בעולם השלישי, אין כמעט שילוט מלכתחילה, ולעומת זאת הטלפון הסלולרי חדר עמוק ורחב. שם גם הסלולרי ייתר את הקווי, ואין איש טורח כלל לספק תשתית טלפון קווי. זו טכנולוגיה של האתמול.

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s