צלקות טקסיות


 ————  הערת מבוא קצרה ———–

 הרשומה הזו הפכה עם הזמן להיות אחת היותר נקראות בבלוג שלי, בעיקר כי חיפוש צמד המילים "ילדים ערומים" במנועי חיפוש, העלה אותה. אז אם את/ה הגעת הנה כי את/ה פדופיל/ית, אל תטרח/י להמשיך ולקרוא. לא תמצא/י כאן את מה שאת/ה מחפש/ת.

ובכלל, כדאי שתלך/כי לטיפול, כי משהו אצלך דפוק מאד. ילדים הם לא אובייקטים לתשוקה מינית, ואם אתם בכל זאת חושבים כך, אתם פשוט חולים. זה לא עניין תלוי תרבות. זה עניין ביולוגי.

———— סוף הערת מבוא ————

יש לי רק צלקת טקסית אחת. היא ממוקמת בראש הפין, במקום בו הוסרה העורלה.

גם לילדי יש אותה צלקת. לא בגלל שאני מאמין בצורך הדתי למילה, ולא בגלל הצורך הבריאותי, שגם שבנחיצותו אני לא משוכנע. מלתי את בניי כדי שלא יהיו חריגים בחברה בה הם חיים. כלומר – מסיבות אסתטיות. צלקת טקסית לכל דבר ועניין, המסמלת את היותם חברים בחברה הישראלית-יהודית.

בקניה, אצל בני הטורקאנה, עניין הצלקות הטקסיות מפותח הרבה יותר. הוא אמנם לא נעשה על ידי מנתח פלסטי בהרדמה מקומית (כמו אצל ילדי), אך עדיין בבסיסו מונע על ידי אותו הצורך הבסיסי לסמן את עצמך כשייך לקבוצה.

הבחנתי בזה תחילה על בטנו של ילד ערום, כבן 7. הצלקות הכהות על פני העור המאד כהה נראות רק בזוית מסויימת, ותחילה חשבתי שהן תוצאה של מחלת עור. אך הסדירות והאחידות מראות ברור שצלקות אלו הן מעשה ידי אדם. לעומת זאת, הצלקת שיש לי נחסכה ממנו.  בני הטורקנה לא נימולים, בניגוד לרוב שבטי קניה.

בשבטי קניה שבהם כן מלים את הגברים (וגם את הנשים) הדבר נעשה בגילאי 13 עד 18, ומהווה מעין טקס כניסה לבגרות.  רבים  פשוט לא יסכימו להצביע עבור פוליטיקאי שלא נימול, שכן "הוא עדיין לא מבוגר". עד כדי כך, שראש הממשלה הנוכחי, Raila Odinga, המנסה להיבחר לכהונת הנשיא, הלך ומל את עצמו בגיל מבוגר. וכמובן דאג לפרסם זאת ברבים – כדי שאנשים ידעו שהוא "בוגר" וראוי לקולותיהם. Raila הוא בן שבט ה Luo, שבט של דייגים מאזור אגם ויקטוריה שהם בין השבטים הבודדים שלא מלים את בניהם, שבט שגם אביו של ברק אובמה משתייך אליו.

אני מניח שזה אחד מהדוגמאות למה שז'אק לאקאן היה מתאר כ"חסר",  המיוצר כסימן לזה שאתה מקבל את "האחר הגדול" – חוקי החברה. ובמקרה של פוליטיקאי, רשאי להשתייך לחברה זו ואף להנהיג אותה.

את אותן הצלקות, אותו "חסר" של שלמות העור, ראיתי גם על גבן של נשות טורקנה רבות, כמו זו למשל:

ועל פניהן של אחרות, כמו למשל זו:

ומסתבר שהן נעשות על ידי חיתוך העור בסכין ה "פנגה" המשמש גם לקיצוץ ענפים וכיסוח דשא, וגם לקיצוץ ציפורניים….צלקות אלה מראות על נכונות לסבול כאב ולעצב את גופך ומהוות הצהרת השתייכות, כמו הצלקות המסתתרות תחת כריות הסיליקון המרימות אל על את שדיהן של רבות מנשות השכונה בה אני גר.

עוד סוג של צלקת טקסית יש בשפתיהן התפוחות והמשורבבות (מסיליקון) של מנותחות השכונה. לא ברור לי אם מודל החיקוי שלהן הוא נשות שבט הטורקנה, כמו יפיפיית טורקנה זו:או דג קרפיון….

או אולי דונטלה וורסצה (הנראית כמו קרפיון בעצמה…)

כל אותן הנשים הבלונדיניות כדרך הצבע, החטובות משעות אימון אין ספור (זו בעצם העבודה שלהן), דיאטות רצח ושאיבת שומן, על שדיהן המתכחשים לכח הכובד ושפתותיהן המשורבבות נראות לי כמו אצווה של אנדרואידיות שיוצרו לפי מפרט של פסיכופט. וכאשר הן לא ארוזות, הן מן הסתם נראות שוב כמו דונטלה וורסצה כאשר היא "לא ארוזה":

לגברי הטורקנה יש צלקות מסוג אחר. כפי שהסבירו לי ירמיהו (Jeremiah) ומשה (Moses), בני הטורקאנה שהיו חלק ממשלחת הסקר שלנו, לפרוייקט ההשקיה אצל בני הטורקאנה. אצל הגברים, הצלקות מסמלות מעשי גבורה. ספציפית – הרג אנשים.

על כל אדם שהרגת, נועצים בעור שעל גב ידך קוץ של אקציה, מרימים את העור בעזרת הקוץ וחותכים את עיגול העור המורם בעזרת סכין.

ל"ירמיהו" יש צלקות רבות כאלה, על שתי הידיים,  וגם על הבטן והגב, אותן לא רצה להראות לי.

לטענתו אלו אנשים שהרג כדי להגן על הצאן אותו רעה כנער, ממש באותו האזור בו היינו. גם ל"משה" יש צלקות רבות, אך אלו כנראה מזכרת משרותו בצבאו של אידי אמין, תקופה עליה הוא מעדיף לא לדבר משום מה…

———————————

הערת אגב – ברשומה הזו השתמשתי במקור באותיות לטיניות לכתיבת שמה של דונטלה וורסצה, אך זה גרם למנועי חיפוש להביא לרשומה כל כך הרבה אנשים שאינם קוראים עברית, והפך את הרשומה הזו ל"מאד פופולרית" באופן מאד מלאכותי. מסתבר ששמה הוא מילת חיפוש מאד פופולרית ברשת.

2 מחשבות על “צלקות טקסיות

 1. ולא הזכרתי מילת נשים, בעיני – סוג מתועב במיוחד של "צלקת טקסית", אך ראוי לדיון יותר רציני.
  רבים מאלו שאתם דיברתי על הנושא בקניה לא הבינו מה רע בזה. למשל – פקיד משרד החקלאות שהצהיר בכל הרצינות שלא יתחתן עם מי שלא "נימולה" כי היא "עלולה להתפרפר" היה אדם משכיל, בעל השכלה אקדמית, ואדם נעים וחביב מכל בחינה אחרת.

  והנה הסטטיסטיקות לגבי קניה ואתיופיה (מתוך ויקיפדיה):

  (KENYA (50% prevalence, Type I,II and III
  Female genital cutting is prevalent in Kenya

  (Ethiopia (69.7%–94.5% prevalence, Type I, II, III, and IV
  Ethiopia's Regional statistics of the prevalence from the survey are: Afar Region – 94.5%; Harare Region – 81.2%; Amhara Region – 81.1%; Oromia Region – 79.6%; Addis Ababa City – 70.2%; Somali Region – 69.7%; Beneshangul Gumuz Region – 52.9%; Tigray Region – 48.1%; Southern Region – 46.3%.
  ********This practice is not specifically illegal in Ethiopia.******

 2. הדברים שאנשים בכל מקום עושים לעצמם כדי להשתייך למועדונים וכדי לעשות טקסי חניכה למי שעוד לא שייך… פחד.

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s