חדשות מעלון הנוטע


עם הצטרפות העמותה לפרות אקזוטיים, שעם הנהלתה אני נמנה, לארגון מגדלי הפרות, התחלתי לקבל הביתה את "עלון הנוטע", עיתון ארגון מגדלי הפרות. מהעיתון הזה, המופיע כבר זה 62 שנים, למדתי הרבה דברים מעניינים.

העיתון, אותו אפשר לקרוא באתר ארגון מגדלי הפרות, מופיע אחת לכמה חודשים, ומשלב חדשות מענף הפרות יחד עם מאמרים מדעיים למחצה. הגיליון האחרון מוקדש לוועידה הארבע שנתית של הארגון, שהייתה באוקטובר, אך המהדורה המקוונת עדיין לא באתר – היא בפיגור אחרי המהדורה המודפסת. אבל כן יש באתר גיליונות קודמים עם כותרות מפתות כמו: "גפן, ענבים, יין וכל מה שביניהם", "בננה ושקד ומה שביניהם" ו "שזיף זה מטריף".

והנה כמה דברים שלמדתי מהגיליון האחרון, שכותרתו: "תנו לחקלאות לשאת פרי"

 • ששלושה תפוחים שינו את העולם: זה של חווה אימנו, זה של איזק ניוטון וזה של סטיב ג'ובס. (מישהו פה קצת נסחף…)
 • שבענף הפרות שב"מועצת הצמחים", גוף השונה ממועצת מגדלי הפרות, יש "שולחנות", והשולחנות האלו עוצבו לפי מסורת אבירי השולחן העגול – שולחן לכל פרי.יש שולחן שזיף ושולחן שזיף אירופי. יש שולחן תמר, ויש שולחן משותף לפיטאיה, פסיפלורה וקובו. כל שולחן אחראי על מספר נושאים בתחומו, כמו איקלום זנים חדשים, מו"פ, נושאים שיווקיים ועוד.
 • שלשרת החקלאות, הגברת אורית נוקד, מסיעת עצמאות, יש דופק. לראיה  – היא נאמה בכנס, ואפילו דגלה בהדברה ביולוגית על חשבון הדברה כימית.
 • גם חבר הכנסת לשעבר ממרץ, אבשלום וילן עדיין בסביבה (למקרה שתהיתם), והוא כרגע "מנכ"ל התאחדות חקלאי ישראל". עוד גוף, ועוד ג'וב. והוא "יפעל לצמצום פערי התווך" של תוצרת חקלאית.
 • שהמגדלים "מצטרפים למחאה החברתית", אך מתנגדים בתוקף לחשיפה ליבוא כדי להוריד מחירים.
 • שהדרים הם עדיין הענף עם שטח הגידול הגדול ביותר בארץ, עם 175,000 דונם, מתוך 815,000 דונם של מטעים בארץ. אחריהם (בשטח) ענבים ליין עם 65,000 דונם ואבוקדו עם 58,000 דונם.
 • שהדבר הגדול הבא בזיתים הוא לגדל אותם במדבר ולהשקות אותם במים מליחים. ולמסוק את הזיתים בקטפת מכנית.
 • שאנשים מוכנים לשלם פי 10 על תמרים, אם קוראים להם "מג'הול".

ועוד ועוד..

5 מחשבות על “חדשות מעלון הנוטע

 1. ואני לתומי חשבתי שההדרים כבר ירדו מגדולתם אצלנו. נדמה לי שסיפרו שהם זוללי מים, ולכן מצבם קשה. כנראה לא הקשבתי בתשומת הלב הראויה.
  איך שלא יהיה, לדעתי: דקל-נור יותר טעים.

 2. שלום,
  א. עלון הנוטע יוצא לאור מדי חודש כבר 66 שנים – ולא כפי שכתבת – 62 שנה, אחת לכמה חודשים. זה חשוב. לדעתי אין עוד עיתון בארץ ששרד תקופה כה ארוכה וידו ממשיכה להיות נטויה.
  בברכה, אסתי, העורכת

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s