"פושעי אוסלו לדין"!


נזכרתי בסיסמה המופרכת הזו היום, כאשר אנחנו בדרך  לאוסלו, לטיול בנורווגיה.

מענין עד כמה נורווגיה מעורבת בסכסוך המר שלנו עם הפלסטינים. גם שיחות אוסלו כמובן, וגם לילהמר, שרוב מדינות העולם זוכרות בגלל אוליפיאדת החורף, ואנו זוכרים בגלל רצח המלצר אחמד בושיקי (בטעות) על ידי סוכני המוסד, שנתפסו וישבו בכלא הנורווגי.

כאמור, נזכרתי בסיסמה "פושעי אוסלו לדין", שהיא להבנתי האשמה שחוגים מסויימים מאשימים את ממשלת ישראל הנבחרת של אותה תקופה בפשע. והפשע הוא הנסיון לסיים את הסיכסוך המתמשך ולהגיע לשלום ונורמליזציה עם שכנינו הפלסטינים.

אני לא יודע מה הייתי יכול לעשות באותה תקופה כנגד. האם אפשר להעמיד לדין באשמת הוצאת דיבה ולשון הרע מי שמשתמש בסיסמה הזו? האם השמאל היה צריך לנקוט צעדי נגד, ולא להשאיר את הפוליטיקאים חשופי בצריח וללא גיבוי?

מ. מהנדס המים הפועל בקניה, שדעותיו הפוליטיות גורמות לי חלחלה, סיפר לי בגאווה לא מוסתרת איך הוא נעצר על ידי המשטרה בשכונת דניה אחרי הפגנות ליד ביתו של השר שחל בשכונה. חטאו של השר שחל היה היותו שותף בממשלה שניסתה לעשות שלום בשיחות אוסלו.

למה לא הייתי גם אני שם, מפגין כנגדם ובעד הממשלה? למה נתתי להסתה הלאומנית לסחוף את המדינה ימינה, עד לממשלת נתניהו-ברק-ישי-ליברמן? למה לא התנגדתי אקטיבית לטרור ומסע ההפחדה כנגד כל פוליטיקאי המנסה לשנות פה משהו בתחום המדיני? טרור שהתחיל בהאשמה בפשע, והסתיים בעונש מוות על הפשע – רצח רבין?

היום יש לאוסלו פושעים מסוג אחר להעמיד לדין. וגם פה אנחנו לא מצליחים שלא להיות מעורבים. הרי הרוצח הניאו-נאצי הנורווגי פרסם הצהרות פרו-ישראליות באתר שלו. נקווה שלא ניתקל בעוד כאלה. שמישהו אחר יתפוס את פושעי אוסלו – הפעם ללא מרכאות.

הפרו-ישראליות של אותו הרוצח הנורווגי היא אינדיקטיבית. ישראל, תחת שלטון הימין ומדיניות האפרטהייד שלו, עברה ל"מחנה הלאומי" העולמי. הפכנו חביבי הניאו נאצים, הפשיסטים, האולטרה ימנים, והנוצרים המטורללים בדרום ארה"ב. ואם הטיפוסים האלו מסתכלים עלינו, ורואים משהו שהם יכולים להזדהות איתו, אז כנראה שכך אנו נראים. וכנראה שכאלה אנו באמת – לפחות עד שיחול פה שינוי שלטוני של ממש.

 ואני לאו דווקא חושב על ציפי לבני השקועה בתרדמת חורף.

4 מחשבות על “"פושעי אוסלו לדין"!

  1. כדי שלא תלקה את עצמך יותר מידי אני רוצה להזכיר לך שהיית, יחד עם בנך הבכור, איתי ועם בני בכורי, שניהם על כתפינו, באותה עצרת הזדהות בכיכר מלכי ישראל שבאותו ערב הפכה לכיכר רבין. זה, מסתבר, לא הספיק בכדי לעצור את הסחף והשאלה אם משהו יכול בכלל לעצור גל סוחף של פשיזם לאומני כשזה מגיע.

    • על איזה סחף "פשיזם לאומני" אתה מדבר? מעניין שהוא עדיין לא נולד מאז, בניגוד לתשוקתך. האם אתם עדיין לא מבינים שטעיתם בתמיכתכם באוסלו? האם 20 שנים מאז לא הראו לכם שהפלסטינים הם סרבני שלום מקצוענים שמעוניינים לשמר את הסכסוך בהתאם לאסטרטגיית תורת השלבים שלהם לחיסול הישות הציונית.

      • אם אתה לא מבחין בשום גל של פשיזם לאומני, זה כנראה כי אתה נסחף ביחד אתו…

  2. פינגבק: אנחנו ילדי אוסלו | דרכי עצים

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s