אפריקה


סבא שלי נהג לקרוא לכל מיני אנשים (גם עם הגיעו מצפון אפריקה) אזיאטים. אבל קשה לי לחשוב על תושב יבשת אסיה כלשהו, יהיה זה סיני, הודי, או סבא שלי, שיגדיר את עצמו אסייתי. רק תושבי שתי יבשות מגדירים את עצמם על פי היבשת: אוסטרלים ואפריקאים.

כן אומרים (למשל בארה"ב) על מישהו שהוא asian. אבל מתכוונים שהוא מלוכסן, לא שהוא ישראלי, עיראקי או הודי.

כן אומרים על מישהו שהוא american, אבל לא משתמע מזה שהוא ברזילאי למשל, או קנדי. american הוא מילה נרדפת לתושבי מדינה אחת ביבשת אמריקה. לא הגדולה ביותר בשטחה ולא במספר תושביה – ארה"ב. כשתושבי ארה"ב, המנכסים לעצמם את היבשת כולה, אומרים: "be american, buy american" הם לא בדיוק מתכוונים לזה שתושבי גואטמלה יקנו מוצרים מהונדורס.

האם יש מצב שמישהו יגיד על עצמו שהוא אירופאי? יתכן. אולי בהקשר לזה שיש לו דרכון אירופאי או שהוא חי באיחוד האירופי. אבל גרמנים וצרפתים, איטלקים וספרדים, לא ממש מזדהים עם היבשת ולא רואים את עצמם כ"אירופאים", אלא רק כיש להם צורך לבדל את עצמם, בעיקר מתושבי שאר העולם, המנסים להגיע אליהם בסירות רעועות להפוך אירופאים גם הם. (האם הם ירצו להמשיך ולהגיע אם השערים היו נפתחים והם היו הופכים הרוב הדומיננטי?)

זה שתושבי יבשת אוסטרליה רואים עצמם אוסטרלים ברור – זו יבשת שהיא גם מדינה. אבל יבשת כמו אפריקה, עם עשרות מדינות השונות זו מזו כמעט בכל פרמטר אפשרי, עדיין זוכה להתייחסות כיחידה אחת, ורוב תושביה, באופן די מפתיע, רואים את עצמם כ"אפריקאים".

למה בעצם? למה כשהגעתי לקניה, היה לי טבעי לכתוב בקיר שלי ב facebook משהו כמו:
"Hi from Africa"? הרי בסך הכל הגעתי למדינה אחת מתוך חמישים. לא הייתי מעלה בדעתי לכתוב
"hi from Europe"  או "hi from Asia". (אבל לא הייתי חושב לכתוב "Hi from Africa בהגיעי למצרים, או מרוקו…).

ספרים המספרים אל חוויות מקניה, (וקניה בלבד), של נשים שחיו שם, כמו כמה ספרים שקראתי לא מזמן: "חלמתי על אפריקה" של קוקי גלמן ו out of africa של Karen Blixen  מדברים על אפריקה כישות. כמשהו שהן התאהבו בו. ועדיין – למה שם הספר הוא לא "חלמתי על קניה"? (לפחות במקרה של  Karen Blixen  קניה כמדינה לא הייתה עדיין קיימת ב 1913. זו הייתה מזרח אפריקה הבריטית). ספרה של תמר גולן "אפריקה אפריקה", עכשיו על השידה לצד המיטה, עוסק בתמר גולן והרפתקאותיה במדינות אפריקה השונות, ושם השם אולי מתאים, אך גם תמר גולן רואה את אפריקה לא רק כיבשת אלא גם ובעיקר כישות.

עדיין, המושג הזה, של יבשת כמקשה אחת, בעלת אופי יחודי הוא משהו שלא רק קיים רק בעולם המושגים של הקולוניאליסטים האירופאים. הוא קיים גם אצל תושבי אפריקה עצמם. נכון, הרבה פחות אצל יושבי צפון אפריקה, אך רוב תושבי אפריקה ה"שחורה" כן מזהים את עצמם כ"אפריקאים".

יתכן שהמתיישבים מאירופה פשוט הצליחו להנחיל את המושג הזה בהצלחה גם לאפריקאים עצמם. יתכן שזה קשור ל פאן-אפריקניזם מבית מדרשו של Kwame Nkrumah, ניסיון שלא באמת צלח להגדיר מין ישות תרבותית-מדינית כלל אפריקאית, אבל שהותיר אחריו מין זהות אפריקאית עמומה שכזו שאנשים נתלים בה בהעדר זהות מדינתית של ממש.

יתכן שצבע העור, השונה מצבע העור של כמעט כל תושבי היבשות האחרות (למעט האוכלוסייה הדרוידית של דרום הודו ותושביה הילידים של אוסטרליה ופפואה), גורם להם לראות את עצמם כקבוצה אחת, נבדלת מהשאר, בעלת זהות מובחנת? תנועת ה negritude (כושיות) גרסה זאת במוצהר ובאופן אידאולוגי. מה שתומך בסברה זו הוא שתושבי צפון אפריקה לא נוטים לזהות את עצמם כאפריקאים, וצבע עורם הבהיר מעט יותר גורם להם לבדל את עצמם משאר אפריקה.

ואולי זה בגלל שרוב המדינות באפריקה הם לא באמת ישויות טבעיות אלא ישויות מלאכותיות שנוצרו על ידי המעצמות הקולוניאליות? למעט אתיופיה ומדגסקר, גבולותיהן של רוב המדינות באפריקה שורטטו על ידי פקידים בלונדון, פריס או בריסל. וכמעט כל אחת מהן היא אוסף מקרי של שבטים שקובצו להם יחדיו בגחמה ביורוקרטית של פקידים בממשל הקולוניאלי.

קניה לדוגמה: יש בה 54 שבטים (תלוי מי שואלים, המספר נע בין 30 ל 60), ורוב האנשים שפגשתי מזדהים בעיקר על פי השבט (למשל "אני קיקויו") או על פי היבשת (אפריקאי) לפני שהם רואים את עצמם כקנייתים. הם אפילו מגדירים את עצמם לפעמים כ east africans, מין ישות המתהווה כעת הכוללת את קניה, אוגנדה, טנזניה ומלווי, ואולי יש לה גם איזה בסיס היסטורי ממשי (מעבר ל british east africa).

למה זה חשוב? כי זה התגים האלה, שלא באמת אומרים הרבה, דרושים לאנשים, כפי שכבר גרסתי ב מי אתה.

3 מחשבות על “אפריקה

  1. מאיר עיניים. התיוג כנראה חשוב, אך זה לא עונה על השאלה למה נבחרות תגיות כאלה ולא אחרות.

  2. הפוסטים שלך מאד מעניינים וכתובים לעילא.
    ו-
    איזה כיף זה לבוא לישראל ולרדת על אחרים לשם שינוי, אה?? ככה עשו גם הורי. אז הבלגתי. מה לעשות, אחכ באן המרוקאים, ואחכ הרוסים, כמו במערכון של איינשטיין ואורי זוהר עם אלה שנישקו את אדמת המולדת ומיד עיקמו ת'אף כשראו מי בא לפניהם

  3. פינגבק: Négritude | דרכי עצים

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s