הסכר על נהר Turkwel


תוך כדי תרגום מאמר לאתר מקום גלובלי, על בניית הסכר ההידרואלקטרי הגדול בעולם, בשיתוף פעולה בין דרום אפריקה וקונגו, נזכרתי בסכר שעל נהר ה Turkwel בקניה בו ביקרתי בחודש יוני השנה.

אחרי שגמרנו עם סקר ההיתכנות לפרויקט ההשקיה בקפוטיר, בחבל הטורקנה אשר בקניה, עליו סיפרתי ברשומה על נהר המלמלטה, נסענו אל הפרוייקט ההידרואלקטרי במעלה הנהר כדי לברר כמה מים הם משחררים מהסכר בכל עונה, ולשאול האם הם יהיו מוכנים להתחייב לשחרר כמות מים מינימלית בכל זמן שתספיק לצרכיי פרויקט ההשקיה המתוכנן.

הסכר משחרר מים צלולים, שכן כל הסחף שבאדמה שוקע אחרי הסכר, על חומרי ההזנה שבו. כחמישה קילומטרים מעל הכפר קפוטיר מתאחדים המים הצלולים של ה Turkwel עם המים האדומים של נהר ה Weiwei והופכים לנהר המלמלטה. ובנקודה בה מתוכנן הפרויקט, המים כבר עכורים מכדי לשמש להשקיה בטפטוף ולכן הפתרון שנבחר היה השקיה בהמטרה. במעלה הנחל, כן מתוכנן פרויקט נוסף של השקיה בטפטוף המבוסס על מי ה-Turkwel הצלולים לבדם. פרויקטים במורד הזרם מאיחוד הנהרות הרוצים השקיה בטפטוף יכולים להוביל מים צלולים בצינור מהנקודה שמעל מפגש הנהרות

הסכר מופעל על ידי Kengen, חברת יצור החשמל של קניה, המופרדת מחברת חלוקת החשמל של קניה, וליד הסכר ממוקמים המשרדים של הסכר, שנבנו בסטנדרט גבוה על ידי אותה החברה הצרפתית שהקימה את הסכר. ולשם נסענו כדי לברר. כמובן שלא קיבלנו שם שום תשובה מועילה, והפנו אותנו הלאה, אל משרדי KVDA , הרשות הממונה על פיתוח האזור  (Kerio Valley Development Authority).

הכפר שליד הסכר, שם ממוקמים המשרדים, נראה כמו קאונטרי קלב, עם מגרשי ספורט, ברכת שחיה, מועדון, מסעדה ושנים עשר חדרי אירוח ממוזגים. הוא בן פחות מעשרים שנה, ולמרות הבניה האיכותית סובל מהזנחה קשה. את השרותים שבמשרדים ניקו לאחרונה ב 1991 בערך, כשהצרפתים עוד היו שם. אבל, כיוון שכבר היינו שם, "עקצנו" גם סיור מודרך בפרויקט.

תפוקת השיא של הסכר היא 106 MW, כ 10% מתצרוכת החשמל של קניה. תפוקה די זניחה לסכר כה גדול, עם אגם כה גדול מאחוריו, שהצריך פינוי 800 אנשים ונזק לא מבוטל לסביבה. רוב תפוקתו מוסעת על קו מתח עילי של 220 אלף וולט למרחקים ונמכרת לאוגנדה ולאזורים העירוניים של קניה. בחבל טורקנה שבו נמצא הסכר אין למעשה אספקת חשמל. בעיירה הסמוכה לסכר, Kainuk שבה התאכסנו, יש אספקה לא סדירה של חשמל, ואני לא בטח שהיא מגיעה מהסכר. למלון בו התאכסנו סופק החשמל למספר שעות מגנרטור הונדה מיטלטל קטן.

את הסכר בנתה חברה צרפתית, במימון סיוע החוץ הצרפתי. הצרפתים התנו את המימון לפרויקט בכך שחברה צרפתית תבנה אותו. הם גם היו מוכנים לדחות את תחילת החזר החוב בעשר שנים, אך לא לוותר על ריבית המשקפת את דרוג האשראי של הלווה. את החוב על הסכר, ימשיכו להחזיר גם ניניי הנינים של של תושבי קניה היום.

גובה הסכר הוא 153 מטרים, ואורך שפתו העליונה 150 מטרים. אסור באיסור חמור לצלם את הסכר, אך כיוון ש Kengen מפרסמת את תמונתו באתר שלה, חשבתי שלא נורא אם אפרסם גם את זו שאני צילמתי… אגם הסכר מכיל 1,641,000,000 m³ והוא מקום יפה, עם פוטנציאל תיירותי ניכר, אך לא מנוצל.

הפרויקט היה אמור לפתח את כל האזור כולל מפעלי השקיה, חקלאות, דיג באגם, תיירות ונופש. מכל זה, יש רק מספר קטן של דייגים משבט הלואו (שבט הדייגים מאגם ויקטוריה – השבט של ברק אובמה האב) הדגים בסירות עץ מטולאות באגם.נהגנו קנה שם דגים, והוביל אותם בשיטת הקירור הנהוגה בקניה:

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s