המקום בו מכים גמלים


לפני יותר מעשרים שנה ביקרתי בכנסיה קופטית בשכונה של קהיר בשם אימבבה امبابه, וראיתי שם מגרש גדול ועליו הרבה גמלים. לא התעניינתי אז מה בדיוק קורה שם, וכך פיספסתי את שוק הגמלים הידוע של אימבבה.

מאז עבר שוק הגמלים אל מחוץ לקהיר, למקום בשם בירקש (מבוטא ביר-עייש), כ 35 ק"מ מצפון לקהיר. הפעם הזו במצריים, לפני כחודש, החלטתי שלא לפספס את המקום.

השוק אמנם עבר, כי הנדל"ן בקהיר יקר מדי, אך כל הקונים והמוכרים עדיין מתייצבים מוקדם בבוקר במיקום הקודם של השוק, ומשם יוצאים ב"מיקרו-בוס" אל המקום החדש. תחנת היציאה היא במיקום מפוקפק למדי, ומוניות לא מסכימות להגיע לשם בשום מחיר. נדרש שילוב של מונית, חציית פסי רכבת ו"ריקשה" (תלת אופנוע) כדי להגיע אל מקום יציאת המיקרובוס.

המיקרובוס עצמו, מלא בטיפוסים אותנטיים של ממש. רובם לא סוחרים, אלא אנשים העובדים בשוק עצמו, ואפשר לתקשר איתם רק בחיוכים.

יצאנו לדרך, אחרי שהם העבירו אותי ממקום ליד הדלת אל מקום יותר פנימי ברכב. בפניה הראשונה ימינה, הבנתי למה. הדלת נפתחה לרווחה החוצה, ורק מקל הרועים של זה שישב ליד בדלת, והיה מוכן לכך, הציל אותו מלטוס החוצה אל מחוץ לרכב.

ולאחר כל אלה, עדיין הגעתי לשוק לפני שבע בבוקר. עשיתי טעות של מתחילים בהגעה, וירדתי בכניסה לשוק במקום בעומק החצר, מה שאפשר ל"בוס" של המקום למכור לי כרטיס כניסה לתיירים בסך 35 לירות מצריות (כ 20 שקל) השוק מסתבר הוא עסק פרטי, והבעלים גובה תשלום גם מהמוכרים וגם מהקונים. (וגם מהתיירים, אבל באותו היום הייתי התייר היחיד שם).

שוק הגמלים הוא גם חברה שלמה בעלת חוקים נוקשים ומעמדות מוגדרים. יש בה תפקידים מאד מוגדרים, ומנגנונים מוסכמים וידועים של התנהלות. וזהו גם מקום בו מתייחסים לגמלים באופן מחפיר ממש.

בשבע בבוקר עדיין לא התחיל המקח והממכר. הגמלים למכירה עדיין מרוכזים במכלאות אותן שוכרים המוכרים, ושאליהן הביאו את הגמלים יום קודם. חלק מהגמלים הגיעו ברגל, כל הדרך מסודן ומסומליה. חלק הגיעו באוניה מסעודיה אל חוף ים סוף של מצריים ומשם דרך המדבר המזרחי ברגל.

ראשונים מתחילים לעבוד נהגי הגמלים. למותניהם צרור של רצועות בד ארוגות

הם מתחילים בקשירת אחת מרגליו הקדמיות של הגמל סביב הברך, ברצועה בד ארוגה העשויה לדבר. מטרת הקשירה – לאפשר לגמל ללכת רק על שלוש רגליים וכך להאט אותו.

הגמלים לא מתלהבים מהעניין, ומביעים את חוסר התלהבותם בצניפות, נחירות ויריקות. רוב העובדים מכים את הגמלים במקלות עץ כדי להכניע אותם. אם אתה עוצם את עיניך, כל מה שאתה שומע הוא את מקלות העץ מכים בכוח (רב) בצלעות הגמלים.

חלק, היותר מנוסים אני חושב, פשוט יודע איך לגשת לגמל ולקשור לו את הרגל בלי לעצבן אותו. ואם יש גמל שמתמרד, עוזבים אותו וחוזרים אליו אחרי כן, אחרי שהוא רואה שכל הגמלים האחרים כבר קשורים, ואז הוא מקבל את גורלו בהכנעה. כך נוהג למשל הבחור הזה

בשלב זה אפשר לראות את הקונים עוברים בין הגמלים ומנסים לזהות את מה כדאי לקנות. הם מאד מקפידים לא להראות מתעניינים בגמל ספציפי, מסתכלים הרבה מזוית העין, ושומרים על פרצוף פוקר. אך לא קשה למתבונן מהצד לראות לאן הם מכוונים.

לקראת השעה תשע בבוקר, מתחיל המסחר באמת. יש שני סוגי מסחר:

הגמלים השווים יותר מובאים אל הרחבה שמחוץ למכלאה, ומוערכים על ידי מעריך מומחה. זה קובע להם מחיר התחלתי אחרי מבט חטוף ביותר בגמל. המוכר יכול להסכים עם מחיר זה או לדרוש להעלותו.

ברוב המקרים המוכר מסכים עם המחיר ההתחלתי – יתכן שמחיר זה סוכם מראש. למעריך יש מחברת שבה רשומים פרטי הגמל והמחיר הסופי, ואולי גם מחיר ההתחלה. בשלב זה מתחיל משא ומתן של כחמש דקות עד למכירת או אי מכירת הגמל. מה שנרשם במחברת הוא סופי ולא יתן לערעור.

בתמונה מעלה, אחד מנהגי הגמלים לוחש משהו על אוזנו של  אחמד, המעריך.  ליד המעריך, בזקן עבות וגלביה צחורה במיוחד, ידו מורמת מעלה, עומד המוכר בעל הגמלים, סודני רגוע בשם עבדאללה, שהגיע עם הגמלים ברגל כל הדרך מדרום סודן.

גמלים "שווים" נמכרים במחירים של בין 9000 ל 15000 לירות מצריות. (לירה היא כ 60 אגורות). רוב המוכרים הם סודנים או סעודים. רוב הקונים – מצרים.

גמלים שווים פחות, בעיקר כאלו שסבלו בדרך אני מניח ורבים מהם נראו ממש רע, (כמו למשל זה) נמכרים במכירה פומבית מאד קצרה. כעשרים שניות לגמל. יש כרוז המכריז את הצעות הקונים עד שמפסיקות להגיע הצעות גבוהות יותר. טווח המחירים נע בין 4000 ל 6000 לירות מצריות. וגמלים אלו ישחטו לבשר, רובם עוד באותו יום.

בקשת התפקידים של השוק, יש תפקיד של "מסמן". לכל קונה יש "מסמן" משלו, שבידו קופסת צבע או ספוג טבול בצבע, ותפקידו לסמן את הגמל שהמוכר קנה בסימנים המיוחדים למוכר. על גמלים לא מעטים אפשר לראות שהם החליפו לא מעט ידיים בתקופה לא ארוכה ויש עליהם היסטוריה שלמה של סמלים שונים.

ויש את אלו שתפקידם לפנות את צואת הגמלים. משאיות שלמות ממנו הנמכרות למשתלות באיזור, שלפי כמותן, יש הרבה יותר גינות נוי בקהיר מכפי שאפשר להתרשם מביקור חטוף.

ויש את אלו שמקיימים שרשרת הספקה של עשב ירוק לגמלים. לפחות בשוק, גם גמלים שיסיימו את חייהם באותו השוק, זוכים לארוחה ראויה, ארוחתו האחרונה של הנידון למוות…

לאחר סיום שלב המכירה, מגיע שלב העמסת הגמלים. רוב הקונים באים בטנדרים, עליהם הם מעמיסים שניים עד שלשה גמלים. האחרים מגיעים במשאיות. יש דרכים רבות להעמיס גמל על משאית, וכולן ברוטליות. יש הגוררים את הגמל הקשור אל המשאית מהרצפה. יש המעלים אותו על רמפה מבטון, ואז ממעידים את הגמל הצידה בדחיפה, כך שהוא נופל על צידו מרמפת הבטון אל המשאית. רוב הגמלים מועמסים בלי נסיון למנוע מהם נזק, כנראה בגלל שהם ישחטו באותו היום ממילא. או שפשוט יש לגמלים עצמות חזקות…

איך להעמיס גמל על טנדר בשישה שלבים "קלים", אפשר לראות כאן.

יש משהו אצילי בגמל. בגובהו ופרופורציות שלו. אני אישית אוהב גמלים כמעט כמו עזים. ויש כמובן את כל המיתוסים של "ספינת המדבר", ואת הידיעה עד כמה האדם במדבר תלוי ומייחס חשיבות לגמלים. אבל האנשים בשוק הגמלים לא שמעו על זה. מבחינתם הגמלים הם מטרד מעצבן שצריך להכניע ולשנע במהירות הרבה ביותר ועם מינימום טרחה. אין חמלה ואין שום כבוד לחיה המאוד מרשימה הזו.

תהיתי, לגבי אותם אנשים הקונים את הגמלים היותר יקרים, אלו שלא לשחיטה. לשם מה הם קונים אותם? ולמה זה לא גורם להם להתייחס לבעל החיים אותו הם רוכשים? היתכן שהם מוכרים אותם הלאה, במקומות בהם אנשים כן משתמשים בגמלים? ושם הגמלים כן יקבלו יחס ראוי?

אני מקווה.

עוד תמונות מהשוק

5 מחשבות על “המקום בו מכים גמלים

 1. תודה על השיתוף!
  >יש משהו אצילי בגמל. בגובהו ופרופורציות שלו
  ראיתי לאחרונה בתמונות ממונגוליה את הגמלים משם. ידעתי על הדבשת הכפולה אבל מאד התרשמתי מגובהם. עדיין הם נראים "נכון" ומכובדים מחיות הבית האחרות בשימוש האדם.
  בני א

 2. אזרחי מדינות העולם השלישי לא מקפידים על זכויות בעלי חיים.
  כדאי לבקר בחוות הגמלים בנגב- ממשית ולראות איך מגדלים גמלים מטופחים שמחים ומאושרים.

 3. פינגבק: תנו לחמאס לנצח | דרכי עצים

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s