געגועים למולדת שלא הייתה


הפוסטים שלי על קניה עוררו עלי את קצפם של מספר סטודנטים ממוצא אתיופי, שהאשימו אותי בקולוניאליזם, התנשאות ואף גזענות.

נעלבתי. מעטים האנשים הרואים את עצמם גזענים. הייתי מעדיף לחשוב שאיני כזה. השקעתי  בסוגיה מחשבה, חזרתי ובדקתי את עצמי, וניסיתי להבין איפה חטאתי, ועל מה יצא קצפם של אותם סטודנטים.

האם העובדה שכתבתי רשומות על אנשים שפגשתי, ושאת שמם ותמונתם שילבתי ברשומה, יחד עם מספר פרטים ביוגרפיים היא שורש העניין? האם הייתי כותב רשומות שכאלה אלמלא האנשים עליהם מסופר הם שחורים?

אני חושב שכן. גם אם הייתי פוגש בנורווגיה, ביפן  או בפרו אנשים מעניינים, וחושב שדרך סיפורם האישי אפשר להאיר את הסביבה והחברה בה הם חיים, גם אז הייתי משתמש בסיפוריהם ותמונותיהם ברשומה כזו או אחרת.

האם ההסתכלות והתיאורים הפסאודו אנתרופולוגיים הם הסיבה לעלבון? יתכן. אך אני חושב שהייתי מתאר באופן דומה גם חברות מערביות, כמו למשל ציבור הכותבים בויקיפדיה, שפגשתי בכנס Wikimania 2011  בחיפה וגם עליהם כתבתי רשומה מהסוג ה"אנתרופולוגי".

האם הביקורת המשתמעת מהרשומות, על הדרך בה מתנהלים הדברים בקניה (אך אינה מהווה את עיקר המסר) היא מקור הכעס? אני חושב שכן.

הסטודנטים הכועסים האלה הם תופעה אנתרופולוגית מרתקת. קבוצה של סטודנטים, למדעי הרוח אני מניח, שיש להם טענות רבות למדינת ישראל ולעולם כולו. וגם אלי כמובן, אך זה שולי.

הבנתי מה"אינטראקציה"  אתם, היא שמאד חשוב להם שהחברה אליה הם הגיעו לא תחשוב שהם "ירדו מן העצים". והדרך לעשות זאת היא לפאר, לשבח, לקלס ולרומם את המדינה שממנה הם הגיעו, עד כדי המצאה של איזה אתיופיה מיתולוגית שבה הכל טוב. לדוגמה:

"ישראל תהפוך למדינה דמוקרטית והומאנית יותר ובכך תדמה למדינות שכבר הפכו כאלה, למשל אתיופיה החדשה"

"כיום, לזכויות האדם שפועלים באפריקה יש יותר מתמיד סיבה לזעוק, כאשר אפריקה ובמיוחד אתיופיה עשו את צעדיהם אל עבר המזרח ומתקדמים טוב מאוד ללא הכלכלה הניאוליברלית של המערב השבע, שאומנם יוצר עשירים, אבל על חשבון האוכלוסיות החלשות.."

אותם הקילוסים של מולדת המומצאת, זו לא הייתה מעולם כפי שהיא מתוארת, היא תופעה שאינה ייחודית ליוצאי אתיופיה. כמעט כל מהגר עושה את זה בהגיעו למולדת החדשה, תהי זו ישראל, ארה"ב או אוסטרליה. המולדת הישנה משתפרת לאין ערוך בדרך למולדת החדשה, בעיקר מתוך אינטרס. שכן ככל שהמקום ממנו באת מואר באופן יותר חיובי, הדבר משליך באופן טבעי גם עליך.

מכירים את "ברוסיה לימדו מתמתיקה/כינור/שחמט כמו שצריך"? או – "במרוקו, המלך עצמו היה לקוח שלנו"? אצל הייקים לא ראיתי את זה, אולי הם לא היו צריכים להוכיח כלום, אך אצל הצ'כים, כולם "גדלו על תרבות גרמנית" והסלובקים רואים את סלובקיה כנטועה היטב במרכז אירופה, ולא מזרח אירופה חלילה וחס, ומדגישים את קרבתם הגיאוגרפית לוינה המעטירה. כמעט כל מהגר –  בהחלט היה צריך את זה, לשווק את מדינת מוצאו, ובעצם לשווק את עצמו.

לפעמים אפשר לחשוב שהעולה החדש שלפניך ציוני ואידאולוגי במידה לא מצויה ממש, באם הסכים לוותר על חיים בארץ כה נפלאה, כמו למשל אתיופיה, ולבוא למדינה בה מצבו כה גרוע, כמו למשל ישראל.

כה גרוע, ש"נדרשת ועדת חקירה בינלאומית" לחקור את הסיבות לכך. בהשתתפות המועמדים הבאים, אותם מציעים אותם סטודנטים:

א. הפילוסוף פרופ' אנדריאס אשטה, לשעבר נשיא אוניברסיטת אדיס אבבה וכיום יועץ מיוחד למלס זנאווי(רודן אתיופיה מזה 26 שנים)

ב. ביינה מיקרו, שר המסחר והתעשייה וסגן נשיא מדינת תגראי

ג. היילה גרימה, במאי, אוניברסיטת הווארד

ד. רוחו החופשייה של ראס אלולה אבא נגה (נכון – רוח רפאים של גיבור מלחמה אתיופי…)

לא אמרתי מלה רעה אחת על אתיופיה בבלוג שלי עד כה.  וכל מה שסיפרתי על קניה, לא התיימר להגיד אמירות פאן-אפריקאיות כל שהן. כך שאי אפשר להסיק מהן שום דבר על אתיופיה. אך למרות זאת, כנראה שהסטודנטים האתיופיים הכעסנים חשו שאני מוריד את ערך המותג שאותו הם משווקים, ושמבנה את תחושת הערך העצמי שלהם בחברה הישראלית. שביקורת, אפילו מרומזת על מדינה אפריקאית אחרת, עלולה לגרום לאנשים לחשוב שהם, הסטודנטים האתיופיים, הגיעו מאיזו ארץ אפריקאית נחשלת.

מה לעשות, אך זה אכן המצב. חקרתי קצת, ובדקתי את נפלאות הדמוקרטיה האתיופית ה"חדשה": אותה מפלגה, בראשות אותו מלס זינאווי,  שולטת שם שלטון אבסולוטי כבר 26 שנים.  כל מערכות הבחירות עד כה "נגנבו."  למפלגה זו 90% מחברי הפרלמנט, והם שולטים שלטון אבסולוטי במדינה על ידי מניעת מזון מתומכי האופוזיציה. תוחלת החיים שם נמוכה אף מזו שבקניה, והתל"ג לנפש הוא $350 לשנה. מאית מישראל..

אני לא יודע למה כל כך רע שם. אתיופיה, כמו קניה, היא ארץ מאד פוריה, שופעת מים – אך לא מסוגלת להאכיל את עצמה. אתיופיה אפילו לא הייתה כבושה מעולם על ידי שום מעצמה קולוניאלית, ולכן אין לה אפילו קולוניאליזם להאשים. באמת שאין לי מושג. שלושת השבועות בקניה לא סיפקו לי שום אינטואיציה בעניין.

אבל, יכול להיות שבעינים אחרות, למשל של אותם סטודנטים, הפרמטרים החשובים לפיהם נמדדת מדינה הם אחרים, ולפיהם אתיופיה אכן מתקדמת. יתכן שגישתי ה"אירו-צנטרית" שמה דגש לא ראוי על משך החיים, תמותת תינוקות, רעב ודברים שכאלה. אולי יש דברים יותר חשובים.

23 מחשבות על “געגועים למולדת שלא הייתה

 1. "שומר הסף",
  אין לך אפילו יושרה פשוטה, לתאר את הדברים כפי שהם באמת. כך למשל, אתה עושה עצמך שאינך יודע "על מה יצא קצפנו", הרי בשרשרת הדיון שלנו נאמר לך זאת מפורשות ואז אתה מזכיר את עניין התמונות כאילו זו המסקנה שהגעת אליה בעצמך. בדומה לכך, אתה מצרף את רשימת האישים שביקשנו שיהיו חברים באותה ועדה שהצענות, אבל מתעלם לחלוטין מאותם אישים ישראלים ששמנו באותה רשימה.
  בהתאם לדפוס הפעולה שלך, שהוא בעל חוסר יושרה אינטלקטואלית בסיסית, אנו מניחים שלא תפרסם את התגובה הזו ואם כן, זה יפתיע אותנו. בכל מקרה, זה יהיה הוגן אם לפחות תשים לינק לאותו פושט שלנו שעליו אתה מתאונן.
  http://youngethiopianstudents.wordpress.com/2011/08/12/%d7%94%d7%a7%d7%9e%d7%aa-%d7%95%d7%95%d7%a2%d7%93%d7%aa-%d7%97%d7%a7%d7%99%d7%a8%d7%94-%d7%9e%d7%9e%d7%9c%d7%9b%d7%aa%d7%99%d7%aa-%d7%91%d7%99%d7%a0%d7%9c%d7%90%d7%95%d7%9e%d7%99%d7%aa/

  לסיום, חבל שאדם בגילך, לוקה בהבנת המציאות כאשר היא ברורה כשמש בצהריים. אגב, אתה טועה, אנחנו לא רק "באים" ממדעי הרוח, אלא גם ממדעי החברה וממדעי הטבע, אבל מה לעשות, יש לך תבנית מסוימת לפיה אתה מודד אנשים אתיופים, הלא כן?

 2. אגב, לגבי "המצאת מסורת", אתה צודק, זו תכונה אוניברסאלית, אבל איננו ממציאים דבר, אנחנו רק מתקנים עיוותים היסטוריים ביחס אלינו, שיצרו בסופו של דבר את הדימוי שאנשים כמוך תופשים אותנו בישראל. אגב, אתה טועה לגבי התייחסותך אל "הייקים". כדי להיווכח בכך, אתה רק צריך לזכור כיצד הם התייחסו אל יהודי מזרח אירופה קודם לשואה וכיצד הם רצו להיות יותר גרמנים מהגרמנים; ולאחר השואה, כאשר עלו לישראל, כיצד הם תפשו עצמם באמצעות "דיבור על אחרים", שאינם "ייקים". דומה, כי היסטוריה ופילוסופיה של המערב הן לא הצד החזק שלך, למרות כל הנסיונות שלך לקרוא את היידגר, אולי זה מפאת גילך – כלומר – היות וזמן.

  • פילוסופיה היא אכן משהו בו אני עושה את צעדי הראשונים. בארכיטקטורה של מעבדים הייתי יכול אולי כן להתנצח אתכם ביתר בטחון, אך להתנצח עם חבורת אינפנטילים (במובן הליטרלי של המילה) הוא לא עיסוק מפרה. לכל היותר משעשע.
   לגבי ה"ייקים"
   1 – התייחסתי לתקופה של אחרי עלייתם ארצה, לא באירופה.
   2 – ה"ייקים" נתנו לעולם את וולטר בנימין, הרמן כהן, מרטין בובר וגרשום שולם, שלא להזכיר את אלברט איינשטיין ועוד כמה.

   • איזה מצחיק אתה "שומר הסף". אתה אפילו לא מכיר את ההיסטוריה שלך, אולי מומצאת? תקרא קצת על ארתור רופין, שאיפותיו, תסכוליו ומה היו התוצאות? הוא לא היה ייקה? ואתה קורא לנו אינפנטילים, מעניין מאוד. בעצם, שכחתי, כל "הייקים" שעלו ארצה היו "איינשטיין", מעניין מדוע בחר איינשטיין דווקא לגור בארה"ב ולא בישראל. כנראה שגם את ההיסטוריה הזו אתה לא מכיר, תקרא את ההיסטוריה של העליות הראשונות ותבדוק מה הייתה הזהות המדויקת שלהם וגם המעמדית. אגב, הרצל, אם לא היה יהודי, מוסכם עליך שהיה צריך להכריז עליו כאנטישמי וצורר יהודים?

   • לגבי הערה 2 שלך. חשבנו ש"ייקים" לא עסוקים ברהבתנות, כמו שאר המהגרים בישראל. אני מניח שאתה זוכר כי מאחורי הטהרנות הגזעית בגרמניה, שחזרה כבומרנג לשואת אירופה, עמדו אינטלקטואלים יהודים. זה קצת ילדותי לחשוב ש"ייקים" שבגרמניה נהגו בגזענות כלפי יהודי מזרח אירופה, לא יעשו כן בישראל, זה לא נשמע הגיוני משתי סיבות. אחד, תסכול מניפוץ החלום להיות גרמני, לאחר חוקי הגזע הגרמני. שנית, להיות מוגלה בכוח לישראל, שהיא אנטיתזה לאירופה, תרבותית ואקלימית, יכול להוציא את הארס, שהיה בתוך הראש ה"ייקה", כלפי מהגרים אחרים וסביבתם הערבית או יהודים "ערבים" – ראה מקרה ארתור רופין וסיפור התימנים של כנרת.

 3. השין גימל, אתה באמת גזען.יותר מזה ,מסוג אכי מסוכן-גזען שלא יודע שהוא גזען.כמו שגם לא יודע שמרכז גאוגרפי של אירופה נימצא בהרי הקרפתים באוקראינה.כמו שלא יודע יותר מדי על ההיסטוריה של מרוקו(כדי לירות סרט דוקומנתרי When Moors Ruled The Europe""וגם
  Black's Law- http://www.youtube.com/watch?v=C-EGf3g2ZPE . כמו כן שרוסיה היא לא מדינה,אלא ציביליזציה שלמה עם כ120 אמים חיים בשתחה…והיא אתיקה כמו ה" ארץ הקודש" …ולפני שכבשו אותה נוצרים מעולם לא הייתה שם עבדות.ושנשי ג'ון קנדי פעם אמר שהסקלה בברית המעוצות היא הטובה בעולם,אבל אל תידג היא כבר לא,כי לפני כשנתיים שינו שיתה לאמריקאית GED tests וכבר ראוים את התוצעות-ילדים לא מצליחים לתקשר בספת אם שלהם.ולעולם לא לימדו אותנו לשווק את אצמנו זה הדרישה שאני פגשתי לראישונה רק ברעיון עבודה בישראל.ובקשר לסתודנטים אתיופים שמבקשים לצרף לועדה רוחו של איזה שהוא גיבור שמת(זה משנקרא "השראה").וב14 שנים שאני נימצא בישראל, אף פעם לא יצא לי ליפגוש או להתכתב עם ישראלי-צבר לבן שהוא כזה אינטליגנטי ונעוז כשמגיה זמן לדבר על אמת.חברה האלא עושים כבוד למלכולם אקס.וטוב שכך.כי לך ,ולאחרים כמוכה, לא באמת הכפת מאנשים כמוני או חברה מ Y.E.S.כי אתם תקעוים מנטלית בעולם קטן, ולצערי, גם די אלוב שלכם שניקרא "מדינת ישראל "

  • אנדריי
   צפיתי גם בסרטון מעלה. ה"מלכה" המרצה שם היא אכן אישה פיקחית, ופיתחה תיאוריה מורכבת ושלמה על עצמה. מעורר מחשבה, אך בסופו של דבר, אלו פלפולים לגליסטיים חסרי תוחלת, מהסוג הנקוט על ידי הימין הקיצוני אצלנו או אנשי המיליציות האולטרא-ימניות בארה"ב. עבדתי עם בחור כזה בארה"ב, שלא היה לו חשבון בנק ולא רשיון נהיגה, ואגר מחסני נשק להגן על עצמו מ"ממשלת הרשע" האמריקאית. נו, טוב..

   כיוון שאתה נראה לי self educated, אמליץ לך לקרוא את Homi Bhabha. קצת יותר סדור ומושכל מסרטוני היו-טיוב מהם אתה מלמד את עצמך.

   • This is so pointless…As some saying goes"Hungry is not a friend to the satiated"… as well as police in every country in the world says when they bust you for no reason:"You have the right to remain stupid"…That's how they got you,only the problem that you don't really have that right.Have a good life,I'm outta here

 4. "שין גימל",
  אתה מכפיש את השלטון באתיופיה לחינם. אם לא תחזור בך, אנו נעביר את שמך לשגרירות אתיופיה בישראל והם עלולים למנוע ממך את הכניסה לאתיופיה – לא חבל? חקרת? כיצד ניתן להאמין לחקירה שלך, אם דיון בסיסי שהיה בינינו לא הצלחת להציגו לאשורו? בכלל, אתה זוכר כי אתה לוקה בדעות קדומות, עלינו ועל אתיופיה?

  • כדאי שגם תמסרו לשגרירות אתיופיה את שמות עורכי הויקיפדיה בעברית ובאנגלית, ועוד שאר המקורות בהם נעזרתי, ביניהן ארגוני זכויות אדם וועדות של האיחוד האירופי.
   איסור כניסה למדינה בגין מתיחת ביקורת – האם זה סוג השלטון שאותו אתם הייתם רוצים שמדינת ישראל תחקה?
   ואם אני "מכפיש" את השלטון באתיופיה, אנא ספרו לי אלו מהעובדות שציטטתי אינן נכונות.

   או אולי – אילו מהדברים הם חיוביים ולא שליליים, אם מאמצים השקפה "רב תרבותית".

   • ארגוני "זכויות אדם", בטח. הצדק האירופי ידוע בכנותו – ראה מקרה לוב וסוריה; ראה מקרה הסכסוך הפוליטי כאן בארץ והתייחסות "זכויות האדם"; אבל, כאשר זה קשור בפוליטיקה של אפריקה, האירופים צדיקים גמורים. רק לאחרונה, הבי.בי.סי השמיץ את אתיופיה על בסיס מקורות חסרי שחר, הסתמך אך ורק במרואיינים ששיכיים לארוגנים שהם מחווץ לחוק באתיופיה ופוליטיקאים אתיופים שהם עצמם קשורים לאותה אג'נדה רק שהם נמצאים בפרלמנט האתיופי. הם אף השתמשו בצילומים של חולי איידס רק כדי לטעון שאתיופיה מחלקת מזון בהתאם לשיקולים פוליטיים, בדיוק כפי שאתה טענת. אגב, זו גם הפוליטיקה של האופוזיציה בפרלמנט האתיופי, הם משתמשים בצילומים של עשרות שנים כדי להאשים את הממשל.בקיצור פרופוגנדה ולעם האתיופי נמאס מכך, הם לא טיפשים – הם הבינו כי האופוזיציה מנותקת מהמציאות. מדוע, מפני שהם רואים את המציאות, הם רואים את השינויים ואת המדיניות של ויכוח פנים אל פנים והם בעיקר רואים את הפרופוגנדה של האופוזיציה שפועלת אפילו כדי למנוע כל סיוע חוץ לאתיופיה, יחד עם ארגוני "זכויות אדם" וזאת במקום להציע מדיניות פוליטית אלטרנטיבית, זה מה שהביא בעיקר לרוב של 90%, העם האתיופי נקעה מהדרך של האופוזיציה, שידה אחת תומכת בארגוני טרור חמושים ומצד שני פועלת מבפנים כדי להכפיש את אתיופיה, בדיוק כפי שאתה עושה ולא כדי לשמש אלטרנטיבה.

    "שין גימל", אתה זוכר, רק לארונה בבריטניה, מספר ימים לאחר שאותה כתבה פורסמה על אתיופיה- ארגוני זכויות האדם לא השמיעו ולו ציוץ על כך שילדים בני 12 נעזרו בברוטאליות ונחקקו חוקים דרקוניים נגד משפחותיהם, כולל ביטול זכויות סוציאליות לנערים שהשתתפו במעשי הביזה בלונדון. זו הצביעות של המערב ושל ארגוני זכויות האדם בפרט. – כולם פועלים משיקולים זרים, בטח לא צדק הוא לא מה שמניע אותם, אותו כנ"ל להאשמות הסרק ביחס לבחירות של שנת 2005 באתיופיה – המערב רצה טתיופיה כנועה, רק כדי למשול בה אמצעות "סיוע חוץ" – אבל היא לא קנתה זאת – אתיופיה יצאה מהתלות של הפוליטיקה המערבית.

 5. אנדריי
  תודה רבה לך על התגובה. לא יכולתי לתת דוגמה טובה יותר לתזה אותה הבאתי בפוסט הזה.
  ולגופה של תגובתך:
  1 – צר לי שאחרי 14 שנים אתה מרגיש ניכור כה עמוק למדינה בה אתה חי (אני מניח שאתה חי בישראל). אם יש משהו שאני יכול לעשות כדי לעזור, צור איתי קשר בדואר אלקטרוני.
  2 – אני לא יודע באיזה גיל עלית, והאם היית בבית ספר בישראל או לא. אבל להשתמש בכלי תיקון השגיאות של מעבד התמלילים זה לא בושה..
  3 – לא הבנתי את הקטע של "מרכז אירופה". אני התכוונתי מבחינה תרבותית, לא גיאוגרפית.
  4 – אני ממוצא סלבי, לא גרמני.
  שיהיה לך יום טוב. ותכעס קצת פחות. זה לא בריא.

  • I answer in English ,so next time you won't front on your "Slavic brother"…From now on we gonna have conversation only in English ,Russian ,Ukrainian,Belorussian,Polish,or Czech ,so you won't be distracted from the main issue.Plus,after 14 years of washing dishes,working at chemical factories and sweatshops and as a waiter I don't feel obligated nor ashamed of my mistakes as I had no use of written Hebrew …Despite the fact that I learned it perfectly myself along with the English before repatriation, and I'll be damned if I'm gonna try to mask them with some lame electronic gadgets.And no,I don't need your help (I doubt you can help me in any way without understanding what I am,or the guys you try to disrespect is talking about). Sure you didn't understand what's the deal with the "Central Europe","cause you didn't bother to refer to the information in the provided link and listed documentary.But it's OK,like in the old Dire Straits song goes"…they want their MTV",you want your Wikipedia.And my,young "anthropologist" stop being slick with all this niceness and good wishes about my health…The most dangerous things in life are sophisticated lies and plain ignorance-they kill much more people (without being dealt with)than my anger.Still, if despite all that's been said so far by all parties you REALLY trying to understand, check this blast from the past(1989) which short but explains a lot http://www.youtube.com/watch?v=RDd7UbJmdmw

   • I'm impressed! you know so many languages! Must be due to the wonders of the soviet education system, second only to the ethiopenan one
    But anyway, this log is in Hebrew. If you would not "stoop down" to use a spell checker, and have more to say, you may write in whatever language you like.
    אבל אני אענה בעברית, ברשותך.
    בכל אופן, כרגע אני מטייל ואין לי חיבור רשת מספיק טוב לצפות בסרטונים שאתה שולח. בשבוע הבא אצפה ואגיב.

   • אנדריי
    טוב, חזרתי ארצה וצפיתי בסרט. נחמד, ומעורר מחשבה.
    ומעורר תהיה – מדוע מרכז התרבות השחורה הוא בארה"ב ולא באפריקה? בקניה, כל המוזיקה בטלוויזיה ובקדימונים לקולנוע היא אפרו-אמריקאית, או חיקוי חיוור לה.
    יש באפריקה מוזיקאים מוכשרים, וגם יצאו משם כמה מוכשרים, כמו אבטה בריהון שאת "ראס דשהן" שלו אני מאד אוהב, אבל מרכז הכובד של התרבות השחורה הוא בלי ספק בארה"ב. במוזיקה, בספרות, באמנות פלסטית. יתכן שזה נובע ממנטליות של מיעוט המתאמץ יותר להשוות את תנאיו לשכניו. בעוד באפריקה, איפה שאתה הוא הרוב, אין לך רפרנס להשוות אליו ולאתגר את עצמך.
    יתכן שבתוך חברה כה עשירה חומרית כמו ארה"ב, יש גם למיעוט מדוכא כמו השחורים יותר הזדמנויות מאשר בביצה טובענית כמו רוב מדינות אפריקה.
    ובקשר לשריפת הספריה באלכסנדריה, אליה מרמז הזמר, ושלטענתו הובילה להתפשטות הבערות בעולם הנוצרי: אין ספק שהכנסיה הנוצרית תרמה רבות לדיכוי הנאורות באירופה, אך בוא לא נשכח שאלכסנדריה הייתה עיר הלניסטית, וכתבי היד בספריה היו תוצרי תרבות יוון, לא תרבות מצריים הפרעונית.

 6. נכון אתיופיה לא הייתה תחת כיבוש קולוניאליסטי חוץ מחמש שנים שבהם הייתה תחת כיבוש איטלקי
  אבל המעצמות ששלטו אז בכל אפריקה התייחסו אל אתיופיה בגזענות והיא הייתה בסוג של בידוד כלפי העולם החיצוני
  והם לא רצו לשתף אותם בכל החידושים הטכנולוגיים כמו שעשו עם שאר האירופיים והמרחק ביניהם לא אפשר את הזליגה של הידע שהיה קיים אז,והם היו כבולים בכל מיני הסכמים שהמעצמות כפו עליה לקפוא על שמרים
  נכון שהיא לא הייתה כבושה פיזית אבל היא גם לא הייתה חופשייה מהסכמים אינטרסנטים של המערב כמו ההסכם על הנילוס.אז להגיד שאתיופיה היא מדינה נחשלת למרות שלא הייתה מושבה קולוניאליסטית זה קשקוש של המערב
  וזו גם נקודת מבט צרה ולא כוללת את התמונה הגדולה,וזה רק מוסיף לדימויי שנוצר לאפריקה כולה.

  • מהי התמונה הגדולה?
   האם מספרי תוחלת החיים, תמות תינוקות, תל"ג לנפש וכו אינם משקפים קדמה או נחשלות? האם זה קשקוש מערבי קולוניאליסטי להתייחס לפרמטרים כאלה?
   ומה זה הבכיינות הזו של "לא רצו לשתף אותנו"? זה לא משחק כדורגל של ילדים.
   אני לא רוצה להכליל על אפריקה, וגם את אתיופיה אני לא מכיר, אך ראה את הדרך שסין וקוריאה עשו בעבודה קשה, וראה איפה הן ואיפה רוב מדינות אפריקה.
   איך אמר יצחק רבין: "בבכיינות לא בונים מדינה"

   • טוב התגובה הראשונה שלי נעלמה אני כותב שוב בקצרה
    טוב אתה יודע איך זה בכיינים חייבים לבכות על כל דבר,אני מניח שאתה יודע שהעבודה הקשה של הסינים היא שבנתה להם את הונג-קונג ולא הבריטים והדרום קוריאנים גם בנו את המדינה שלהם יש מאין כי הם הרבה יותר חרוצים מהשכנים שלהם מהצפון,והסינים לא נעזרו בכלל בטכנולוגיה של המערב אלא המציאו טכנולוגיה שלהם כדי לבנות את עריהם יש מאין.ואתה גם יודע בטח שישראל הייתה פורחת בלי התרומה של היהודים בארה"ב והתרומה הצבאית של ארה"ב,ואתה בטח יודע שבלי הרוסים ההתפתחות במדינה הייתה יותר מהירה נכון. אז לפני שאתה צועק בכיינים וכו" תבדוק קצת לפני

 7. ובעניין הפוסט על השיער המקורזל שאת התגובה עליו אתם מצטטים – ספרו לי איך שערכם אתם?
  האם שערכם מקורזל? האם אתם משאירים אותו כזה או מחליקים אותן?
  בפוסט המקורי פשוט ציטטתי אנשים בקניה בעניין שערם הם, והסיבה שהם נותנים לזה שהם מחליקים / קולעים בצמות / מגלחים את שערם. וחשדתי שיש יותר מסיבות "פרקטיות" לזה.
  אז מה קורה אצלכם, ה"סטודנטים האתיופיים הצעירים"? האם אתם מגדלים "אפרו"? גאים בשערכם כמו שאתם גאים במוצאכם? האם יש תואם בין דיבוריכם ומעשיכהם? אנא ספרו ל"קהל קוראינו".

 8. Sisco
  מה בדיוק אתה גורס/ת? שהמערב מונע מאפריקה את הטכנולוגיה הדרושה כדי להתקדם למאה העשרים ואחת? איזו טכנולוגיה נמנעת מאפריקה? ואיך בדיוק מונעים מחברות בכל העולם למכור את הטכנולוגיה?
  בהקשר החקלאי, יש באפריקה חברה בשם Amiran השייכת לאנגלי אך המנוהלת על ידי ישראלים. היא מוכרת את כל הטכנולוגיה החקלאית של ישראל וחברות אחרות, ולהם יש כל מה שתוכל להעלות על דעתך. הייתי אצלם וראיתי. גם בירידים חקלאיים כמו אגריטך, יבול-שיא ואחרים רואים המון אנשים מאפריקה, המוזמנים על ידי חברות ישראליות. רק תקנו….

 9. שלום. אני כל כך מכירה את מה קראתי מהמילים שלך.. לפי דעתי כל תרבות מדהימה בפני עצמה.. כל האמירות כמו "ברוסיה.. במרוקו..” ועוד הן אמירות על מנת להיראות "אינדוודואל" ולא יותר מכך.. ובטח לא על מנת להוכיח משהו..

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s