על תוחלת החיים של זכרים


ראיתי את הסרטון על השמדת האפרוחים הזכרים, וחשבתי שיחסית לאפרוח זכר מזן לגהורן, היחס בין תוחלת החיים של גברים ונשים הוא לא כל כך נורא.

נשים חיות בין 7-19% יותר שנים מגברים (3-12 שנים יותר)  – תלוי בארץ. זה גרוע מבחינתי כגבר, אך שמחתי לגלות ש-70% מהסיבות להפרש נמצאות בשליטתי. (איך? בהמשך).

אז מה המצב אצל בעלי החיים שמהם יש לבני האדם תועלת כלכלית?

תרנגולות מזנים המיועדים להטלת ביצים כמו לגהורן: יש אי שיוויון מסוים.
הזכרים חיים 0 ימים. עם בקיעתם מהביתה האפרוחים ממויינים לזכרים ונקבות, והזכרים מושמדים מיד, בדרך כלל על ידי מעיכה וטחינה בעודם חיים. תרנגולות נקבות זוכות לחיות כשנתיים (100-130 שבועות), בדרך כלל בלולי סוללה בהן חייהן הם לא ממש חיים. תוחלת החיים הטבעית של תרנגולות היא 6-7 שנים, אך כל ירידה קלה בקצה ההטלה (ביצה אחת ביום!) גורמת לשילוח התרנגולת להשמדה, בגיל ממוצע של שנתיים. בשרה של המטילה אגב הוא לא טעים ולכן בדרך כלל עושים ממנה מזון לבעלי חיים (כולל מזון תרנגולות…). יחס תוחלת החיים בין זכרים ונקבות במטילות: אינסוף.

אפרוח זכר שהומת בגז. צילום: פסי גירש

אפרוח זכר שהומת בגז. צילום: פסי גירש

תרנגולות לבשר (פטימים): פותחו במיוחד לגידול מהיר, במיוחד של בשר החזה. גם הזכרים וגם הנקבות חיים אותו זמן – אבל זמן קצר: 6-7 שבועות (במקום 6-7 שנים באופן טבעי). אחרי כן קצב הגידול מואט ויורדת התועלת הכלכלית מהמשך האכלתם.

פרות המיועדות לחלב: חייבות ללדת עגלים מדי שנה כדי לשמור על תפוקת חלב. את העגלים הזכרים מפטמים בתחליף חלב עד גיל 5 חדשים ואז שוחטים. את הנקבות מגדלים לחלב עד גיל 4 שנים (במקום 20 שנה באופן טבעי). אחרי 3-4 לידות יורדת התפוקה והפרה נשלחת לשחיטה. 20% מבשר הבקר הנצרך בעולם הוא בשר פרות חולבות שנשלחות לשחיטה. אצל פרות חלב הנקבות חיות אם כך פי 9.6 חודשים מהזכרים.
מסקנה – גם מי שרק שותה חלב או צורך את מוצריו אחראי להמתת מאות מליוני עגלים ופרות מדי שנה.

אצל הבקר לבשר, תוחלת החיים זהה, פרט לפרות לריבוי. פרי ההרבעה מומתים אחרי שנה, שכן "קשה" לנהל אותם מגיל שנתיים ואילך.

טוב – עד כאן אצל בעלי החיים שאנחנו מגדלים. מה לגבי בעלי החיים בטבע? האם גם שם יש אי שיוויון?

ובכן כן. שם אמנם אי השיוויון קטן מאשר אצל בעלי החיים המבוייתים, אך עדיין קיים, וגם שם הוא לרעת הזכרים.

אריות זכרים חיים פחות שנים מלביאות. אנטילופות זכרים חיים פחות מאנטילופות נקבות וכו. למעשה, אי השוויון נשמר אצל כל בעלי החוליות (כולל כמובן בני האדם).

אי השיוויון גדול יותר אצל בעלי חיים פוליגמיים מאשר בבעלי חיים מונוגמיים. אצל בעלי חיים החיים בעדר, אין צורך ביולוגי בזכרים שאינם זכרים שליטים. ברגע שזכר איבד את יכולתו להרביע נקבות, אין יותר צורך בהישארותו בחיים. הנקבות כן צריכות להישאר בחיים כדי לגדל את הצאצאים ולהיות מורבעות על ידי הזכר הבא. הזכרים (אריות למשל) מורחקים מהעדר, וסיכוייהם למות כשהם לא חיים בעדר עולים פלאים. יותר מ- 50% בכל שנה.

המנגנון הזה מבטיח מספיק שונות גנטית בין הצאצאים. קיצור החיים של זכרים מאפשר לזכרים נוספים לתרום למאגר הגנים של העדר. יותר על זה – כאן.

תוחלת החיים של זכרים קצרה יותר אם כן משתי סיבות:

 • האחת – הסיכוי של זכרים מבוגרים למות גדול משל נקבות מבוגרות (מודרים מהעדר…)
 • השניה – קצב התבלות האורגניזם (senescence) אצל זכרים גדול משל נקבות.

ולמה קצב התבלות האורגניזם שונה אצל נקבות וזכרים? אצל בעלי חיים מסבירים את זה בסלקציה חלשה יותר לאריכות ימים אצל זכרים מנקבות (פחות חשוב לשרידת בגזע).

אצל בני האדם, ההסבר הזה לא מוזכר. יתכן שבגלל שאנחנו נוטים להדחיק את היותנו פשוט בעלי חיים.

אז מה ההסבר המקובל ליתרון באורך החיים של הנקבה האנושית? ההסבר עד לא מזמן היה אסטרוגן, וההגנה שהוא כביכול מקנה לנשים מפני התקפי לב. הסבר זה די הופרך בשנים האחרונות.

ההסבר המקובל (מחקר ליידן) היום הוא הווסת. נשים בגיל הווסת סובלות ממחסור מתמיד בברזל (יחסית לגברים) אותו הן מאבדות עם דם הווסת (או בלידה). רמת הברזל אצל נשים בגיל הפוריות דומה מאד לזו של צמחונים – גם גברים. ואכן – אצל צמחונים כמעט ואין הבדל משמעותי בשכיחות התקפי הלב בגילאי 50-75 כמו שיש אצל אוכלי בשר. אצל לא צמחונים בגיל 75 ואילך שכיחות התקפי הלב כבר די דומה בין גברים ונשים.

יש גם הסברים נוספים, האחראים לחלק קטן בהרבה מההבדל בתוחלת החיים. עודפי הטסטוסטרון בגילאי 25-35 גורמים לגברים לקחת סיכונים שנשים לא לוקחות, סיכונים שמקצרים את חייהם. כמו למשל לרכב על אופנוע, או לנסוע למצריים…אך גם הסיכוי לנטילת סיכונים אלו הוא ענין תרבותי / חברתי, ושונה בחברות שונות. כלומר – גם זה בשליטתנו.

טוב – אז כנראה שזוגתי שתחייה תצטרך להסתדר כמה שנים בלעדי, וזה מבאס. אבל  השנים האלו שאני אחסיר יהיו ממילא השנים הפחות מלבבות..

ויחסית – מצבי עדיין יותר טוב מאפרוח לגהורן או עגל חלב.

גם היותי בעל חוליות מונוגמי משפר את מצבי יחסית לבעלי חוליות פוליגמיים, כמו למשל בדואים, קניאתים או אריות.

וזה שאני צמחוני עובד לטובתי.

וזה ששרדתי כבר את גיל עודף הטסטוסטרון גם לא מזיק.

ואם אני משווה לארצות אחרות, ישראל היא מקום לא רע לגברים. מקום שמיני בעולם בתוחלת חיים, ונשים חיות בה רק 5% יותר מגברים 🙂

בבלרוס למשל, מקום 117 בעולם, נשים (75.2) חיות הרבה יותר, 19% יותר מגברים (63.1)! אולי זו הסיבה שאיווט ליברמן מבלה בה את חופשותיו?

והארצות בהן גברים חיים יותר מנשים? זימבבואה (44.1 שנים) וסווזילנד (39.8 שנים). שם כבר הייתי מת…

18 מחשבות על “על תוחלת החיים של זכרים

 1. יש לי הרגשה שהגיל מתחיל להטריד אותך… עם זאת אתה לא ממש נחקר "טיפוסי", או שאפשר להגדירך לפחות יוצא דופן בסטטיסטיקות – אצלך למשל רמת ההרפתקנות לא נמצאת ממש ביחס ישר לרמת הטסטוסטרון, או שלחילופין רמת הטסטוסטרון אצלך לא תואמת את המצופה לפי גילך… אתה אמנם צמחוני אבל מה עם תאוות המתוק?
  ואל תשכח את הזוגיות המונוגמית יוצאת הדופן שלך – לא כל אחד זוכה לכזו. וחוץ מזה תזכור שלא אורך החיים קובע אלא איכותם, ונראה לי שההתנהלות שלך היא לכיוון הנכון.

  • לגבי תאוות המתוק – זה די בשליטה אצלי. אחרי חודש בקניה בהם לא היה לי שום דבר מתוק זמין, וגם לא קפה, אני חושב שרמת ההתמכרות שלי לשניהם ירדה פלאים. מקווה שלא תעלה חזרה.

 2. אני חושבת שאי השיויון שקיים בין נשים לגברים לאורך רב חייהם ושסיבותיו תרבותיות חמור בהרבה מכמה שנים, לרב חולניות, בסוף.

   • אני קוראת בד"כ בזריזות. מה שגורם להרבה אינפורמציה לעבור לי בזריזות, ולא פעם אני מחסירה הרבה. לעומת זאת קטעים קצרים, נקלטים או שאינם נקלטים.
    והפעם הם נקלטו אצלי, בחיוך, וחילחלו.
    אז, אהבתי את מה שכתבת בעיקר בגלל שמה שכתבת היה טריגר, לתגובות שאני זוכרת עד עכשיו, ונהנית להיזכר בהן 🙂

 3. למרות ההתחלה המורבידית של הפוסט הזה , הצלחת לסיים אותו בנימה אופטימית…
  ומה דעתך על טבעונות?

  • ההתחלה של כולנו מורבידית. הרי כבר נאמר שהחיים הם מחלת מין קטלנית. הם מועברים במגע מיני ותמיד מסתיימים במוות..
   ולגבי טבעונות – הלוואי והייתי מסוגל. נראית לי דרך החיים הנכונה. אולי בהמשך אצליח גם מזה להיגמל.

   • אני כבר 5 חודשים טבעונית. אני, בתי, ובני (22, 16). מהפך אמיתי בחיינו. האסימון נפל לנו, ומאז החיים יותר נקיים וטהורים בשבילי. חתכנו בבת אחת, וממש קל לנו, ללא כמיהה, ללא צורך וללא חשק לשום מוצר מן החי.

 4. יש לי הרגשה שבכלל זכרים הם תקלה אבולציונית. בעצם הזכר מהווה מכניזם לשכפול גנטי יותר מוצלח של הנקבות. אבל לקחת מכניזם ולהפוך אותו לבן זוג לכל החיים זו כבר היסחפות.
  גם המונוגמיה יוצרת מאזן מפוקפק מבחינה אבולוציונית. מצד אחד הזכר מסייע בעול גידול הילדים וזה טוב להישרדות המין, אבל מצד שני ההתקדמות האבולוציונית שהייתה קשורה עם הסלקציה הנקבית של הזכרים המועדפים – למעשה נבלמה. במידה מסויימת היא נסוגה כי למשל אצל המין האנושי דווקא האוכלוסיות החלשות מתרבות יותר מהר.
  דווקא לאחרונה מסתמן מוצא מעניין – באמצעות בנקי זרע. מסתבר שרוב מוחלט של הנשים בוחרות את אותם 10-15% מהקטלוג (יפים, גבוהים, חכמים, נחמדים, בריאים, עיניים כחולות, שער מלא….) ותוך כמה דורות כאלו האוכלוסיה הזו תלך ותשביח את עצמה לעומת האחרים.
  אם אני מסתכל סביב, האמת היא רוב הנשים תקועות עם איזשהו מכניזם שכפול שבחרו אותו כברירת מחדל ממילא ובמובן זה פחות זה יותר…
  לגבי אורך החיים , יש הסבר נוסף אבולוציוני. במין האנושי גידול הילדים הוא משימה מפרכת ויש יתרון אבולוציוני למוסד הסבתא – אמא של אמא שעוזרת בגידול הילדים. זה גם ההסבר להפסקת המחזור אצל נשים – תופעה ייחודית למין האנושי, שהרי לכאורה זה חסרון אבולוציוני. אבל מוסד הסבתא שאינה פוריה ועל כן מסוגלת לעזור בגידול הצאצאים של הבת הוא בסופו של דבר נכס אבולוציוני ולכן הן מקבלות יותר שנים!
  הגברים לא ממש תורמים , אולי אפילו מכבידים….ולכן די מיותרים.

  • שכחתי להוסיף שאריות בשבי חיים יותר שנים מבטבע. כמעט 20 לעומת 6-7. וגם גברים נשואים חיים יותר שנים מכאלו שלא נשואים.

   מה שאומר שלחופש יש מחיר..

   וחוץ מזה – לפי "הגן האנוכי" הייתי צריך לרוץ ולתרום גזע. רק אשים עדשות מגע כחולות וכבר אני מתאים לתיאור תורם הזרע המבוקש ביותר..:-)

 5. פינגבק: גם מזה עוד נצטרך להגמל | דרכי עצים

 6. פינגבק: עוד פעם על תוחלת החיים של זכרים | דרכי עצים

 7. פינגבק: הנשרה או מוות? | דרכי עצים

 8. פינגבק: כולנו פרעונים | דרכי עצים

 9. פינגבק: שבדיות | דרכי עצים

 10. פינגבק: הבטים מגדריים של טבעונות | דרכי עצים

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s